Tri ocene za istu ekonomiju – šta stoji iza različitih kreditnih rejtinga Srbije
20.3.2026 08:35 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Međunarodna agencija Standard & Poor’s drži kreditni rejting Srbije na istom nivou BBB minus, Moody’s je takođe ostavio na starom nivou Ba2, uz smanjene izglede, dok je agencija Fitch u januaru zadržala svoju raniju procenu – BB plus.
Predsednik Saveta guvernera Narodne banke Srbije Ivan Nikolić, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekao je da kreditni rejting pozicionira zemlju na rang-listi država koje konkurišu za raspoloživi višak kapitala u svetu, odnosno investicije, a viši rejting znači bolje uslove zaduživanja.
„Ne mora da znači da investicioni rejting koji imamo ima opadajuću putanju. Na to pre svega utiču geopolitičke okolnosti, konflikti i krize. Svima, bez obzira na rang, porastao je prinos, odnosno rizik koji se pripisuje krizi. Svaka zemlja sada može da se zaduži nepovoljnije nego pre mesec dana“, ukazuje Nikolić.
Prema njegovim rečima, dobro je što je Srbija i u ovim okolnostima očuvala rejting i što je stanje u skladu sa planovima za ovu godinu, ali postoje lokalni i regionalni izazovi, poput situacije sa NIS-om, što ulazi u ocene agencija.
Nikolić ističe da agencije posmatraju i druge parametre, poput sprovođenja ekonomske politike, makroekonomskog okvira i stabilnosti, kao i projekcije gde će zemlja biti na kraju godine i u srednjem roku.
Pročitajte još:
„Investitorima, i sa Zapada i sa Istoka, ova ocena je važna jer agencije imaju renome i godinama su gradile ugled. Ušli smo iz grupe zemalja bez investicionog rejtinga u povoljniju grupu, ali smo i dalje na donjem nivou i nastojimo da napredujemo. Taj napredak nije lak, potrebno je popraviti percepciju da će stanje biti bolje“, kaže Nikolić.
Tesna veza ekonomije i politike
Napominje da investicioni rejting Srbiju pozicionira povoljnije u odnosu na većinu zemalja u regionu, osim Hrvatske, koja ima bolji rejting jer je u evrozoni.
„Ako želimo viši rejting, potrebno je da nas ove tri agencije vide bliže EU ili kao njenu članicu. Uvek postoji povezanost između ekonomije i politike. Neophodno je i smirivanje geopolitičkih tenzija“, navodi Nikolić.
Dodaje da naša zemlja ima interne izvore rasta, poput građevinarstva i lične potrošnje, ali u industriji imamo probleme, pre svega zbog rafinerije i NIS-a.
















Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.