Sprema se uredba o Nacionalnom upravljaču: Komunalne delatnosti sa lokala mogu preći na državu
InfrastrukturaIzdvajamoPoslovanjeSrbija
20.1.2025 13:59 Autor: Milica Rilak 3
Vlada Srbije obrazovala je Radnu grupu koja će raditi na predlogu Uredbe o načinu izbora, pravima i obavezama Nacionalnih upravljača, kao i lokalnih samouprava koje odaberu takav način za poveravanje određenih komunalnih delatnosti.
Radi se o rešenju iz izmena i dopuna Zakona o komunalnim delatnostima, usvojenim na jesen prošle godine, koje kaže da jedinice lokalne samouprave, po principu dobrovoljnosti, mogu preneti ovlašćenje za upravljanje jednom ili više komunalnih delatnosti na Republiku Srbiju, odnosno Vladu.
Na čelo Radne grupe koja ima 30 dana da izradi tekst buduće uredbe imenovan je Darko Glišić, ministar za javna ulaganja, dok je njegov zamenik Aleksandra Sofronijević, trenutno državni sekretar u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, dok u Skupštini čeka i predlog da ona preuzme funkciju ministra u tom resoru.
Radnu grupu čine i Siniša Mali, prvi potpredsednik Vlade i ministar finansija, zatim Irena Vujović, potpredsednica Vlade i ministarka zaštite životne sredine, kao i ministarka privrede Adrijana Mesarović, ministarka državne uprave i lokalne samouprave Jelena Žarić Kovačević i šef kabineta predsednika Republike Ivica Kojić.
Kako Vlada može da preuzme komunalnu delatnost u opštini i organizuje javni prevoz, grejanje, parking ili snabdevanje vodom? Ne direktno, kaže izmenjeni Zakon o komunalnim delatnostima, već tako što jedinice lokalne samouprave, po principu dobrovoljnosti, mogu preneti ovlašćenje za upravljanje jednom ili više komunalnih delatnosti na Republiku Srbiju, odnosno Vladu.
Da li bi, primera radi, ovakav mehanizam mogao da se iskoristi da Grad Beograd ovlasti Vladu Srbije da izabere Nacionalnog upravljača za javni prevoz u prestonici?
Važeći tekst Zakona o komunalnim delatnostima ne predviđa nikakva ograničenja kada je reč o delatnostima za koje lokalne samouprave mogu da prenesu ovlašćenje za upravljanje na Republiku.
Postoji, međutim, ograničenje kada je reč o obavljanju javnog linijskog prevoza putnika trolejbusima i tramvajima – ali i taj izuzetak ima svoj izuzetak.
Prema slovu Zakona o komunalnim delatnostima, prevoz trolejbusima i tramvajima mogu obavljati isključivo javna preduzeća koje osniva jedinica lokalne samouprave, društvo s ograničenom odgovornošću i akcionarsko društvo (društvo kapitala) čiji je jedini vlasnik javno preduzeće, odnosno čiji je jedini vlasnik jedinica lokalne samouprave, kao i zavisno društvo čiji je jedini vlasnik to društvo kapitala.
Međutim, postoji izuzetak – takvo pravno lice može, uz saglasnost osnivača, da ugovori sa drugim pravnim licem obavljanje delatnosti javnog linijskog prevoza putnika trolejbusima i tramvajima.
Podsetimo da je grad Beograd na poslednjoj sednici gradske skupštine usvojio Odluku o usvajanju samoinicijativnog predloga projekta javno-privatnog partnerstva za obavljanje komunalne delatnosti gradskog prevoza putnika na teritoriji grada Beograda, odnosno zameni postojećih trolejbuskih linija linijama električnih autobusa. Ta Odluka u trenutku objavljivanja ovog teksta nije bila objavljena u Službenom listu Beograda.
Kada na scenu stupa Nacionalni upravljač komunalnom infrastrukturom?
Vlada Srbije, kako stoji u zakonu, na osnovu donetih odluka skupština jedinica lokalne samouprave o prenosu ovlašćenja, vrši izbor Nacionalnog upravljača komunalnom infrastrukturom (Nacionalnog upravljača) za jednu ili više komunalnih delatnosti, a zakon omogućava i izbor Nacionalnog upravljača u skladu sa odredbama zakona kojim se uređuje javno-privatno partnerstvo (JPP) i koncesija.
Podsetimo da je Biznis.rs prošlog leta pisao o podacima iz Programa razvoja javnih nabavki, koji kaže da je za 12 godina, a zaključno sa 2023. godinom, sklopljeno 150 ugovora koji potpadaju pod JPP i koncesije, a da je njihova ukupna vrednost iznosila osam milijardi evra.
Najveći broj u okviru tih 150 zaključenih javnih ugovora odnosi se na zamenu, racionalizaciju i održavanje javnog osvetljenja primenom mera uštede energije, kao i na obavljanje komunalne delatnosti javnog gradskog i prigradskog prevoza putnika.
Vratimo se upravo osnovanoj Radnoj grupi. Njen zadatak je, kako stoji u odluci Vlade, da aktivno radi na izradi teksta Predloga uredbe o obaveznoj sadržini odluka jedinica lokalne samouprave, načinu izbora Nacionalnog upravljača, postupku i kriterijumima za izbor Nacionalnog upravljača, pravima i obavezama izabranog Nacionalnog upravljača, pravima i obavezama jedinica lokalne samouprave po izvršenom izboru Nacionalnog upravljača, kao i drugim pitanjima od značaja za upravljanje jednom ili više komunalnih delatnosti.
Pročitajte još:
Upravljanje komunalnom delatnošću, prema tekstu zakona, podrazumeva obezbeđenje organizacionih, materijalnih i drugih uslova za izgradnju, održavanje i funkcionisanje komunalne infrastrukture i tehničko i tehnološko jedinstvo sistema „u skladu sa odredbama člana 4. Zakona“, koji se inače odnosi na nadležnost za uređivanje komunalnih delatnosti.
Rok za izradu teksta uredbe je 30 dana od obrazovanja Radne grupe – a odluka o tome objavljena je u Službenom glasniku u petak, 17. januara i stupa na snagu narednog dana od objavljivanja, odnosno – danas.
TREX
20.1.2025 #1 AuthorOdlično
Faith
21.1.2025 #2 AuthorTo je pametna odluka, samo da se ustedi
BIJUTI27
21.1.2025 #3 AuthorJavno-privatna partnerstva, koja su obavijena velom tajne, kojim se dalje ispumpava državna imovina u privatne džepove..