Na tržištu poznata kao „namenski dodata”

Zabrana mikroplastike u Srbiji od 2027. godine

EkologijaSrbija

20.7.2025 15:01 Autor: Aleksandra Kekić 16

Zabrana mikroplastike u Srbiji od 2027. godine Zabrana mikroplastike u Srbiji od 2027. godine
Projekcije govore da će do 2050. godine na globalnom nivou biti dodatno generisano 33 milijarde tona plastike. Veliki problem predstavlja mikroplastika – male, obično... Zabrana mikroplastike u Srbiji od 2027. godine

Projekcije govore da će do 2050. godine na globalnom nivou biti dodatno generisano 33 milijarde tona plastike. Veliki problem predstavlja mikroplastika – male, obično mikroskopske, čvrste čestice napravljene od sintetičkog polimera. One su postojane u životnoj sredini, jer su veoma otporne na (bio)degradaciju.

Mikroplastika se proizvodi i koristi u mnogim smešama koje se stavljaju na tržište i kao takva naziva se „namenski dodata”.

Nalazi se u kozmetičkim proizvodima (proizvodi koji se ispiraju i ostaju na telu), deterdžentima i proizvodima za pranje i čišćenje, u đubrivima i sredstvima za zaštitu bilja, bojama, premazima i mastilu (za profesionalnu i opšu upotrebu), hemikalijama koje se koriste u sektoru nafte i gasa, građevinarstvu, medicinskim proizvodima, medicinskim aparatima, suplementima u ishrani i tako dalje.

Zabrana mikroplastike u kozmetičkim proizvodima koji se spiraju sa tela u našoj zemlji stupa na snagu 2027. godine, rečeno je krajem januara na seminaru u okviru UNDP/UNEP SP projekta „Dalje jačanje nacionalnih kapaciteta za upravljanje rizikom od opasnih supstanci kroz ceo životni ciklus u Republici Srbiji“.

Za ostale kozmetičke proizvode predviđeni su, takođe, prelazni periodi.

Plastika / Foto: Wikimedia Commons via Aney

Zabrana obuhvata i deterdžente, voskove, lakove i osveživače vazduha, lekove i medicinska sredstva, sredstva za ishranu bilja, sredstva za zaštitu bilja i seme, proizvode za upotrebu u poljoprivredi i hortikulturi , kao i granularna punjenja namenjena za sintetičke sportske podloge. Na izuzetke od zabrane primenjuje se izveštavanje o mikroplastici.

Kako je navedeno na seminaru, pravilnik kojim se zabranjuje mikroplastika prošao је sve procedure i očekuje se da bude usvojen.

Predlog pravilnika o dopunama Pravilnika o ograničenjima i zabranama proizvodnje, stavljanja u promet i korišćenja hemikalija, sadrži odredbe pod rednim brojem ograničenja i zabrane 78. koje se odnose na ograničenja i zabrane stavljanja u promet mikroplastike i proizvoda/smeša koje je sadrže.

Konkretno, u jednoj od prezentacija navodi se da je zabranjeno stavljanje u promet supstance ili smeša ako su mikročestice sintetičkih polimera namenski dodate u njih radi dobijanja željenih karakteristika u koncentraciji jednakoj ili većoj od 0,01 odsto masenog udela, a definisani su i izuzeci. Predviđene su i obaveze snabdevača.

Tranzicioni periodi

-od 17. oktobra 2027. za kozmetičke proizvode koje se spiraju sa tela, uz izuzetke;
-od 17. oktobra 2028. za deterdžente, voskove, lakove i osveživače vazduha, uz izuzetke;
-od 17. oktobra 2028. za sredstva za ishranu bilja koja su uređena propisima o sredstvima za ishranu biljaka;
-od 17. oktobra 2028. za proizvode za upotrebu u poljoprivredi i hortikulturi, uz izuzetke;
-od 17. oktobra 2029. na mikročestice sintetičkih polimera koje se koriste za inkapsulaciju mirisa;
-od 17. oktobra 2029. za proizvode koji ostaju na telu, uz izuzetke;
-od 17. oktobra 2029. za proizvode obuhvaćene propisima kojima se uređuje oblast lekova i medicinskih sredstava, osim ako ovi proizvodi ne sadrže mikroperle;
-od 17. oktobra 2031. za sredstva za zaštitu bilja i seme tretirano ovim proizvodima i biocidnim proizvodima;
-od 17. oktobra 2031. za granularna punjenja namenjena za sintetičke sportske podloge;
-od 17. oktobra 2035. za proizvode za usne, proizvode za nokte, uz izuzetke.

Upotreba mikroplastike u proizvodima utiče na: emulzifikaciju, viskozitet, vezivanje, formiranje filma i drugo.

