Delatnost koja se drži tradicije u proizvodnji

Stranci sve više oduševljeni rakijom iz Srbije

AgrobiznisFirme u fokusuPoslovanjeSrbija

25.5.2024 16:21 Autor: Miljan Paunović 23

Stranci sve više oduševljeni rakijom iz Srbije Stranci sve više oduševljeni rakijom iz Srbije
Rakija u srpskoj tradiciji i konzumiranju alkoholnih pića zauzima posebno mesto, a poslednjih godina osvojila je i evropska, kao i pojedina tržišta širom sveta.... Stranci sve više oduševljeni rakijom iz Srbije

Rakija u srpskoj tradiciji i konzumiranju alkoholnih pića zauzima posebno mesto, a poslednjih godina osvojila je i evropska, kao i pojedina tržišta širom sveta.

Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, u Srbiji pod šifrom delatnosti Destilacija, prečišćavanje i mešanje pića ukupno posluje 683 firmi. One su u 2022. godini ostvarile dobit od 736.346.000 dinara, što predstavlja pad u odnosu na godinu dana ranije kada je premašeno milijardu dinara (1.001.797.000).

O ovoj delatnosti razgovarali smo sa Markom Aleksićem, vlasnikom destilerije Aleksić Prvi iz Guberevca, koji kaže da su ovu porodičnu firmu u kojoj svi rade osnovali pre 25 godina.  

„Naša destilerija nalazi se u srcu Šumadije, u selu Guberevac. Bavimo se proizvodnjom premium prirodnih voćnih rakija, a rakija od šljive je naš primarni proizvod. Imamo voćnjak od 12 hektara, gde gajimo sedam sorti šljiva – tri autohtone i četiri čačanske. Naravno, proizvodimo i rakiju od kruške viljamovke i dunje. Trenutna situacija u našoj delatnosti je dobra,  prepoznat je kvalitet srpskih rakija jer su one prirodne  i prave se od voća koje je u punoj zrelosti, odnosno prvoj klasi. Strancima je to čudno, te nas pitaju ’zašto pravite rakije od vrhunskog voća koje je za konzumaciju’ – a mi im odgovaramo da su to rakije vrhunskog kvaliteta, i kada probaju slože se da smo u pravu“, kaže Aleksić.

Naš sagovornik ne krije da su zadovoljni poslovnim rezultatima. Izvoze oko 70 odsto proizvodnje, a 30 odsto pokriva domaće tržište – Beograd, Kraljevo, Kragujevac… Bave se i „rakijskim turizmom“, imaju restoran, apartmane za izdavanje, rade rakijske ture gde dolaze stranci, ali i naši ljudi. 

Top 20 preduzeća u destilaciji, prečišćavanju i mešanju pića, po dobiti
Ime preduzećaDobitUkupni prihodiBroj zaposlenih
RUBIN AD KRUŠEVAC170.936.0003.605.634.000302
VINO-TISA DOO SUBOTICA130.163.000166.436.00012
RB GLOBAL DOO UŽICE62.290.000322.863.00037
BB KLEKOVAČA DOO BAJINA BAŠTA43.352.000114.931.00010
DESTILERIJA SANJA DOO ALIBUNAR-BANATSKI KARLOVAC38.930.00054.696.0001
PODRUM PEVAC36.658.000173.691.0009
DESTILERIJA ZARIĆ DOO KOSJERIĆ36.200.000294.109.00019
AS GROUP DOO IGROŠ, BRUS29.893.000184.673.0008
MILOŠ BOŠKOVIĆ PR DESTILERIJA BOŠKOVIĆ27.636.00075.586.0002
DARKO ŠURLAN PR, SAMOSTALNA RADNJA DESTILERIJA ŠURLAN, NOVI KOZARCI26.210.000112.442.0009
GORDA DOO24.871.000107.755.0008
SWAN LAKE DOO KOVIN21.702.000957.293.00062
ALEKSIĆ PRVI DOO GUBEREVAC20.741.00061.461.0005
DOO TOK BEOGRAD, ŽELEZNIK18.214.00047.796.0005
ALAMBIK ART DOO BEOGRAD (ZEMUN)18.008.000154.774.0008
Miomir Pljakić PR FLORES Kamenica-Divostin16.392.00071.954.0008
Čičina rakija doo Kukujevci14.529.00051.529.0006
Destilerija Rittium d.o.o.13.699.00014.586.0001
DESTILERIJA PRESIDENT13.649.00032.370.0003
DESTILERIJA KOVAČEVIĆ D.O.O. LJUBOVIJA12.844.000104.465.0008
CompanyWall Finansijski Asistent *svi podaci su za 2022. godinu, u dinarima

„Stranci su sve više oduševljeni rakijama. Poslednjih godina naše rakije su poznate u celom svetu, a mi izvozimo u SAD, Evropsku uniju, Australiju, naravno i u zemlje okruženja. Srbija ima veći potencijal u proizvodnji rakija nego vina. Naime, vina su zastupljena u celom svetu, a najbolja rakija se proizvodi na Balkanu, u Srbiji, preciznije u Šumadiji. Tako je jer ovde kada šljiva procveta celo selo je belo od njenih cvetova. Od drugih nas odvajaju autohtone vrsta šljiva kojih ima u Gružanskom kraju, crvena ranka i požegača, one daju lepu mirisnu notu rakiji od šljiva koja je po tome prepoznatljiva na tržištu“.

Problem u Srbiji je što ima dosta neregistrovanih proizvođača, a naš sagovornik kaže da za svoje potrebe svako može da peče rakiju, ali da je proizvodi i pušta u promet – to je nedopustivo.

