Šta sadrži minimalna potrošačka korpa?
26.8.2021 08:47 Autor: Marija Jovanović
Minimalnu zaradu od oko 32.000 dinara, prema procenama sindikata, prima oko 400.000 zaposlenih u Srbiji. Takozvani minimalac utvrđuje se na osnovu minimalne cene rada i predstavlja najmanji iznos koji poslodavci smeju da isplate radnicima po radnom času. Iako Zakon o radu nalaže da je minimalna zarada izuzetak jer sme da se isplaćuje samo u izvanrednim okolnostima i u periodu ne dužem od šest meseci, ona je postala pravilo za mnoge poslodavce.
Minimalna potrošačka korpa, prema vrsti proizvoda i usluga koji je čine i prema njihovim količinama, ne odražava realne potrebe zaposlenog i njegove porodice, podseća Savez samostalnih sindikata Srbije.
Kako objašnjavaju, minimalna potrošačka korpa, za tročlano domaćinstvo, na mesečnom nivou, pored ostalog sadrži: 200 grama slanog trajnog peciva, ½ kg kukurznog brašna, 700 grama graška, 200 gr limuna, 1 kg pomorandži, 1 kg banana, 300 grama suvih svinjskih rebara, 300 grama suve svinjske slanine, 200 gr čajne kobasice, ½ kg morske ribe, 125 gr sardine u ulјu, 200 gr mlečne čokolade, 100 gr bombona, 1 litar kašastog soka.
“Trenutno važeća minimalna zarada, u iznosu od 32.004 dinara, pokriva svega 81,5 odsto minimalne potrošačke korpe. Savez samostalnih sindikata Srbije zalaže se da minimalna zarada u 2022. godini bude barem izjednačena sa visinom minimalne potrošačke korpe, odnosno da iznosi 39.279 dinara, prema visini majske minimalne potrošačke korpe iz ove godine. Realno je očekivati da će visina minimalne potrošačke korpe u 2022. godini biti veća od sadašnjeg iznosa, imajući u vidu tendenciju rasta cena hrane, električne energije, komunalnih usluga i drugih proizvoda i usluga”, navode u ovom sindikatu.
Pročitajte još:
Da podsetimo, na poslednjem sastanku o minimalnoj ceni rada za narednu godinu, Ministarstvo finansija izašlo je sa predlogom da minimalna zarada za narednu godinu bude povećana za 9,4 odsto, odnosno da na mesečnom nivou iznosi 35.012 dinara.
Sindikati su nezadovoljni ovim predlogom, dok poslodvaci smatraju da povećanje ne bi smelo da bude veće od pet do šest odsto i da sam predlog treba da prati određena poreska rasterećenja.
Ukoliko do dogovora ne dođe, visinu minimalne zarade odrediće Vlada Srbije, a odluka će biti doneta do 15. septembra.