Roboti koji ne kradu posao ljudima i rover za istraživanje Marsa
Hi-techInovacijePoslovanjeSrbija
31.10.2024 13:07 Autor: Milica Rilak 4
Tokom tradicionalne SPLET Tech konferencije, u holu MTS Dvorane bila je izložena robotska ruka – što više i nije toliko retko u domaćim fabrikama, ali jeste ono što se krije iza ruke i što se, paradoksalno, nije videlo.
„Robotska ruka“ zapravo je deo neuroergonomske radne stanice – platforme koja se razvija u okviru istraživačke grupe ETF Robotics beogradskog Elektrotehničkog fakulteta, čiji cilj nije da zameni radnika na proizvodnoj traci, već da mu pomogne da bude efikasniji i zadovoljniji na poslu. Deo studenata angažovanih oko te platforme pripada još jednom timu – Argo Robotics – koji usavršava rover za istraživanje Marsa.
„Mi smo jedini u Srbiji i regionu koji se, u saradnji sa Evropskom svemirskom zajednicom, bavimo robotima za istraživanje površine Marsa, a sledeće godine učestvovaćemo u jednoj od najvećih ‘analognih misija’, odnosno simulacija terena na Marsu“, kaže za Biznis.rs Nikola Zgonjanin, predsednik Argo Robotics tima, koji je osnovan pre dve godine na Računarskom fakultetu Univerziteta Union.
U decembru 2023. godine Argo je prerastao u zvaničan tim kako bi se takmičio na Evropskom izazovu za rovere (European Rover Challenge, ERC), na koji su otišli sa njihovim roverom Bober i postigli značajan uspeh na tom takmičenju u septembru ove godine.
Kao deo zajedničke inicijative studenata sa tri univerziteta – Beogradskog, Union i Imperial College iz Londona – „lansirani“ su u međunarodni centar pažnje, a trenutno rade na roveru Serenity.
„Naš trenutni glavni projekat, Serenity, nadograđuje uspeh Bobera i ima za cilj da obezbedi napredni geonaučni istraživački rover za ERC 2025. i analognu misiju za simulaciju misija na Marsu Worlds Biggest Analogue, koja predstavlja saradnju između različitih svemirskih agencija i nezavisnih udruženja iz celog sveta. Na VBA, Serenity će ispitati dva ključna polja – interakciju čovek (Astronaut) -robot (Rover) i autonomnu navigaciju“, objašnjava Zgonjanin.
Naglašava da rover Serenity simbolizuje posvećenost Arga inovacijama i njihovu želju da približe temu planetarne robotike Srbiji.
„Sa više od 40 visokoobučenih studenata koji rade na projektu, Serenity će moći da doprinese kako akademskim istraživanjima, tako i industrijskim primenama u oblastima poput poljoprivrede, rudarstva i drugih“, rekao nam je naš sagovornik.
Na pitanje da li planiraju da svoj rad pretvore u preduzetnički poduhvat i osnuju startap, priznaje da još vagaju koji je najbolji put.
„U korist osnivanja kompanije ide činjenica da želimo da odemo još dalje i postignemo više u našoj oblasti, ali je veliki problem što praktično ne postoji podrška. Robotika zahteva kompletnu proizvodnju – angažman softverskih, elektrotehničkih i mašinskih inženjera, kao i značajna finansijska ulaganja“, ističe Nikola Zgonjanin.
Kolaborativna robotska stanica iz „Galeba“
Neki od članova Argo tima deo su i ETF Robotics grupe koja je, zajedno sa istraživačkim grupama Centra za Robotiku Instituta Mihajlo Pupin i Mašinskog fakulteta u Beogradu, osnovala nezvaničnu organizaciju – Belgrade Robotics Hub (BRH) sa ciljem da podrži domaće kompanije u usvajanju inovacija i transferu robotskih tehnologija.
Jedna od takvih inovacija je i kolaborativna robotska stanica primenjena u fabrici kompanije Galeb, najpoznatije po proizvodnji fiskalnih kasa.
NIkola Knežević, asistent na beogradskom Elektrotehničkom fakultetu, za Biznis.rs objašnjava da se radi o radnoj stanici koja je neuroergonomska, odnosno koja prati stanje radnika koji je koristi u proizvodnji.
„Ukoliko se primeti povećanje mentalnog zamora, radnik prelazi na lakše radne zadatke, dok ako se detektuje dosada prelazi na kompleksniju proizvodnju“, kaže Knežević.
Ovaj sistem, čiji je deo ne samo „robotska ruka“ koju su mogli da vide posetioci SPLET Tech 2024 nego i aparat za praćenje moždanih talasa domaće kompanije mBrainTrain, u Galebu je dokazao da smanjuje mogućnost greške u proizvodnji i da pruža kompaniji veliku fleksibilnost.
„Fabrike ne moraju da imaju skupe serijske proizvodne linije, već sa jednom relativno jeftinom linijom mogu da pokriju širok spektar proizvoda“, ističe Knežević i ukazuje na najvažniji aspekt korišćenja takvih radnih stanica.
„Radnici ne dobijaju otkaze, već ostaju na svojim radnim mestima – ‘robotska ruka’ pomaže ljudima umesto da ih zamenjuje“, naglašava Knežević, uz napomenu da je to suština Industrije 5.0, koja se zasniva na održivosti i usredsređenosti na čoveka.
Pročitajte još:
„Ona promoviše poboljšanje produktivnosti i efikasnosti, ali u isto vreme vodi računa o bezbednosti i sigurnosti i zadovoljstvu radnika“, zaključuje naš sagovornik.
Dux011
31.10.2024 #1 AuthorBas svašta ima.
NATALY
31.10.2024 #2 AuthorOvo je baš bilo zanimljivo pročitati. Bilo bi lepo kada bi se u dnevniku vestima i informativnim emisijama više pažnje poklanjalo sličnim temama
Googoole
2.11.2024 #3 AuthorZanimljivo zaista
SHALIMAR
2.11.2024 #4 AuthorNazalost ovakvi izumi nasih talenata se ponekad napise clanak samo..