SRBIJI NEDOSTAJU IT STRUČNJACI I ZANATLIJE Skoro 80 odsto kompanija oseća posledice odliva kvalitetnih kadrova
BiznisBolji posaoPoslovanjePreduzetnikSrbijaVesti
1.12.2020 18:14 Autor: Marija Jovanović
Skoro 80 odsto menadžera kompanija koje su učestvovale u upitniku koje je sprovela Srpska asocijacija menadžera (SAM) oseća posledice odliva kvalitetnog kadra iz Srbije, dok najviše radnika nedostaje u zanimanjima u oblasti IT- posebno data analitičari i slični profili, a u deficitu su i prodavaci, komercijalisti, vozači, magacioneri, kao i kadrovi za različita zanimanja u poljoprivredi i građevinarstvu.
Srbiji nedostaje mladi, stručni kadar, prvenstveno sa visoko kvalifikovanom stručnom spremom, kako u oblasti IT, tako i u drugim delatnostima. Našoj zemlji nedostaju i zanatlije, pre svega električari, rukovaoci različitih mašina i drugi koji bi mogli da pospeše industrijalizaciju, rekao je predsednik SAM Dragoljub Damljanović.
„Bitno je da mladi imaju iste uslove kao kada bi radili bilo gde u svetu pa je važno da se poboljšaju obrazovni, zdravstveni i pravosudni sistemi kako bi oni imali više motiva da ostanu u svojoj zemlji“, kazao je Damljanović na online forumu SAM na temu cirkularnih migracija.
Do novih kadrova putem preporuke i društvenih mreža
Poslodavci najčešće do novih kadrova dolaze putem preporuka svojih zaposlenih i preko portala za zapošljavanje. Dosta su efikasni i oglasi na društvenim mrežama, dok najređe kompanije do kadrova dolaze preko Nacionalne službe za zapošljavanje, pokazuje istraživanje SAM u okviru projekta „Cirkularne migracije – Postupi odgovorno sada za budućnost Srbije“, koji su predstavljeni na forumu menadžera.
Za mogućnost privremenog boravka u inostranstvu najčešće se odlučuju mladi između 20 i 30 godina i to najviše zbog očekivanog kvaliteta života u inostranstvu, socijalne sigurnosti, uslova rada i mogućnost karijernog napredovanja, rekla je predstavljajući rezultate ankete Biljana Bogovac, partner u kompaniji PwC Srbija.
Kako bi prevazišli nedostatak adekvatne radne snage na tržištu, kompanije prilagođavaju svoje poslovanje tako što intenziviraju saradnju sa fakultetima (40 odsto ispitanika), kroz automatizaciju procesa, uvođenjem novih tehnologija, dislociranjem proizvodnih lokacija.
Država bi subvencijama mogla da pomogne kompanijama
Menadžeri su istakli da bi određeni potezi države mogli da utiču na veće zapošljavanje u kompanijama – od izjednačavanja direktnih davanja i subvencija domaćim i stranim kompanijama, besplatnih obuka, smanjenja poreza i doprinosa, kao i stipendiranja studenata, odnosno posebnog načina oporezivanja za studente na praksi.
Porastu zapošljavanja kvalitetnog kadra doprinele bi i subvencije za zajedničke inicijative sa fakultetima i programi karijernog razvoja za mlade, kao i vremenski ograničeno ukidanje poreza i doprinosa za zaposlene koji dobijaju prvi posao.
Prodekan za saradnju sa privredom na Ekonomskom fakultetu profesor Dragan Lončar ukazao je da je važno da postoji partnerski odnos firmi sa fakultetima i primetio da raste cena rada profila koji su u deficitu.
Mladima je, kako je naglasio, važan odnos između zarade koju mogu da stvore i troška života, a takođe je bitan i osećaj pravednosti i negativna selekcija koja postoji.
Direktor programa za cirkularne migracije “Tačka povratka” Ivan Brkljač rekao je da mladi nemaju dovoljno informacija o tome kako da pronađu adekvatnu karijernu priliku, kao i da je Vlada Srbije već donela podsticajne mere za poslodavce koji žele da zaposle povratnike.
„Trenutno radimo na izradi poslovnih i društvenih vodiča za povratnike koji će im pružiti sve potrebne informacije“, kazao je Brkljač.