U planu gradnja najveće vetroelektrane u Srbiji snage 923 MW
EkologijaInfrastrukturaInvesticijeIzdvajamoSrbija
25.7.2025 08:01 Autor: Aleksandra Kekić 3



Na teritoriji opština Alibunar i Kovačica u planu je gradnja vetroelektrane Samoš, najvećeg projekta ove vrste u Srbiji. Biće kapaciteta 142 vetroturbine, sa očekivanom ukupnom snagom 923 MW, a tim povodom na javnom uvidu je nacrt prostornog plana i izveštaj o uticaju na životnu sredinu.
Samoš predstavlja objekat veoma velikog obima. Prostorni plan obuhvata površinu od oko 17.312,3 ha, a tu pripadaju katastarske opštine Kovačica, Padina, Samoš, Uzdin, Dobrica, Ilandža, Novi Kozjak i Seleuš. Gradiće se u dve faze – Samoš 1 od 423 МW i Samoš 2 od 500 МW.
Prostornim planom daju se uslovi za izgradnju vetrogeneratora i trajnih sadržaja u funkciji vetrogeneratora, kao i potrebne saobraćajne mreže i drugih infrastrukturnih mreža u funkciji izgradnje i eksploatacije vetroelektrane.
S obzirom na to da se gradi na obradivom poljoprivrednom zemljištu, u nacrtu se navodi da će nakon privođenja područja planiranoj nameni u najvećoj meri zadržati i dalje svoju osnovnu funkciju ratarske proizvodnje, osim delova koji neposredno služe u svrhu podizanja vetroturbina. Na račun obradivog poljoprivrednog zemljišta planirano je proširenje nekategorisanih (atarskih puteva) koji dobijaju novu namenu – pristupni putevi i novu regulaciju.
U okolini Kovačica i Crepaja
Ova investicija se javlja u neposrednom geografskom i infrastrukturnom kontekstu sa dva vetroprojekta – vetroparkom Kovačica i kompleksom vetroparka Crepaja. Kovačica je snage 104,5 MW, sa 38 turbina. Prva faza puštena je u rad 2018. godine, a druga je vetropark Pupin, kapaciteta oko 100 MW i izrada tehničke dokumentacije je u finalnoj fazi. Kompleks planiranog vetroparka Crepaja, koji je u postupku izrade planske i tehničke dokumentacije, obuhvata postavljanje 30 vetroturbina ukupne instalisane snage do 220 MW.
U dokumentaciji se navodi da je pre izdavanja građevinske dozvole, u fazi planiranja i projektovanja, neophodno izraditi sveobuhvatnu studiju kumulativnih uticaja na životnu sredinu, s obzirom na to da će se na području do 30 km u prečniku naći više od 210 turbina. Uporedo sa izradom prostornog plana za Samoš, pristupilo se i izradi izveštaja o strateškoj proceni uticaja prostornog plana na životnu sredinu.
Zaključak je da implementacija planskih rešenja predstavlja trajnu posledicu u smislu uzurpiranja zemljišta kao teško obnovljivog prirodnog resursa, uz gubitak njegove primarne funkcije izgradnjom fizičkih struktura, odnosno izvođenjem radova tokom izgradnje i funkcionisanja planiranih sadržaja.

“Nužna je obavezna primena mera zaštite životne sredine, definisanih Prostornim planom, ovim Izveštajem, kao i zakonskom regulativom i tehničkim normativima koji se odnose kako na izgradnju i opremanje prostora infrastrukturom, tako i na obaveze o nadležnosti sprovođenja kontrole i nadzora nad primenom mera i monitoringa životne sredine“, ističe se.
“Razvoj energetike kroz izgradnju vetroelektrane, koja će doprineti stabilnosti energetskog sistema Republike Srbije, trebalo bi da doprinese i bržem razvoju postojećih privrednih grana i delatnosti i da omogući razvoj novih proizvodnih i uslužnih delatnosti. Značajna investiciona sredstva za potrebe izgradnje vetroelektrane će poslužiti kao akcelerator ekonomskog progresa ne samo opština Alibunar i Kovačica, već i čitavog regiona“, navedeno je u nacrtu.
