Guvernerka NBS: Cilj je da sačuvamo stabilnost

Srbija ima 50,5 tona zlata u rezervama

BankeSrbija

16.7.2025 08:35 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Srbija ima 50,5 tona zlata u rezervama Srbija ima 50,5 tona zlata u rezervama
Srbija je u prvih pet meseci 2025. godine bila među 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato za potrebe rezervi, 1,7 tona, pokazuju novi... Srbija ima 50,5 tona zlata u rezervama

Srbija je u prvih pet meseci 2025. godine bila među 10 zemalja koje su najviše kupovale zlato za potrebe rezervi, 1,7 tona, pokazuju novi podaci Svetskog saveta za zlato. Takođe, Srbija je jedina koja je od 2011. isključivo kupovala zlato, a Nemačka jedina koja ga je prodavala.

Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković kazala je za Radio-televiziju Srbije da Srbija ima 50,5 tona zlata u rezervama.

Važno je da kupuje ko ima i kad ima za ‘ne daj Bože’ vremena, kada treba pomoći stabilnost. NBS je kupac od proizvođača i od 2001. do 2012. godine otkupila je od RTB Bora samo 4,1 tonu zlata, a od 2018. godine – od kada je privatizovan i kada ga je Zijin preuzeo – NBS je kupila 19 tona zlata„, navela je Tabaković.

Prema njenim rečima, od kupljenih rezervi, Srbija je u inostranstvu nabavila 17 tona zlata, a na domaćem tržištu 19.

„Cilj je da sačuvamo stabilnost, koja je evidentna na papiru i u trezorima. Ovih 17 tona kupljenih u inostranstvu platili smo 993 miliona evra, a to danas vredi 1,8 milijardi evra. To je bila pametna i blagovremeno doneta odluka. Ne čekamo da nas događaji poguraju, nego dok imamo i kupujemo. Na taj način održavamo i stabilnost evra, usled geopolitičkih okolnosti i kreiranih domaćih nestabilnosti“, zaključuje guvernerka NBS.

Kako navodi, sa zadovoljstvom može da kaže da je Srbija u ovom trenutku neto kupac deviza, nadomestivši prodatih 1,35 milijardi evra za održavanje stabilnosti kursa.

„U plusu smo 55 miliona evra na današnji dan. Dok imate ovu vlast i guvernera, nemate razloga da brinete kolika će vam sutra biti rata za kredit i šta će se desiti kad dođete ispred menjačnice“, tvrdi Tabaković.

Objašnjava da je zlato kupovano kada god su mogli, a da su efektivu – novac u papiru i kovanicama, vraćali, takođe, kada god je trebalo.

„Predsednik je u vreme Covida obezbedio da mogu iz Austrije avionom da dopremim novac koji nije rukom dodirnut – novčanice, čiste, tek odštampane, da bi građani znali da ova država o njima vodi računa. Danas, kada centralna banka tek stvara svoj platni sistem da ne bi zavisila od Vise ili Mastercarda, Narodna banka Srbije ima svoju dina karticu i IPS sistem koji funkcioniše besprekorno već šest godina. To je priča o Srbiji koja ne rasprodaje nego kući i tako je napravila kvalitetnu razliku za zasluženo mesto na ovim listima“, zaključila je guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković.

  • Aleksandar

    16.7.2025 #1 Author

    Sta vi imate govoriti o tome u medijima sta Srbija ima? Da ste pametni ne bi nikom zivom ni zucnuli o tome. Toliko o vasoj inteligenciji.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.