Biće integrisan sa solarnom elektranom snage 90 MW

Turski Fortis Energy dobio dozvolu za gradnju 36 MWh baterijskog sistema

InfrastrukturaInvesticijeSrbija

30.1.2026 08:24 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Turski Fortis Energy dobio dozvolu za gradnju 36 MWh baterijskog sistema Turski Fortis Energy dobio dozvolu za gradnju 36 MWh baterijskog sistema
Kompanija Fortis Energy nastavlja razvoj projekta solarnog kompleksa Noćaj u Sremskoj Mitrovici, kroz uvođenje baterijskog sistema za skladištenje energije. Kako piše specijalizovani ESS News,... Turski Fortis Energy dobio dozvolu za gradnju 36 MWh baterijskog sistema

Kompanija Fortis Energy nastavlja razvoj projekta solarnog kompleksa Noćaj u Sremskoj Mitrovici, kroz uvođenje baterijskog sistema za skladištenje energije.

Kako piše specijalizovani ESS News, Fortis Energy je dobio dozvolu za izgradnju baterijskog sistema za skladištenje energije kapaciteta 36 MWh na solarnom postrojenju Noćaj 1 i planira da započne instalaciju u drugom kvartalu 2026. godine, prenosi eKapija.

Baterijski sistem biće integrisan sa solarnom elektranom snage 90 MW, čime će ovaj projekat dobiti hibridni karakter. Ova faza predstavlja prvi korak u okviru šireg investicionog plana kompanije, koji obuhvata razvoj ukupno 270 MW solarnih kapaciteta sa skladištenje energije, uključujući projekte Noćaj 1 i Noćaj 2, kao i ranije preuzetu solarnu lokaciju snage 180 MW u istom regionu.

Podsetimo, početkom 2026. godine potvrđen je ulazak projekta solarne elektrane Noćaj 1 kod Sremske Mitrovice u fazu konkretne realizacije, nakon što je potpisan EPC ugovor za izgradnju jedne od najvećih solarnih elektrana u Srbiji.

Informacija je zvanična berzanska objava turske firme Kontrolmatik, koja je potpisala ugovor sa investitorom projekta, kompanijom Fortis Renewable Energy BV.

Ugovor se odnosi na projektovanje, nabavku i izgradnju solarne elektrane instalisane snage 90 MW, kao i na integraciju baterijskog sistema za skladištenje energije kapaciteta 36 MWh.

Za projektovanje i izgradnju postrojenja angažovana je turska kompanija Kontrolmatik Technologies, dok će baterijsko rešenje obezbediti njena specijalizovana podružnica Pomega Energy Storage Technologies.

Fortis Energy je, kako prenosi ESS News, ujedno obezbedio i saglasnost za priključenje na elektroenergetsku mrežu kapaciteta 180 MW, što predstavlja važan tehnički preduslov za dalju realizaciju projekta.

Razvoj Noćaj solarnog kompleksa odvija se u trenutku kada Srbija ubrzava energetsku tranziciju i povećava udeo obnovljivih izvora energije, uz sve veći fokus na velika solarna postrojenja i sisteme za skladištenje energije kao podršku stabilnosti mreže.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.