Rudnik Lece ponovo na prodaju, dokumentacija 130 puta jeftinija
25.11.2024 10:54 Autor: Milica Rilak 1
Rudnik Lece ponovo je oglašen na prodaju iz stečaja, pošto je prethodna prodaja otkazana kada su se poverioci pobunili zbog, kako su tvrdili, previsoke cene prodajne dokumentacije.
Ovoga puta početna cena za rudnik u blizini Medveđe je ista – četiri milijarde dinara, ali zato prodajna dokumentacija košta milion dinara, dok je krajem jula ove godine za nju traženo čak 129,78 miliona dinara. Zbog toga je grupa poverilaca uložila prigovor i uspela da krajem avgusta ishoduje odlaganje javnog nadmetanja.
Potencijalni kupci prodajnu dokumentaciju po ceni od milion dinara mogu da otkupe do 19. decembra, a kako je naglašeno u oglasu, lice koje to ne učini do isteka roka ne može da učestvuje u javnom nadmetanju koje je zakazano za 27. decembar.
Potencijalni kupac treba da uplati i depozit u vrednosti od 1,6 milijardi dinara, dok je procenjena vrednost Rudnika Lece procenjena na 8,09 milijardi dinara.
„Početna cena na javnom nadmetanju iznosi 50 odsto od procenjene vrednosti stečajnog dužnika kao pravnog lica tj. 4.046.968.887 dinara a korak u postupku javnog nadmetanja iznosi 500 miliona dinara“, navedeno je u oglasu koji je objavljen na portalu Agencije za licenciranje stečajnih upravnika.
U toku postupak po predlogu za smenu stečajne uprave
Podsetimo da je i dalje u toku postupak po predlogu jednoga od poverilaca rudnika Lece – kompanije Moderano Investments – koji je tražio da se razreši stečajna upravnica.
Kako stoji u rešenju u koje je Biznis.rs imao uvid, stečajni poverilac Moderano Investments podneo je predlog za razrešenje stečajne upravnice Ljiljane Jovanović po službenoj dužnosti navodeći da ne ispunjava zakonske obaveze, kao i da je postupila pristrasno u odnosu na poverioca Mediolanum Invest AD Beograd, koji je po osnovu Oglasa o prodaji stečajnog dužnika uplatio iznos od 1,1 milion evra (129,7 miliona dinara) za otkup prodajne dokumentacije.
Taj iznos je potom vraćen kupcu pošto do planirane prodaje nije došlo. Prodaja rudnika Lece je, podsetimo, odložena krajem avgusta posle primedbi Moderana, ali i stečajnih poverilaca Alta banke, kao i zainteresovanih lica Miroslava Bogićevića i firme Dem-Hellas iz Sombora na previsoku cenu otkupne dokumentacije, koja je inače iznosila 129,78 miliona dinara.
Stečajna upravnica je u odgovoru na predlog Moderana navela da su primedbe na njen račun neosnovane, a sud je odlučio u njenu korist, a u rešenju u kome odbija predlog za razrešenje bavio se i pitanjem visine cene za otkup prodajne dokumentacije.
„Sud je našao da stečajni upravnik određivanjem te cene nije postupao pristrasno u odnosu na pojedinog poverioca, imajući u vidu da je predmetna cena bila ista za sve potencijalne kupce. Na osnovu iznetog… ne postoji konkretna radnja stečajnog upravnika ili propuštanje koja bi predstavljalo razlog za razrešnje po službenoj dužnosti“, odlučio je Privredni sud u Valjevu, uz napomenu da je na to rešenje dozvoljena žalba u roku od osam dana od prijema, i to Privrednom apelacionom sudu u Beogradu.
Moderano se žalio na rešenje valjevskog suda 14. novembra, tako da će konačnu odluku o razrešenju doneti beogradski sud.
Rudnik koji zarađuje u stečaju
Rudnik Lece je, inače, registrovan za eksploataciju ruda olova i cinka, kao i plemenitih metala, a njegov nekadašnji vlasnik i prvi čovek šabačkog koncerna M.B. Farmakom Miroslav Bogićević smatra da Lece vredi oko 4,3 milijarde dolara, s obzirom na udeo zlata i plemenitih metala u koncetratu rude koji se dalje prerađuje.
Na prvobitnu odluku o prodaji rudnika zlata Lece u julu se, inače, osim Moderano Investmentsa d.o.o. žalilo još poverilaca. Među njima je beogradska Alta banka u vlasništvu Alta Pay Grupe Davora Macure, koja je preuzela originalnog kreditora M.B. Farmakoma – Jubmes banku početkom 2019. godine.
Na spisku poverilaca su pomenuti Jubmes (Alta) banka i Moderano Investments, ali i Utma komerc u vlasništvu Dragoslava Bojovića – direktora Energoprojekta i vlasnika Napreda, zatim Messer Tehnogas i Telekom Srbija, Dunav osiguranje, kao i Halkbank, Univerzal banka u stečaju kao i Mediolanum Invest – koji je jedini letos otkupio sporno skupu dokumentaciju.
Jedan od najvećih poverilaca je kompanija MIFI sa sedištem u Švajcarskom gradu Cugu čiji je, prema dostupnim podacima privrednih registara, predsednik uprave fizičko lice Velimir Jovanović. MIFI, prema uvidu Biznis.rs, ima priznata potraživanja od barem 11 milijardi dinara prema rudniku Lece.
Prema nacrtu za 20. deobu u okviru stečajnog postupka, u koji je Biznis.rs imao uvid, poverioci će moći da podele 2,5 miliona dolara, koliko je „akumulirano radom stečajnog dužnika u prethodnom periodu“, a što iznosi nešto više od 266 miliona dinara, dok je od otvaranja stečaja ostvaren priliv od 22,7 milijardi dinara.
Pročitajte još:
Sa druge strane, u bilansu uspeha, koji je deo predatog Finansijskog izveštaja za 2023. godinu, stoji da je Rudnik Lece ostvario neto dobit na kraju prošle godine u iznosu od 1,27 milijardi dinara ili oko 11 miliona evra, uz dobitak pre oporezivanja od 1,5 milijardi dinara.
Prema tom izveštaju, u obe kategorije zabeležen je rast – neto dobit je u 2022. iznosila 1,16 milijardi dinara, dok je dobitak pre oporezivanja u toj godini iznosio 1,37 milijardi dinara.
RUDNIK LECE DOO ŠABAC – U STEČAJU
HAJDUK VELjKOVA bb, 15000, Šabac, Srbija
34.274.005,17 (2023)
423 (2023)
SHALIMAR
25.11.2024 #1 AuthorKo ga bude dobio za male pare,postace milioner