Za potrebe ograničenja i zabrana utvrđene su dozvoljene metode ispitivanja i kriterijumi za razgradljivost polimera, odnosno mikroplastike. Ispitivanja sprovode laboratorije koje primenjuju načela dobre laboratorijske prakse ili drugih međunarodnih standarda koji su ekvivalnetni ili su akreditovane u skladu sa standardom SRPS ISO/IEC 17025.

Osmišljen je i Vodič za izradu preliminarnog inventara proizvoda sa namenski dodatom mikroplastikom i nanomaterijalima, koji je namenjen stručnoj javnosti, nadležnim organima radi utvrđivanja stanja i prioritizacije mera javnih politika iz oblasti zaštite životne sredine, kao i privredi radi identifikacije proizvoda koji potencijalno mogu sadržati mikroplastiku ili nanoplastiku.

Kako je na seminaru rekao sekretar Udruženja za hemijsku, gumarsku industriju i industriju nemetala Privredne komore Srbije Dragan Stevanović, privreda nema mnogo vremena da se uskladi sa novim propisom. Pozvao je da se na vreme razmišlja na koji način će se implementirati zabrana mikroplastike i dodao da privrednici uvek mogu da računaju na podršku udruženja, navedeno je na sajtu PKS.

Postoje tri ključna puta za ulazak mikroplastike u ljudsko telo: udisanje, unošenje hranom (ingestiranje) i kontakt sa kožom.

Na osnovu specifičnih istraživanja o uticaju mikroplastike na zdravlje ljudi, pokazalo se da, na primer čestice polistirena u opsegu manjem od 10 mikormetara pri visokim koncentracijama pokazuju hemolitička svojstva, odnosno razaraju eritrocite u krvi, navedeno je u jednoj od prezentacija održanim na seminaru.

Najčešće korišćeni polimeri

Najčešće korišćeni polimeri za proizvodnju namenski dodate mikroplastike u proizvodima su: polietilen, polimetil metakrilat, politetrafluoroetilen, poliamid, poliuretan, kopolimer stirena/akrilata, melaminsko-formaldehidna smola, urea-formaldehidna smola, polipropilen, poliakrilonitril, ekspandirani polistiren, poli-ε-kaprolakton, polietilen tereftalat i polikarbonat.

  • KIMCHI

    20.7.2025 #1 Author

    Sto je najgore ima je i u vodi i picima

    Odgovori

  • Iksi

    20.7.2025 #2 Author

    Ajde da vidimo i to.

    Odgovori

  • Brana

    20.7.2025 #3 Author

    Sjajna vest,samo sto se čeka do 2027.

    Odgovori

  • Šone

    20.7.2025 #4 Author

    Podržavam, treba kontrolisati nivo plastike i okrenuti se ekologiji.

    Odgovori

  • LAV

    20.7.2025 #5 Author

    Svakako treba smanjiti koriscenje plastike u svakodnevnom zivotu.

    Odgovori

  • Anonimni

    20.7.2025 #6 Author

    Ova zabrana je konkretan korak ka očuvanju životne sredine i zdravstvene bezbednosti – Srbija sledi globalne trendove i postavlja snažan primer odgovornog upravljanja plastikom.

    Odgovori

  • VERDE17

    20.7.2025 #7 Author

    Lepa vest, treba zabraniti

    Odgovori

  • ZVONČICA

    20.7.2025 #8 Author

    Ko zna zašto je to dobro

    Odgovori

  • Jelena

    20.7.2025 #9 Author

    Zabrana mikroplastike od 2027. je važan korak ka zdravijoj životnoj sredini. Privreda ima malo vremena za prilagođavanje, ali dugoročna korist za ljude i prirodu je neprocenjiva

    Odgovori

  • gagica

    20.7.2025 #10 Author

    Plastika i bilo kom obliki ne valja.

    Odgovori

  • VALERIJA

    20.7.2025 #11 Author

    Ova odluka ni se dopada i pre ako je moguće ovaj zakon treba postaviti.

    Odgovori

  • Luka01

    20.7.2025 #12 Author

    Sjajna vest, dokazano je da je mikroplastika veliki problem po zdravlje ljudi prethodnih godina.

    Odgovori

  • ZVEZDA

    20.7.2025 #13 Author

    Konacno neka korisna odluka koja biti dora po sve nas

    Odgovori

  • MinjaKristalŠminkanje

    20.7.2025 #14 Author

    Zabrana mikroplastike od 2027. u Srbiji je važan korak ka zaštiti životne sredine. Iako industriji donosi izazove, otvara prostor za inovacije i razvoj ekoloških alternativa. Ključno je da se privreda pravovremeno prilagodi.

    Odgovori

  • ZELJKA

    20.7.2025 #15 Author

    Bas korisno! Uopste se trenutno ne misli o zastiti zivotne sredine

    Odgovori

  • Vojislav

    20.7.2025 #16 Author

    Zvuci kao dobra odluka

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.