Raste ekonomska saradnja Srbije i Slovenije: Zašto pokrenuti posao?
22.8.2025 13:37 Autor: Aleksandra Kekić 3



Slovenija je za srpsku privredu strateško tržište od izuzetne ekonomske važnosti, ne samo kao tržište za plasman roba i usluga, već i kao značajna investiciona destinacija ili baza iz koje se efikasnije može realizovati ulazak na tržište EU zemalja, navode u Privrednoj komori Srbije:
“Ekonomska saradnja pokazuje porast spoljno-trgovinske razmene i izvoz srpskih proizvoda u Sloveniju. Za poslednjih deset godina ta saradnja se udvostručila u ukupnoj vrednosti koju stvara. Pored trgovine robama i uslugama, rastu i ukupne međusobne investicije”.
Da saradnja Srbije i Slovenije u poslednjim godinama beleži stabilan i intenzivan rast, naročito u oblasti trgovine i investicija, za Biznis.rs potvrđuje i Danijela Fišakov, predsednica Slovenačkog poslovnog kluba.
Navodi da je Slovenija jedan od ključnih trgovinskih partnera Srbije u regionu, pri čemu se razmena stalno povećava, a prošle godine dostigla je preko dve milijarde evra – od poljoprivrednih, prehrambenih i metalnih proizvoda iz Srbije, do farmaceutskih i mašinskih proizvoda iz Slovenije.
„Slovenačke kompanije spadaju među vodeće strane investitore u Srbiji, sa više od 800 aktivnih preduzeća koja zapošljavaju desetine hiljada ljudi, dok srpske firme Sloveniju sve češće vide kao most ka tržištu EU. Poslovna klima dodatno se unapređuje kroz zajedničke poslovne događaje uz ogromni doprinos Slovenačkog poslovnog kluba, dok digitalizacija i održivo poslovanje predstavljaju oblasti u kojima Slovenija služi kao dobar primer za Srbiju. Ipak, različiti regulatorni okviri, uslovljeni članstvom Slovenije u EU i procesom evropskih integracija Srbije, ostaju izazov u daljem razvoju odnosa“, navodi naša sagovornica.
Dodaje da su najveći potencijali u energetici, IT-u, poljoprivredi, logistici i zdravstvu, uz dodatne prilike u turizmu i kreativnim industrijama.
Srpski privrednici imaju priliku da se do 28. avgusta predstave na 63. Međunarodnom sajmu poljoprivrede i hrane „AGRA 2025”, koji će se održati u Gornjoj Radgoni, u Sloveniji. Naša zemlja će ove godine biti zemlja partner, što predstavlja šansu za promociju domaćih kompanija i jačanje regionalne saradnje, kažu u PKS.
U julu ove godine više od 100 privrednika, predstavnika institucija i asocijacija iz Srbije i Slovenije, okupilo se u Ljubljani na Slovenačko-srpskom poslovnom forumu, na kojem su učesnici potvrdili snažan zajednički interes za unapređenje saradnje i zajednički nastup privreda dveju zemalja na trećim tržištima.
U okviru foruma potpisan je Memorandum o saradnji između PKS i slovenačke razvojne agencije SPIRIT Slovenija, sa ciljem jačanja institucionalne saradnje i podrške povezivanju kompanija i privrednika.
“Naš zadatak nije donošenje konačnih odluka, već uspostavljanje dijaloga – da prepoznamo sektore u kojima se dopunjujemo i proučimo modele saradnje“, poručio je tom prilikom Mihailo Vesović, zamenik predsednika PKS.

Direktorka SPIRIT Slovenija, Tamara Zajec Balažič, istakla je da su Srbija i Slovenija bliske u mnogim aspektima – ne samo zbog istorijskih, jezičkih i kulturnih veza, već i zbog slične privredne strukture, izvozne orijentacije i preduzetničkog duha. Najavila je da će se povezivanje kompanija nastaviti upravo na sajmu Agra, gde će SPIRIT Slovenija i PKS organizovati zajednički poslovni događaj.