Kako se dodaje, izgradnja vetroelektrane „Samoš“ opravdana je iz ekonomskog, društvenog i ekološkog aspekta.
„Ekonomski gledano, izgradnja vetroelektrane će podstaći investicije, stvoriti nova radna mesta i smanjiti troškove energije. Posmatrano sa društvenog aspekta, vetroelektrana će poboljšati lokalne ekonomije opština Alibunar i Kovačica, stvoriti nove mogućnosti za zapošljavanje i povećati svest o važnosti obnovljivih izvora energije. Ekološki aspekt ukazuje na to da će vetroelektrana predstavljati značajan korak ka smanjenju štetnih uticaja na životnu sredinu, čime će doprineti održivom razvoju i borbi protiv klimatskih promena“.
Nosilac izrade prostornog plana je Pokrajinski sekretarijat za urbanizam i zaštitu životne sredine, obrađivač je Zavod za urbanizam Vojvodine, a za projektno-tehničku dokumentaciju bio je zadužen AAEC Energy Consulting iz Novog Sada. Javni uvid traje do 20. avgusta na sajtu Pokrajinskog sekretarijata, a javna prezentacija održaće se u Alibunaru 6. avgusta.
Najveći potencijal energije vetra u Banatu
Na osnovu trenutno raspoloživih podloga i podataka o potencijalu energije vetra sprovedene su analize na osnovu kojih se zaključuje se da je minimalni tehnički raspoloživi potencijal za izgradnju vetroelektrana u Srbiji oko 10,75 GW, koje bi zbirno mogle proizvoditi oko 30 TWh električne energije godišnje.
Najveći potencijal energije vetra imaju lokacije u regionima Banata (oko 10,7 TWh električne energije godišnje) i Bačke (oko 6,5 TWh električne energije godišnje), ali su značajni potencijali i u istočnom delu Srbije (oko 2 TWh električne energije godišnje), navodi se u Strategiji razvoja energetike Republike Srbije do 2040. sa projekcijom do 2050. godine.
U periodu do 2030. godine očekuje se ekspanzija izgradnje elektrana koje kao primarnu energiju koriste vetar i sunce, pa se očekuje da u 2030. godini ukupna instalisana snaga vetroelektrana i solarnih elektrana bude 3,5 GW, što predstavlja značajan porast učešća intermitentnih (neprestano dostupnih) obnovljivih izvora energije u ukupnoj proizvodnji električne energije.
“Predviđena instalisana snaga u vetroelektranama iznosi oko 1,77 GW (sa godišnjom proizvodnjom 4,60 TWh), dok je predviđena instalisana snaga u solarnim elektranama 1,73 GW (sa godišnjom proizvodnjom od 2,27 TWh). To znači da sa ovako predviđenim instalisanim kapacitetima očekivana godišnja proizvodnja iznosi 6,87 TWh“, dodaje se.
Pročitajte još:
Do 2040. godine očekuje se da ukupni instalisani kapacitet izgrađenih vetroelektrana i solarnih elektrana bude 10,97 GW, a očekivana je ukupna proizvodnja električne energije iz intermitentnih izvora od 19,72 TWh na godišnjem nivou. Konkretno, predviđena instalisana snaga vetroelektrana iznosi 3,6 GW (sa godišnjom proizvodnjom 9,46 TWh).
“Očekivani priraštaj u snazi vetroelektrana i solarnih elektrana će učiniti da proizvodnja iz ovih izvora čini 17,1 odsto planirane ukupne proizvodnje u 2030. godini. Kako bi se održala stabilnost elektroenergetskog sistema, neophodno je uporedo sa povećanjem udela OIE u elektroenergetskom sistemu povećavati i kapacitete balansne rezerve“, stoji u strategiji razvoja, čiji je izvod objavljen u sklopu nacrta koji je na javnom uvidu.
bajroslastičar
25.7.2025 #1 AuthorSve što je vezano za prirodu treba podržati
BILJKA
25.7.2025 #2 AuthorVetroelektrane manje zagađenja.
LEBRON
25.7.2025 #3 AuthorSvaka cast samo napred