Za sistemsko ozelenjavanje prestonice potrebno 28,2 miliona evra i novo preduzeće – Šume Beograda
8.11.2024 09:23 Autor: Redakcija Biznis.rs 2
Grad Beograd stavio je na javni uvid Nacrt strategije zelene infrastrukture Grada, za period od 2025. do 2031. godine.
U dokumentu koji je izradio Šumarski fakultet Univerziteta u Beogradu, a koji sumira mere potrebne da Beograd postane „vrtni grad“, procenjuje se da će ukupni troškovi sprovođenja Strategije u datom periodu biti oko 3,3 milijarde dinara, odnosno približno 28,2 miliona evra, delom iz budžeta Grada, a delom iz donacija, objavila je eKapija.
U planu su i javno-privatna partnerstva, kao i kreiranje fonda za realizaciju zelene infrastrukture koji delimično može da se obezbeđuje od sredstava od kompenzacije za uklanjanje i ugrožavanje elementa zelene infrastrukture.
Strategija planira povećanje nadležnosti Sekretarijata za zaštitu životne sredine grada Beograda, ali i formiranje novog javnog preduzeća pod potencijalnim nazivom „Šume Beograda“, čija bi se osnovna delatnost bila gazdovanje gradskim, prigradskim i vangradskim šumama na teritoriji Grada.
Predviđena je i izmena i dopuna Zakona o zaštiti životne sredine kao krovnog zakona za zelenu infrastrukturu.
„Izmene prevashodno treba da obuhvate član 20 Zakona, gde treba da se definiše pojam i status zelene infrastrukture kao opšteg dobra, te da je razvoj i očuvanje elemenata zelene infrastrukture delatnost od opšteg interesa“, stoji u dokumentu.
Jedna od mera u okviru Strategije takođe je izrada digitalne baze podataka zelene infrastrukture grada Beograda, kao i digitalnog kataloga optimalnih lokacija za pošumljavanje.
U planu je i izrada tehničkih standarda za projektovanje specifičnih elemenata zelene infrastrukture kao što su različiti tipovi krovnih vrtova i vertikalnog zelenila. Planiran je i novi poslovno-organizacioni model za komisionu i berzansku prodaju ukupno raspoloživog sadnog materijala koji odgovara uslovima grada Beograda.
Model bi podrazumevao koncepciju digitalne platforme koja objedinjuje sve relevantne informacije o ponudi i potražnji sadnica.
Strategija predviđa i da se nadležni pozabave problemom regulative koja tretira problematiku upravljanja otpadom od građenja i rušenja kao i definisanje modaliteta za čuvanje postojećih resursa zemljišta (humusnog sloja) i formiranje novih resursa (proizvodnja organskih supstrata od različitih izvora biljnog otpada).
Planirano je i formiranje „biobaze“ koja bi obezbeđivala potrebe ovih resursa na nivou grada Beograda. Pored ovoga, Strategija predviđa i proširenje obima proizvodnje postojećih rasadnika i asortimana drveća i žbunja.
Pročitajte još:
Najzad, u Strategiji je planirano i unapređenje znanja svih zainteresovanih za planiranje i izgradnju zelene infrastrukture, podizanje svesti stanovništva i njihovo uključivanje u procene uticaja na životnu sredinu i urbanističke planove, kao i medijska promocija zelene infrastrukture.
Nacrt Strategije je na javnom uvidu do 25. novembra, piše eKapija.
SABRINA
8.11.2024 #1 AuthorNovo preduzeće…Šume Beograda?!
Nik
8.11.2024 #2 AuthorAko nam je nešto neophodno to je novo preduzeće.. A ko će njime da upravlja? Sigurno sposobni, kao oni što seku na kalemegdanu i pričaju da će vratiti drveće pa ostave beton.. Verovatno je procena da za 30 miliona evra jedno 100 sadnica mogu da zasade.. kad svi uzmu svoje..