Regionalna konferencija u Nišu: Srbija ima najveće disparitete u regionalnom razvoju
20.6.2025 16:53 Autor: Redakcija Biznis.rs 11



Dekan Ekonomskog fakulteta u Nišu Vladislav Marjanović izjavio je danas da su sve gori i gori pokazatelji dispariteta regionalnog razvoja u Srbiji, te da ona ima najveće disparitete u poslednjih 10 godina.
Neravnomerna distribucija dohotka je jedan od ključnih uzroka za neravnomeran regionalni razvoj, kazao je Marjanović na 30. konferenciji „Regionalni razvoj i demografski tokovi zemalja Jugoistočne Evrope“ na Ekonomskom fakultetu u Nišu gde se okupilo 100 učesnika iz tridesetak institucija iz deset zemalja, prenosi Beta.
Kazao je da je za smanjivanje regionalnih razlika potrebna „korektna, smislena regionalna politika od lokalnog do nacionalnog nivoa, a ne ad-hok mere“ i tro posredno, preko drugih politika.
Po rečima Marjanovića, regionalni razvoj utiče na to „zašto jedni žive bolje od drugih, zašto su drugi na ivici egzistencije, zbog čega odlaze mladi, kako ih zaustaviti, koji su to mehanizmi, koji je to magnet koji vuče ljude iz jednog geografskog područja u drugo“.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Kragujevcu Petar Veselinović je rekao da su rešenja za smanjenje regionalnih razlika poznata, ali u praksi razlike ipak samo rastu.
„Mi smo 2000. godine ubrzano krenuli ka procesu tranzicije što je značilo značajan upliv tržišne ekonomije i jednostavno raslojavanje stanovništva koje je uvek težilo da ide u veće gradske centre, u razvijene regione“, rekao je Veselinović.
On je kazao da koliko god da su mere ekonomske pollitike usmerene preko regionalne politike pravile neki iskorak i pokušavale da iz nerazvijenosti izvuku pre svega jug i jugoistok Srbije, to se u praksi nije dešavalo zato što su tržišna ekonomija i proces tranzicije činili svoje.
Investitori koji su dolazili u Srbiju donekle su promenili sliku regionalne razvijenosti jer je „jednom malom mestu dovoljno da dođe jedan investitor i zaposli 200 ljudi, te se odmah promene ekonomski i demografski aspekt i migratorna kretanja“, kazao je Veselinović.
Pročitajte još:
Rukovodilac Studentskog naučno-istraživačkog centra Ekonomskog fakulteta u Nišu Aleksandar Manasijević rekao je na skupu da je zajednički problem svih zemalja Jugoistočne Evrope depopulacija kao posledica neravnomernog regionalnog razvoja.
„Sa ovog skupa koji se priređuje već 30 godina, uvek se šalju zaključci donosiocima odluka, a da su pre 30 godina počeli da ih primenjuju, danas bismo već imali zemlju s manjim regionalnim razlikama.., a kada će one biti smanjene, teško je odgovoriti, ali je potrebno krenuti što pre“, istakao je Manasijević.
WanderingSpirit
21.6.2025 #1 AuthorCentralizacija unisti…stvarno
ŽIZI
21.6.2025 #2 AuthorU nekim mestima razvoj kasni toliko da ni GPS ne zna gde je stigao.
LJUBOMIR
22.6.2025 #3 AuthorHahahahah slažem se, sva sreća nije uvek taj slučaj, ali ima ih dosta.
Šone
21.6.2025 #4 AuthorSrbija se suočava sa ekstremnim regionalnim nejednakostima. Konferencije u Nišu i jesu zato važne, upravo jer tematizuju to baš tamo gde je problem najdrastičniji. Bez konkretnih koraka poput jačanja regionalnih vlasti, transparentnih budžeta, boljih institucija i razvojnih centara, Niš i slični gradovi mogu ostati „zapušteni jug“. Pitanje nije da li će se nešto promeniti, već kada i na koji način.
Emilija
21.6.2025 #5 AuthorOvo me uopste ne cudi
PIKSI
22.6.2025 #6 AuthorUkazuje na dugoročni problem centralizacije – neophodni su strateški regionalni razvoj, infrastruktura i porezno rasterećenje manjeg lokalnog biznisa.
HANA
22.6.2025 #7 AuthorDecentralizacija je trebala da se rešava mnogo ranike kako do ovoga ne bi došlo…
KIMCHI
22.6.2025 #8 AuthorA region je bas za usporedbu
ZOI
22.6.2025 #9 AuthorMislim da je sve jasno i da mnogo govori o nasem drustvu.
Iksi
22.6.2025 #10 AuthorNadamo se najboljem
gagica
22.6.2025 #11 AuthorSrbija je ekonomski tigar i to je nemoguce.