Problem tržišni viškovi, niske otkupne cene, ali i novi propisi

Zbog suše hrana poskupela do 30 odsto, proizvođači mleka strahuju i od pojave aflatoksina

AgrobiznisAnalizaPoslovanjeSrbija

26.7.2025 14:31 Autor: Marija Jovanović 0

Zbog suše hrana poskupela do 30 odsto, proizvođači mleka strahuju i od pojave aflatoksina Zbog suše hrana poskupela do 30 odsto, proizvođači mleka strahuju i od pojave aflatoksina
Povodom sve učestalijih sumnji u nepravilnosti i zloupotrebe u procesu prerade mleka, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić početkom jula je najavio kontrolu... Zbog suše hrana poskupela do 30 odsto, proizvođači mleka strahuju i od pojave aflatoksina

Povodom sve učestalijih sumnji u nepravilnosti i zloupotrebe u procesu prerade mleka, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Dragan Glamočić početkom jula je najavio kontrolu svih mlekara u Srbiji.

Nakon sastanka sa predstavnicima Udruženja odgajivača goveda centralne Srbije, on je poručio da će ministarstvo bez odlaganja uputiti inspekcijske službe radi utvrđivanja realnog stanja zaliha sirovog mleka, kontrole tokova sirovina i provere usklađenosti između ulaznih količina i izlaznih proizvoda.

Kako nam je nezvanično potvrđeno u resornom ministarstvu, kontrole još uvek traju i čim budu završene podaci će biti dostupni javnosti.

Sa druge strane, proizvođači mleka nepoverljivi su prema ovakvim najavama i strahuju šta će se ubuduće dešavati, kako zbog tržišnih viškova, tako i zbog rasta troškova proizvodnje, ali i primene nove granice aflatoksina u mleku, koja počinje od 1. decembra.

U razgovoru za Biznis.rs potpredsednik udruženja “Naše mleko” Slobodan Brkić ističe da se već godinama zna koje mlekare su mešale mleko u prahu sa vodom i prodavale kao sveže mleko, i da nijedna nije sankcionisana. Zato oni ne veruju u kontrole mlekara, niti laboratorijama koje ih rade, jer smatraju da je to samo jedan od načina da se umiri javnost i “ugasi požar” koji je nedavno nastao zbog niskih otkupnih cena i tržišnih viškova.

“Ako država daje premije za mleko, ona ne može da radi i kontrole jer to stvarno mora da bude nezavisna laboratorija, a ona u našoj državi ne postoji. Sada mlekare rade kontrole. One dva puta mesečno uzorkuju mleko i po tome plaćaju otkupnu cenu.

Foto: Freepik

Ako se ispostavi da je mleko lošijeg kvaliteta ‘skidaju’ cenu za neki iznos i dosta proizvođača se žali jer postoje brojni problemi na terenu upravo sa tim uzorcima”, navodi Brkić.

Prema njegovim rečima, u Mačvanskom kraju otkupna cena mleka je oko 55 dinara po litru, dok je kilogram hrane za stoku skuplji od jednog litra mleka, što je u proizvodnji neodrživo.

U poslednjih 15 dana hrana je zbog suše poskupela i do 30 odsto, pa automatski rastu i troškovi proizvodnje. Neki normalni paritet bi trebalo da bude: litar mleka – dva kilograma koncentrata. Ako je koncentrat bio 38 dinara, mleko bi trebalo da bude više od 70. Nama je otkupna cena mleka pojeftinila za 15 dinara, tačnije sa 70 na 55, a u drugim delovima Srbije je i niža”, navodi naš sagovornik.

Brkić kaže da proizvođačima premija od 19 dinara po litru mleka popunjava deo troškova, a da sada ni sa premijama neće moći da pokriju cenu koštanja.

“Drugo, premije kasne. Skoro smo primili novac za prvi kvartal, koji traje do kraja marta”, navodi on.

Što se tiče tržišnih viškova u mlekarama, Slobodan Brkić napominje da je trenutno zatišje, ali što se tiče domaće proizvodnje – mi imamo manjak mleka.

“Tržište je zatrpano uvozom, pitanje je – kakvog mleka, i ti viškovi ne mogu da se potroše. U ovom periodu slabija je potrošnja zbog godišnjih odmora i vrućina. Mleko će više početi da se troši kada počne školska godina, a prema nekim najavama tek od septembra će na tržištu biti problema zbog viškova”, kaže naš sagovornik.

Zbog sušne godine biće opet aflatoksina u mleku

Od 1. decembra u Srbiji će važiti nova granica za dozvoljeni nivo aflatoksina u mleku. Tako će se sa sadašnjih 0,25 mikrograma po kilogramu nova granica spustiti na 0,05, što je u skladu sa evropskim standardima.

Potpredsednik udruženja “Naše mleko” Slobodan Brkić naglašava da je ova godina sušna i da će aflatoksin definitivno biti prisutan u mleku jer će ga biti i u sirovinama kojima proizvođači hrane krave.

“Mi ne možemo da se ugledamo na Nemce i Evropu, gde je klima drugačija i gde praktično nema aflatoksina. Evropska unija svoje tržište je zaštitila od uvoza iz Rusije i Amerike. Amerika ima problem sa aflatoksinom i kod njih je granica 0,5, u Rusiji takođe. Samo je u Evropi 0,05, a mi ćemo se sa novom granicom teško izboriti. Mislim da će minimum 70 odsto mleka biti neupotrebljivo”, zaključuje Brkić.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.