U maju prošle godine, na Poslovnom forumu „Slovenija – Srbija“, koji je održan u Ljubljani, rečeno je da je sve više srpskih kompanija zainteresovano da izvozi svoje proizvode u Sloveniju, a očekuje se da će u narednim godinama uslovi za plasiranje biti sve povoljniji i otvoreniji.
Pored tradicionalnih oblasti saradnje kao što su turizam i hotelijerstvo, navedeno je da su perspektivne i relativno nove oblasti saradnje: IT sektor, agrobiznis, obnovljivi izvori energije i bankarstvo i osiguranje.
Srbija i Slovenija u statistici
Spoljnotrgovinska razmena Srbije i Slovenije dostiže vrednost od 1,65 milijardi evra i u stalnom je porastu u poslednjih 10 godina.
Prema podacima sa sajta SPIRIT Slovenija, ova zemlje je 2024. godine izvezla robu u Srbiju u vrednosti od 1,3 milijarde evra, a uvezla 765 miliona evra. Ukupna trgovina robom u 2024. godini dostigla je 2,09 milijardi evra. Ovo je Srbiju postavilo na 13. mesto među najvažnijim trgovinskim partnerima Slovenije.
Najveći udeo u izvozu zauzimaju farmaceutski proizvodi (17 odsto), a slede ih nuklearni reaktori, kotlovi, mašine i mehanički uređaji, njihovi delovi (12 odsto) i električne mašine i oprema i njihovi delovi, aparati za snimanje ili reprodukciju slika i zvuka, kao i delovi i pribor za takve proizvode (10 odsto).
Iz naše zemlje najviše su prošle godine uvezli pomenutu grupu u kojoj se nalaze kotlovi (14 odsto), potom optičke, fotografske, kinematografske, merne, kontrolne, precizne, medicinske ili hirurške instrumente i aparate, kao i njihove delove i pribor (12 odsto) i pomenute električne aparate (10 odsto).
Privredna komora Srbije priredila je i besplatan vodič za poslovanje na tržištu Slovenije. Kako je navedeno, ova komšijska zemlja ima razvijenu izvozno orijentisanu industriju.
Najznačajniji sektori su: automobilska, hemijska, farmaceutska, elektro industrija, ICT industrija, logistika i distribucija, mašinska i metalo-prerađivačka industrija, drvno-prerađivačka industrija.
Pročitajte još:
Na pitanje zašto poslovati u Sloveniji, kao odgovor navedeni su, između ostalog, tržište Evropske unije i evro zona, politička i privredna stabilnost, dobra saobraćajna infrastruktura, stabilan i jak bankarski sektor, profesionalna i obrazovana radna snaga, mala jezička barijera, brojna dijaspora.
Izazovi su viši porezi i troškovi rada, sporo izdavanje građevinskih dozvola i visoke cene nekretnina.
Navedeno je i da strani državljani brzo i jednostavno mogu registrovati privredno društvo u Sloveniji, kao i da poreski zakon dozvoljava oslobađanje od poreza za investicije, za zapošljavanje osoba sa invaliditetom, studentski pripravnički staž, na dobrovoljno penziono osiguranje i doprinose. Porezi i doprinosi koji padaju na teret poslodavce, uz bruto zaradu iznose oko 38,20 odsto od plate.
BIJUTI27
23.8.2025 #1 AuthorSlovenija izvozi u Srbiju lekove, automobile i mašine, a iz Srbije u Sloveniju idu prehrambeni proizvodi, metali, hemija i tekstil
Vanja
24.8.2025 #2 AuthorIma dosta nasih proizvoda koje se izvoze u Sloveniju, uvek smo imali lepu saradnju sa njima!
VERDE17
24.8.2025 #3 AuthorSlovenija je vazno trziste