„Za veće količine ’meke’ rakije poljoprivredna gazdinstva mogu sklopiti saradnju sa nekom destilerijom, te da ona nastavi dalji plasman uz kontrolu kvaliteta i plaćanje akciza i poreza. Postoji mnogo neregistrovanih proizvođača, ljudi koji nisu edukovani, i oni prave štetu kompletnoj našoj struci. Nelegalni tokovi rakije moraju da se suzbiju, ali imamo manje inspektora na terenu koji kontrolišu nelegalne tokove, odnosno prodaju na crno. Te rakije moraju da prođu zdravstvenu kontrolu, jer u suprotnom svašta može da se desi, sećamo se ’zozovače’“ ističe Aleksić.

Vlasnik ove destilerije navodi da mladi tehnolozi rade na unapređenju proizvodnje rakije, te da oni prate trendove, ali se ipak drže tradicionalnih metoda pravljenja ovog pića.

„Za razliku od hrane, kod proizvodnje rakije novine nisu previše poželjne. Zna se da prava rakija od šljiva treba da odleži u buradima od hrasta, i to ne bilo kog, nego od hrasta kitnjaka. Hrast treba da odleži i prođe sva godišnja doba minimum tri godine, onda je pogodan da se od njega napravi bure u kome će odležavati rakija“, ističe Aleksić.

Ova firma ima u planu da poveća proizvodnju jer, kako kažu, država daje subvencije za proširenje pogona i podruma, kao i za nove zasade voća.

„Naša rakija ima zaštićenu geografsku oznaku, u proceduri smo dobijanja geografskog porekla kao Gružanska nit/Šumadijska šljivovica, a to znači da imamo strogo kontrolisanu proizvodnju koju proverava Jugoinspekt Beograd. Oznaku geografskog porekla imaju samo četiri destilerije i sve su iz Šumadije. Dobitnici smo i nagrade kao apsolutni šampioni za najbolju rakiju od šljive u Srbiji sajmu Wine vision/Open Balkan“, ističe Marko Aleksić.

Ova firma je u 2022. godini ostvarila dobit od 20.741.000 dinara, i povećala ukupne prihode na više od 60 miliona dinara (61.461.000).

Prema ostvarenoj dobiti u 2022. godini, na prvom mestu u ovoj delatnosti je čuveni Rubin iz Kruševca sa 170.936.000 dinara, a slede Vino Tisa iz Subotice sa 130.163.000 dinara i Global doo iz Užica sa 62.290.000 dinara.

Ukupni prihodi svih firmi iz ove delatnosti uvećani su u 2022. godini i iznosili su 12.139.464.000 u odnosu na 11.417.491.000 dinara u 2021.

  • MIKIMILE

    25.5.2024 #1 Author

    Nista bez nase sljivovice..

    Odgovori

  • AJA

    26.5.2024 #2 Author

    Rakija je prava stvar, zastitnuk nase Srbije.

    Odgovori

  • Milicajac

    26.5.2024 #3 Author

    Logično!

    Odgovori

  • ELLA

    26.5.2024 #4 Author

    Tradcija, kvalitet koji treba odrzati

    Odgovori

  • BLIZANAC

    26.5.2024 #5 Author

    Nema ko nije odusevljen srpskom rakijom

    Odgovori

  • ŽIZI

    26.5.2024 #7 Author

    Stranci i turisti su sve više oduševljeni mnogim stvarima iz Srbije

    Odgovori

  • HANA

    26.5.2024 #8 Author

    Oduvek su bili oduševljeni.
    Ranije nije bilo društvenih mreža da o tome brže izveštavaju. 🤡🥂

    Odgovori

  • JANA

    26.5.2024 #9 Author

    Da fina statistika i treba istaći jake firme iz svake delatnosti, dati im vetar u ledja

    Odgovori

  • REA

    26.5.2024 #10 Author

    Jesu,al moraju da nauce da je piju

    Odgovori

  • SUNCE

    26.5.2024 #11 Author

    Prihodi od prodaje rakije su se u poslednjoj godini smanjili za cak 25% sto bas i nije malo smanjenje.

    Odgovori

  • VALERIJA

    26.5.2024 #12 Author

    To mi uopšte nije neobičajeno za našu rakiju, nema hemije samo priridno.

    Odgovori

  • DUCA

    26.5.2024 #13 Author

    Srbi prave najbolju rakiju!

    Odgovori

  • Grocka

    26.5.2024 #14 Author

    Uvek su i bili odusevljeni

    Odgovori

  • Brana

    26.5.2024 #15 Author

    Od davnina poznata i najbolja naša rakija

    Odgovori

  • SHALIMAR

    26.5.2024 #16 Author

    Imamo najbolju rakiju,po tome je Srbija poznata…

    Odgovori

  • Faith

    26.5.2024 #17 Author

    Odavno smo mi trebali da promovisemo rakiju u svetu

    Odgovori

  • ZVONČICA

    26.5.2024 #18 Author

    Nas zastitni znak 👏👏👌

    Odgovori

  • NATI

    26.5.2024 #19 Author

    Uvek se trazila nasa rakija

    Odgovori

  • LENA

    26.5.2024 #20 Author

    Srpska rakija postaje sve popularnija na svetskom tržištu, zahvaljujući kvalitetu i tradicionalnoj proizvodnji.

    Odgovori

  • ZVEZDA

    26.5.2024 #21 Author

    Oduvek su bili odusuvljeni

    Odgovori

  • gagica

    26.5.2024 #22 Author

    Pa naravno

    Odgovori

  • MAJA

    28.5.2024 #23 Author

    Po tome smo prepoznatljivi

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

Biznis.rs newsletter

Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

Loading...