Sektoru MSP nedostaju pomoć u digitalizaciji i ekpertiza iz upravljanja finansijama
26.12.2024 12:36 Autor: Redakcija Biznis.rs 0
Za dalji razvoj malih i srednjih preduzeća, kojih prema podacima Republičkog zavoda za statistiku ima oko 16.000 u Srbiji, najviše nedostaju znanja iz oblasti kao što su profesionalizacija menadžmenta i upravljanje finansijama.
Takođe, neophodna im je pomoć na putu komfornije digitalizacije, kao i stručnost kako bi efikasnije upravljali ljudskim kapitalom. Ovo su najčešće tražene ekspertize iz malih i srednjih preduzeća u Srbiji u okviru SME HUB-a, javno-privatnog partnerstva Švajcarske vlade koju predstavlja Švajcarska agencija za razvoj i saradnju (SDC) i domaći ICT HUB.
Na kraju prve godine ove petogodišnje švajcarsko-srpske inicijative, kako je pokazalo interna analiza, skoro trećina pruženih eskpertiza malim i srednjim preduzećima (31 odsto) bila je iz oblasti profesionalizacije menadžmenta. Petina (22 odsto) pruženih ekspertiza je iz domena upravljanja finansijama.
Potrebu za jačanjem znanja i kapaciteta u oblasti digitalizacije od konsultanata je iskazalo 18 odsto malih i srednjih preduzeća, dok je 17 odsto ekspertiza bilo iz oblasti upravljanja ljudskim kapitalom.
Najmanje ekspertiza (12 odsto), malim i srednjim preduzećima iz Srbije učesnicima projekta SME HUB, čiji je cilj jačanje kapaciteta i saradnja sa multinacionalnim i velikim domaćim kompanijama, dato je za sertifikacije i standardizaciju.
SME HUB pruža podršku lokalnim firmama da ojačaju svoje pozicije kao globalni dobavljači. Pokrenut je 2023. i traje do 2027, godine, a fond ove inicijative je sedam miliona švajcarskih franaka. Cilj je da se mala i srednja preduzeća organizaciono transformišu i jačaju njihovi potencijali kako bi se dodatno razvili i postali konkurentniji igrači na svetskom tržištu.
U prvoj godini, 60 domaćih firmi je pokazalo interesovanje, od kojih je devet ušlo u proces organizacione transformacije.
Trenutno su uključene kompanije iz hemijske industrije, industrije električnih i elektronskih sistema, industrije guma, plastike, obrade metala, drvoprerade i prehrambene industrije, ali se očekuje proširenje na i druge sektore. Ova preduzeća ukupno zapošljavaju 654 radnika i kumulativno ostvaruju godišnji prihod od 60 miliona evra. Ovih devet malih i srednjih preduzeća iz inicijative SME HUB, u budžet Republike Srbije godišnje uplaćuju više od 5.5 miliona evra.
Švajcarsko-srpski SME HUB u drugoj godini ima target od 15 malih i srednjih preduzeća koja treba da prođu proces poslovne transformacije.
U odnosu na prvu godinu, ovih 15 firmi predstavlja povećanje od 66 odsto. Za treću godinu predviđeno oko 17 novih preduzeća, dok je plan da do kraja inicijative 80 malih i sredjih preduzeća prođe kroz poslovnu transformaciju, piše u zvaničnom saopštenju.
U okviru SME HUB-a do sada je raspisano pet ciklusa za dobijanje bespovratnih sredstva u vrednosti do 100.000 evra.
Pročitajte još:
Grantovi se koriste za unapređenje performansi odnosno, transformaciju poslovanja do ostvarenja standarda potrebnih za globano tržiše i velike domaće odnosno multinacionalne kompanije. Pored toga, mala i srednja preduzeća koja ulaze u transformaciju, pored pomenute podrške i bespovratnih sredstava, imaju priliku da apliciraju za povoljne kredite kroz kreditno-garantnu šemu, što je ekskluzivno za firme koje su deo SME HUB-a.
Švajcarska agencija za razvoj i saradnju i Srpska fondacija za preduzetništvo pokrenule su ovu šemu vrednu četiri miliona evra. Ona omogućava firmama da apliciraju za kredite u cilju likvidnosti i investicija do 250.000 evra, i to po fleksibilnijim uslovima.
Naredni ciklus za dodelu bespovratnih finansijskih sredstava za transformaciju poslovanja malih i srednjih preduzeća u Srbiji planiran je za februar mesec, a sve zainteresovane firme mogu da se prijave preko sajta SME HUB, u delu stranice Postani dobavljač.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.