Šta se od Nove godine menja u prijavama poreza na imovinu?
IzdvajamoPoreziPoslovanjeSrbija
17.12.2024 08:01 Autor: Ljiljana Begović 5
Ministarstvo finansija objavilo je izmene Pravilnika o obrascima poreskih prijava za utvrđivanje poreza na imovinu, koje stupaju na snagu 1. januara 2025. godine.
Ove izmene Pravilnika utiču na način podnošenja poreskih prijava, obradu podataka, kao i na metodologiju utvrđivanja poreske osnovice. Nova pravila prate izmene Zakona o poreskom postupku i poreskoj administraciji i imaju za cilj veću preciznost, transparentnost i usklađenost sa aktuelnim propisima.
U članu 9. stav 6. definisano je kako se izračunava površina zemljišta pod objektima koja se uzima u obzir za poresko oslobođenje. Ovaj proračun je sada detaljno opisan, uključujući pravila za objekte sa više suvlasnika ili za različite delove objekata. Naglašeno je da se u slučaju izmene korisne površine u toku godine, podaci za površinu koja podleže oslobođenju ne unose.
Jedna od najvažnijih izmena odnosi se na slučajeve kada lokalne samouprave ne objave prosečne cene nepokretnosti u propisanom roku. U tim situacijama novi Pravilnik propisuje upotrebu vrednosti nepokretnosti utvrđenih prema drugim raspoloživim kriterijumima. Ovo obezbeđuje pravovremeno utvrđivanje poreske osnovice, čak i ukoliko nedostaju podaci o cenama.
Takođe, u članu 13. stav 21. precizirano je kako se utvrđuje vrednost nepokretnosti u slučajevima kada nije objavljena prosečna cena kvadratnog metra u određenoj zoni.
Pravilnik sada koristi pojam „odgovarajuća nepokretnost u najopremljenijoj zoni“, čime se dodatno precizira način obračuna poreske osnovice za obveznike koji ne vode poslovne knjige.
Uvedene su i nove formulacije u članu 13. koje uključuju vrednost objekata i zemljišta za koje postoji poreska obaveza, što je u skladu sa Zakonom o poreskom postupku i poreskoj administraciji.
U članu 20. Pravilnik detaljno opisuje kako se evidentiraju slučajevi nastanka poreske obaveze zbog povećanja korisne površine u toku godine. U takvim slučajevima obaveza je da se unese datum koji odgovara trenutku kada je nastala promena, čime se uvodi jasnija praksa u obračunu poreza.
Poreska osnovica i vrednost nepokretnosti
Dodata je nova tačka 3a) u članu 13. stav 19, koja propisuje vrednost koja uključuje objekte i zemljište za koje postoji poreska obaveza, osim objekata koji su izuzeti Zakonom.
“Posebno je važno što su nove mere usmerene na bolje definisanje poreske osnovice u slučajevima kada lokalne samouprave ne dostavljaju podatke o cenama nepokretnosti. Ovo je direktan odgovor na probleme koji su u prošlosti uticali na nepotpunu evidenciju i neodgovarajuće oporezivanje”, navodi se u saopštenju.
Pročitajte još:
Novi Pravilnik o porezu na imovinu, koji stupa na snagu 1. januara 2025. godine, donosi značajne promene koje će olakšati postupak prijavljivanja i obračuna poreza.
„Ove izmene predstavljaju korak napred ka većoj efikasnosti, transparentnosti i pravednosti u oporezivanju imovine u Srbiji. Za poreske obveznike je od suštinske važnosti da se upoznaju sa novim pravilima kako bi izbegli greške i propuste u budućim prijavama”, zaključak je u objašnjenju izmena Pravilnika.
JANA
17.12.2024 #1 AuthorNista se znacajno promeniti nece ,a svake godine porez sve veci i veci ,neverovatno
Ružica
18.12.2024 #2 AuthorE samo nemojte da nam olakšava te, znamo mi kako to izgleda. Idioti.
SENSEI
18.12.2024 #3 AuthorSvake godine dolazi do promena nekih od stavki poreza
Apolitičan
18.12.2024 #4 AuthorTo kod nas nije porez na imovinu nego na ljude jer ako je moj pokojni roditelj za kuću od 80 k.met.plaćao 4500 din kako onda mi naslednici plaćamo ako nas je 5 plaćamo 35000 din za istu kv bez obzira da li živimo tu ili ne kvadratura je ista zato ne lažite narod da je porez na imovinu
caka
1.1.2025 #5 AuthorRadi se o klasičnom obliku pljačke graɗana. Taj, navodno porez, a u stvari pljačka lokalne mafije, za moj stan od 40 kvm od 2014 do sada je uvećan za 500 posto, a plata, a euro, a inflacija, a član 91 Ustava, a član 9 Zakona o poreskom postupku i ekonomska logika? GOTOV JE