Ušteda, modernizacija, ekonomska integracija… – Šta Srbija može da očekuje od članstva u SEPA?
BankeEUIzdvajamoPoslovanjeSrbija
23.5.2025 14:20 Autor: Aleksandra Kekić 0



Srbija je od juče članica Jedinstvenog područja plaćanja u evrima (Single Euro Payment Area – SEPA), čime se pridružila zemljama bivše Jugoslavije – Hrvatskoj, Sloveniji, Crnoj Gori i Severnoj Makedoniji. Ovo znači da je na čekanju iz regiona ostala još samo Bosna i Hercegovina.
Kako je navela Narodna banka Srbije (NBS), preduzeti su koraci da se platni sistemi i regulative usaglase sa standardima Evropske unije, što predstavlja važan korak na putu evropskih integracija.
Na panelu u okviru Finticipate Foruma, koji se održava u beogradskom hotelu Mona Plaza, regulatori i stručnjaci iz industrije razmenili su regionalna iskustva i najbolje prakse u primeni SEPA i Direktive o platnim uslugama (PSD2) u zemljama Evropske unije i van nje.
Bruno Vukoja, izvršni direktor Sektora platnog prometa Hrvatske narodne banke, istakao je da je ova zemlja već sedam godina u SEPA, te da je to donelo modernizaciju platnog prometa, dok je proces za uvođenje evra bio mnogo jednostavniji.
“Efekti su pozitivni. Dobili smo jedinstveno korisničko iskustvo, jedinstvene standarde, kao i niže cene platnih usluga”, naveo je Vukoja.

Prva zemlja Zapadnog Balkana koja je ušla u SEPA sistem bila je Crna Gora u novembru prošle godine. Ovo je važno za pozicioniranje, ne samo Crne Gore nego i celog regiona, u evropskom finansijskom sistemu, smatra Jelena Davidović, načelnica Direkcije za finansijske tehnologije Ministarstva finansija Crne Gore.
“Reč je o ekonomskoj integraciji regiona, čije će benefite osetiti građani, a posebno mala i srednja preduzeća”.
Luka Uskoković, savetnik Upravnog odbora, direktor za platni promet, fintech i upravljanje gotovinom NLB Banka Podgorica, istakao je da će od 6. oktobra ove godine početi da se primenjuje platni promet u SEPA i da će 90 odsto biti usmereno ka zemljama u okviru ovog područja.
“Za zemlje koje nisu u EU, SEPA donosi velike uštede tokom transakcija i tako direktno utiče na ekonomiju. To nije samo finansijski alat, nego strateška poluga za ekonomski rast”, naglasio je.
SEPA smanjuje troškove bezgotovinskih transakcija i doznaka
Prema analizama Svetske banke, troškovi bezgotovinskih transakcija za mala, mikro i srednja preduzeća između ekonomija regiona šest puta su veći nego unutar Evropske unije. Priključenje području SEPA i tehničko povezivanje platnih sistema ekonomija Zapadnog Balkana sa platnom infrastrukturom Evropske unije doprineće smanjenju tih troškova. Takođe, smatra se da ako se poveća digitalizacija plaćanja, odnosno plaćanja se digitalizuju za 10 odsto na nivou regiona, sniziće se siva ekonomija za oko dva procenta.
SEPA i prateće aktivnosti takođe bi trebalo da snize troškove doznaka. Prema oceni Svetske banke, ako se snize troškovi novčanih doznaka za oko tri odsto uštedeće se pola milijarde evra na nivou regiona Zapadnog Balkana, navela je NBS u oktobru prošle godine.
Diskusija se fokusirala i na izazove i mogućnosti koje proizilaze iz pomenutih propisa, uključujući uticaj pouzdane autentifikacije klijenata (SCA), bezbedne komunikacije i otvorenog bankarstva na okruženje plaćanja.
Snežana Sofijanić, šefica za saradnju sa vladama u Jugoistočnoj Evropi u kompaniji Visa, pojasnila je da se SCA uvodi u okviru direktive PSD2, kao zahtev da se obezbedi dodatna autentifikacija za plaćanje. PSD2 predstavlja propis Evropske unije koji reguliše platne usluge i pružaoce tih usluga u Evropskom ekonomskom prostoru (EEA). Cilj je da se pojačaju konkurencija, inovacije i bezbednost u industriji plaćanja.
“Ovo potpuno menja ekosistem kartičnog plaćanja, pa je bitno da banke dizajniraju koncept koji žele da primene. Takođe, veoma je važna edukacija i korisnika, ali i trgovaca, kako ne bi dolazilo do nedoumica da je reč o prevari i kako bi sistem funkcionisao, odnosno kako bi kupovina bila obavljena, a ne da se od nje odustane jer korisniku nije jasno šta se od njega zahteva”, rekla je Sofijanić.
Dok se PSD2 prvenstveno fokusira na plaćanja u maloprodaji – online, kartična i mobilna plaćanja, PSD3 obuhvata širu paletu platnih usluga kao što su korporativna plaćanja, online plaćanja sa posebnim naglaskom na e-commerce, kao i međunarodna plaćanja.
Pročitajte još:
S obzirom na to da je PSD3 na horizontu, Bruno Vukoja je rekao da se očekuje unapređenje onoga što je postignuto kroz PSD1 i PSD2, te da dođe do ujednačavanja tržišta.
Kako su panelisti zajednički zaključili, svedočimo evoluciji plaćanja, a zakonodavne promene u EU su veoma brze, zahtevi su sve složeniji, pa ih treba pratiti i prilagođavati se.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.