Užičke apoteke pred javno-privatnim partnerstvom
18.11.2024 08:36 Autor: Redakcija Biznis.rs 0
Neizvesna sudbina Apotekarske ustanove Užice, sa 135 zaposlenih i apotekama koje su decenijama na glavnim mestima u gradu, postaje donekle jasnija. Skupština grada Užica usvojila je Predlog odluke o pokretanju postupka javno-privatnog partnerstva sa elementima koncesije za tu ustanovu.
Ova odluka, po izjavi gradonačelnice Jelene Raković Radivojević, ne podrazumeva prodaju apoteka, već jedan dug proces u koji će biti uključeni i građani kako bi se došlo do najboljeg rešenja, piše Politika.
Budući da je u svemu najvažnija sudbina zaposlenih, od gradske vlasti stižu uveravanja da oni neće biti zaboravljeni i zapostavljeni.
Kako je istakla gradonačelnica Užica Jelena Raković Radivojević, nijedan zdravstveni radnik, diplomirani farmaceut ili tehničar neće ostati bez posla. Sa radom će nastaviti sve apoteke na gradskom i seoskom području, a onaj ko ne bude ispunio ove uslove neće moći da bude partner.
“Apotekarska ustanova Užice se ne prodaje, ostaje u vlasništvu grada Užica, ne otuđujemo je i nećemo dozvoliti njeno devastiranje. Naši uslovi biće, između ostalog, da se sve apoteke i infrastrukturno opreme, a svi zaposleni ostaju da rade, kao i apoteke koje su u njenom okviru. Veoma važno je da građani znaju da će se sve raditi otvoreno i transparentno, u skladu sa zakonom i u interesu zaposlenih u Apotekarskoj ustanovi Užice”, navela je ona.
Ovde se, dakle, u tu proceduru tek stupilo, pri čemu nadležni ističu da se postupak javno-privatnog partnerstva sastoji od niza radnji. Nakon donošenja odluke osniva se radni tim za izradu nacrta predloga, u koji se uključuju predstavnici sindikata, zaposleni u Apotekarskoj ustanovi i stručna lica. Potom se predlog projekta prosleđuje na saglasnost komisiji Vlade Srbije za javno-privatno partnerstvo.
“Nakon što projekat bude izrađen, pristupa se izradi konkursne dokumentacije kojom se privatnom partneru postavljaju uslovi. Nema ni govora o tome da se u ovom trenutku zna ko će biti privatni partner, to će biti poznato tek po završetku svih pomenutih procedura”, naglasila je Raković Radivojević.
Model naizgled prihvatljiv da bi se sačuvali stručni ljudi i objekti na najboljim lokacijama, ali iskustva nekih drugih gradova u ovom poslu, poput Kraljeva, ne obećavaju bezbolan poduhvat.
Pročitajte još:
Recimo, mediji pišu da su Kraljevčani, nezadovoljni odlukom o davanju apoteka u zakup, svojevremeno tražili da se sudbina Apotekarske ustanove Kraljevo razreši referendumom građana. Te da je, uprkos tome, sredinom ove godine osam lokala ustanove (koji su u vlasništvu grada) na deset godina zakupio konzorcijum domaćih firmi, koji je u vlasništvo, ubrzo po ugovaranju tog posla, preuzela jedna farmaceutska kompanija iz Bugarske.
Kojim putem će Užičani povesti svoje apotekare, ostaje da se vidi.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.