Strogi propisi i konkurencija oblikuju tržište dodatnih prehrambenih proizvoda
30.9.2025 10:33 Autor: Mirjana Vasić Adžić 0



Delatnost proizvodnje ostalih prehrambenih proizvoda obuhvata raznovrsne artikle koji ne pripadaju osnovnim kategorijama kao što su meso, mleko, brašno ili pića, ali imaju značajnu ulogu u savremenoj ishrani. U ovu grupu spadaju proizvodi poput žvakaćih guma, bombona, lizalica, čokoladnih i kakao proizvoda, grickalica, instant supa, preliva, začina, gotovih jela, dijetetskih proizvoda, proteinskih praškova, energetske hrane, dečje hrane, hrane za sportiste, kao i kvasca, praška za pecivo, želatina, aroma i zamena za obrok.
Iako se hrana za kućne ljubimce vodi pod posebnom klasifikacijom, pojedine komponente mogu se svrstati u ovu delatnost ako su deo šireg prehrambenog procesa.
Zakonodavni okvir postaje sve stroži, naročito u pogledu deklarisanja, nutritivnih vrednosti i upotrebe aditiva, pa proizvođači moraju neprekidno pratiti regulative i prilagođavati se. Transparentnost u lancu snabdevanja i kontrola kvaliteta postaju ključni faktori poverenja potrošača.
Primeri uspešnih domaćih firmi potvrđuju raznovrsnost ove delatnosti. Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, u delatnosti proizvodnje ostalih prehrambenih proizvoda u 2024. godini poslovalo je 453 preduzeća, od čega je svega 156 firmi poslovalo u plusu. Ukupna ostvarena dobit iznosila je 550 miliona dinara (550.176.000).
Najveći dobitaš, sa finansijskim rezultatom od 260,8 miliona dinara, definitivno je kompanija Biospringer RS iz Sente, deo francuske Lesaffre grupe, koja proizvodi ekstrakte kvasca i pekarski kvasac, dok se vinasa od kvasca koristi kao organsko đubrivo i dodatak u ishrani domaćih životinja.
Pored Biospringera ukupnim prihodima koji prelaze dve milijarde dinara mogu se pohvaliti i kompanije Tisacop iz Kanjiže (2.923.803.000), Goodwill Pharma iz Subotice (2.244.428.000), Puratos iz Beograda (2.826.779.000), Yumis iz Niša (2.133.088.000) i Marbo Product (19,81 milijardi dinara).
Tisacoop se bavi uvozom prehrambenih sirovina iz Mađarske i preradom meda pod brendom Tisamed. Goodwill Pharma kombinuje farmaceutsku i dijetetsku proizvodnju, Yumis je poznat po začinima, supama i pudinzima, a Puratos iz Zemuna proizvodi smeše i aditive za pekarstvo i poslastičarstvo, dok je javnosti možda najpoznatija kompanija Marbo Product iz Beograda, deo PepsiCo grupe, poznata po proizvodnji nekih od najpopularnijih grickalica u regionu. Marbo se po ostvarenim prihodima značajno izdvojio na listi, a istovremeno je zabeležio dobit od 28,1 milion dinara. Kompanija se ističe i brojem zaposlenih – 1.005 radnika.
Industrijska proizvodnja u ovoj oblasti oslanja se na standardizovane procese, automatizaciju i digitalnu kontrolu, što omogućava masovnu proizvodnju uz očuvanje kvaliteta i efikasnosti. Proizvodi često imaju dug rok trajanja i visoku dodatu vrednost, što ih čini pogodnim za izvoz. Brza adaptacija tržištu omogućava proizvođačima da odgovore na promene u potrošačkim navikama, uključujući zahteve za bezglutenskom, keto i biljnom ishranom, kao i za praktičnim obrocima koji mogu da se nose.
U tom smislu posebno je interesantna kompanija Melange – fabrika za preradu jaja sa sedištem u Beogradu i proizvodnim pogonom u Valjevu. Njihovi proizvodi uključuju prah od sušenog celog jajeta , prah od sušenog žumanceta i belanceta, pasterizovani tečni hlađeni melanž, pasterizovano tečno žumance i belance.
Proizvodna linija, uključujući svu opremu i procese, dizajnirana je od strane kompanije Sanovo Engineering (Danska) i automatski se kontroliše u skladu sa GMP i HACCP standardom.
Subjekti u poslovanju sa hranom kao što su lanci brze hrane, restorani, ketering službe, menze… koriste proizvode od jaja pre svega da bi se obezbedio visok nivo bezbednosti hrane, a zatim i zbog njihove praktičnosti, jednostavnosti u rukovanju i skladištenju, navodi se na sajtu kompanije.
Pročitajte još:
Prema podacima bonitetne kuće CompanyWall, Melange se nalazi na šestom mestu. U 2024. godini ostvario je dobit od 97,77 miliona dinara. Prema rečima Slavice Stanojević, tehnologa u kompaniji Melange, njihovi proizvodi se uglavnom izvoze u zemlje potpisnice sporazuma CEFTA i u zemlje Evropske unije.
Ova delatnost pokazuje kako inovacija, fleksibilnost i održivost mogu biti temelj uspeha u savremenoj prehrambenoj industriji.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.