Startup Genome: Srbija lider u oblikovanju politike veštačke inteligencije u regionu
Hi-techInovacijeInvesticijeSrbija
12.7.2025 12:38 Autor: Aleksandra Kekić 0



Srbija, sa Beogradom i Novim Sadom kao vodećim centrima, igra istaknutu ulogu u oblikovanju politike veštačke inteligencije u regionu. Sa gostoljubivom startap infrastrukturom, uz snažne programe podrške i mladom, raznovrsnom bazom talenata, ovi gradovi su postali jedan od 10 najboljih startap ekosistema u Centralnoj Evropi, navedeno je u Startup Genome izveštaju za 2025. godinu.
“Stojeći na čelu brzo razvijajućeg inovacionog ekosistema Srbije, ovi gradovi pokreću novu eru preduzetništva, investicija i tehnološkog napretka, pozicionirajući se kao lideri u veštačkoj inteligenciji i biotehnologiji”, dodaje se.
Prihodi Srbije od izvoza IKT tehnologija dostigli su rekordne nivoe u 2024. godini – 4,31 milijardi dolara, što je povećanje od 20 odsto u odnosu na isti period prošle godine.
Prema podacima Inicijative Digitalna Srbija, 41 odsto srpskih startapova postoji u oblasti veštačke inteligencije, 24 odsto u biotehnologiji, medicinskoj tehnologiji, proizvodnji hrane ili poljoprivredi i 19 odsto u obradi i analitici podataka.
“Pored očekivanog fokusa na razvoj softvera i aplikacija zapažamo rast zastupljenosti korišćenja AI tehnologija, sa porastom od 14,2 odsto u odnosu na 2022. godinu. Veštačka inteligencija, baze podataka i upravljanje velikim podacima predstavljaju ključne pokretače inovacija unutar ekosistema, reflektujući globalne trendove”, navode iz Inicijative u Startap skeneru 2025.
Prema podacima „Crunchbase” izveštaja, ulaganja u AI kompanije tokom 2024. godine zabeležila su rast od preko 80 odsto u odnosu na prethodnu godinu, potvrđujući da se AI sve više prepoznaje kao tehnologija sa visokim potencijalom za skaliranje. Pored toga, i dalje je prisutno interesovanje za razvoj hardvera (18,2 odsto), iako nešto niže nego 2023. godine kada je iznosilo 21,9 odsto.

Veštačka inteligencija kao temelj svakog tehnološkog startapa
Nastavljajući sa preduzetničkom politikom, trka za prelazak startap ekosistema na veštačku inteligenciju je u toku. U roku od pet godina AI će postati i temelj i sveprisutna komponenta svakog tehnološkog startapa, navedeno je u Startup Genome izveštaju za 2025. godinu.
Što se tiče ukupnog broja novih startapova u oblasti veštačke inteligencije, Silicijumska dolina trenutno ostaje nesporni globalni lider, a slede je Njujork i London. Međutim, drugi ekosistemi se spremaju da ospore njenu dominaciju.
Peking se, na primer, pozicionira za globalno liderstvo u oblasti veštačke inteligencije – u poslednje dve godine zabeležio je drugu najveću investiciju rizičnog kapitala u startapove u ovoj oblasti.
Veštačka inteligencija takođe doživljava procvat u mnogim drugim ekosistemima: Pariz, Delhi, Istanbul i San Dijego su zabeležili da se broj startapova zasnovanih na veštačkoj inteligenciji više nego udvostručio između 2021. i 2024. godine, dok je više ekosistema – uključujući Toronto, Vaterlo, Šenžen, Šangaj i Mumbaj, zabeležilo povećanje finansiranja u vezi sa veštačkom inteligencijom više od 10 puta u dve godine između 2022. i 2024.
Novi program za podršku AI startapima u Srbiji
Fond za inovacionu delatnost kreirao je novi program za podršku startapima koji razvijaju proizvode i usluge zasnovane na veštačkoj inteligenciji (AI startapi) – Katalitik. Osmišljen je sa ciljem da podstakne razvoj preduzetništva i digitalne ekonomije u Srbiji, podržavajući startape koji primenjuju AI. Kroz mehanizam ko-investiranja program omogućava finansiranje inovativnih preduzeća koja već imaju zainteresovane investitore spremne da ulože u njihov dalji razvoj.
Program je otvoren za mikro i mala preduzeća registrovana u Srbiji, koja su u većinskom vlasništvu osnivačkog tima, ne starija od deset godina i imaju spremne ugovore o investiranju. U trenutku prijave očekuje se da startap ima razvijen najmanje prototip proizvoda ili usluge koja primenjuje AI tehnologiju, navedeno je na sajtu Fonda.
Za startape koji ispunjavaju kriterijume programa obezbeđena je bespovratna podrška do 200.000 evra, uz prethodnu obavezu da obezbede eksternu investiciju u najmanje jednakom iznosu. Minimalan iznos kvalifikovane investicije za prijave koje će Fond razmatrati iznosi 50.000 evra. Osim finansijske, program uključuje i mentorsku podršku, kako bi se osigurao kvalitetan razvoj proizvoda i unapređenje poslovnog modela.
Javni poziv je otvoren do utroška raspoloživih sredstava u iznosu od 7,4 miliona evra, a prijave će se razmatrati u ciklusima, na svaka tri do četiri meseca. Sve informacije o uslovima programa i prateća dokumentacija dostupni su na zvaničnoj internet stranici Fonda za inovacionu delatnost.
Pročitajte još:
“Razvoj tržišno orijentisanih rešenja zasnovanih na veštačkoj inteligenciji, koja odgovaraju na konkretne potrebe industrije, dobija snažan podsticaj kroz mogućnost brže komercijalizacije i privlačenje privatnih investicija. Unapređenjem kapaciteta startapa za izlazak na tržište jača se primenjivost AI rešenja u privredi i postavljaju osnove za vidljivije pozicioniranje Srbije kao regionalnog centra za razvoj i primenu veštačke inteligencije”, navode u Fondu za inovacionu delatnost.
Novac za realizaciju Katalitik ko-investirajućeg grant programa obezbeđuje Ministarstvo nauke, tehnološkog razvoja i inovacija, kroz zajam Svetske banke, uz podršku u implementaciji koju pružaju i Svetska banka i Evropska unija. Program je deo „Projekta akceleracije inovacija i podsticanja rasta preduzetništva u Republici Srbiji“ (SAIGE), koji je posvećen jačanju inovativnog preduzetništva i naučnih istraživanja.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.