Zbog prevencije kozje kuge uvedene mere i u Srbiji
26.8.2024 09:59 Autor: Redakcija Biznis.rs 2
Ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović doneo je naredbu o preduzimanju mera za sprečavanje unošenja, pojave, širenja i suzbijanja zarazne bolesti kuga malih preživara – Peste des petits ruminants (PPR) u Republiku Srbiju, objavljeno je u Službenom glasniku.
Radi se o bolesti poznatoj i kao „kozja kuga“, koja je početkom jula potvrđena u Grčkoj i zbog koje je do sada eutanazirano više hiljada ovaca i koza.
„Radi sprečavanja unošenja, pojave, širenja i suzbijanja zarazne bolesti Kuga malih preživara (PPR) na teritoriji Republike Srbije, zabranjuje se uvoz i provoz pošiljaka, i to živih domaćih i divljih ovaca i koza, njihovog mesa i proizvoda od mesa, kao i mleka i proizvoda od mleka i ostalih proizvoda„, stoji između ostalog u Naredbi ministra koja je stupila na snagu danom objavljivanja odnosno 23. avgusta.
Zabrana uvoza i provoza se odnosi i na materijal za priplod.
Naredba se primenjuje se na pošiljke poreklom iz zemalja u kojima postoji sumnja, odnosno potvrda zarazne bolesti PPR kod domaćih i divljih ovaca i koza.
„Zabrana uvoza i provoza drugih vrsta domaćih i divljih papkara, kao i proizvoda poreklom od njih vrši se ako se utvrdi da bolest predstavlja neposrednu opasnost po Republiku Srbiju i to na osnovu broja slučajeva/žarišta bolesti u nekoj od susednih država odnosno raširenost i trajanje PPR u delovima neke od susednih država imajući u vidu osetljivost prema uzročniku bolesti PPR koji mogu biti pokazatelji da li ima cirkulacije virusa u okruženju odakle potiču“, stoji u Naredbi ministra poljoprivrede.
U slučaju, kako je istaknuto, da se žarište zarazne bolesti PPR nalazi u neposrednoj blizini sa državnom granicom Republike Srbije, primeniće se mere u cilju sprečavanja unošenja, pojave i širenja bolesti, u skladu sa posebnim propisom kojim se uređuje postupanje u kriznim situacijama.
„U slučaju sumnje na zaraznu bolest PPR na teritoriji Republike Srbije sprovode se mere u skladu sa Zakonom o veterinarstvu i standardima Evropske unije i Međunarodne organizacije za zaštitu zdravlja životinja – World Organization for Animal Helth (WOAH)“, zaključuje se u Naredbi.
Te mere podrazumevaju određivanje zaraženog područja, u krugu poluprečnika od najmanje tri km oko žarišta kao i ugroženog područja, u krugu poluprečnika od najmanje 10 kilometara oko žarišta.
„U skladu sa epizootiološkom situacijom može se odrediti područje (zona) ograničenja na kome se sprovode restriktivne mere“, zaključuje se u Naredbi.
Pročitajte još:
Podsećamo da je početkom avgusta Udruženje grčkih stočara poručilo da proizvodnja feta sira neće biti ugrožena izbijanjem bolesti PPR među kozama i ovcama, zbog koje je od početka jula u toj zemlji odstreljeno na hiljade životinja.
Propisi EU kažu da ako se otkrije slučaj PPR u bilo kom stadu, ono mora biti uništeno a pogođena područja, uključujući imanja, moraju se dezinfikovati, objavio je tada britanski The Guardian.
SABRINA
26.8.2024 #1 AuthorI dobro ješto su preventivno uvedene ove mere.
Milan
26.8.2024 #2 AuthorOvo liči na ono kada su ljudima oduzimali svinje prošle godine a malo podseća i na ono kada su komunisti oduzimali ljidima koze pod izgovorom da uništavaju šume, sve sa namerom da se otme nezavisnost ishrane većini građana kako bi zavisili od tačkica ili novca koji daje vlast.