Evropa beleži rekordan uvoz dizela i avio-goriva pred zimu i nova ograničenja na rusku naftu
28.10.2025 08:11 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Evropski uvoz dizela i avio-goriva mogao bi u oktobru da dostigne rekordne nivoe, dok se trgovci pripremaju za zimski period i nova ograničenja na proizvode dobijene od ruske nafte.
Prema podacima kompanije Kpler koje prenosi Bloomberg, u luke Evropske unije stiglo je gotovo 1,9 miliona barela goriva iz zemalja poput Indije, Saudijske Arabije i Sjedinjenih Američkih Država u periodu od 1. do 20. oktobra. Ako se taj tempo nastavi, uvoz dizela i avio-goriva mogao bi da dostigne najviši mesečni nivo do sada.
Nakon što je EU 2023. godine zabranila uvoz ruskih energenata, Unija je povećala nabavku goriva iz drugih zemalja, pre svega tzv. „srednjih destilata“, koji se koriste za pogon kamiona, lokomotiva, aviona i građevinskih mašina, ali i za grejanje domaćinstava. Ta zabrana je potpuno preokrenula dugogodišnje trgovinske tokove, primoravši Evropu da se okrene udaljenijim dobavljačima, među kojima su Indija i druge azijske zemlje.
Sada plan o ograničavanju kupovine goriva proizvedenog od ruske sirove nafte ponovo preti da poremeti energetske lance snabdevanja u EU, što bi u zimskim mesecima — kada raste potražnja za grejanjem — moglo dodatno da zakomplikuje situaciju.
Istovremeno, pritisak na pojedine izvoznike i trgovce koji prevoze naftu porastao je nakon što su SAD stavile na crnu listu ruske energetske gigante Rosneft i Lukoil. Visoki rukovodioci indijskih rafinerija — ključnih kupaca ruske nafte — izjavili su da će nove američke sankcije gotovo onemogućiti nastavak isporuka ka najvećim prerađivačima.
Ograničenja uvoza goriva u EU dolaze u trenutku kada se evropske rafinerije suočavaju s talasom zatvaranja — delom trajnih, delom zbog popravki — što dodatno steže ponudu.
Visoke cene goriva, s druge strane, otvorile su prostor trgovcima za profit kroz tzv. „otvorenu arbitražu“, odnosno isporuku goriva u Evropu kada razlika u cenama to omogućava. Neizvesnost oko novih evropskih pravila, koja stupaju na snagu u januaru, dodatno podstiče trgovce da što pre pošalju veće količine u EU.
„Kada je arbitraža otvorena pred zimu, treba iskoristiti priliku i kupiti“, kaže za Bloomberg Judžin Lindel (Eugene Lindell), direktor sektora za rafinisane proizvode u konsultantskoj firmi FGE NexantECA.
EU je početkom 2023. godine zabranila gotovo sav uvoz ruskih naftnih derivata, ali to nije sprečilo pojedine zemlje van Unije da nastave da kupuju rusku sirovu naftu i istovremeno izvoze dizel i avio-gorivo u Evropu. Nova zabrana, koja stupa na snagu 21. januara, sada cilja upravo taj „pravni vakuum“.
Iako je ovaj korak znatno manji od originalne zabrane — jer je Rusija tada bila ubedljivo najveći pojedinačni dobavljač dizela za EU — on bi mogao dodatno da poremeti trgovinske tokove. Analitičari FGE procenjuju da bi nove mere mogle da izazovu izvesnu neizvesnost u vezi sa snabdevanjem iz Indije, iako je verovatno da će isporuke na kraju biti nastavljene.
Nove američke sankcije na Rosneft i Lukoil dodatno komplikuju situaciju, čineći transport nafte povezan sa Rusijom skupljim i rizičnijim. Kao posledica toga, očekuje se da će isporuke ruske nafte indijskim rafinerijama pasti gotovo na nulu. Indija je od 2022. godine bila jedan od glavnih kupaca ruske nafte, koristeći popust i ograničenje cene od 60 dolara po barelu.
Pročitajte još:
Tokom prvih 20 dana oktobra, indijski tereti činili su oko 362.000 barela dnevno — ili 20 odsto ukupnog uvoza srednjih destilata u EU. Ako se taj tempo zadrži, biće to najveći mesečni uvoz iz Indije od 2017. godine.
Nove sankcije SAD mogle bi, prema procenama, izazvati „igru muzičkih stolica“ na globalnom tržištu nafte — dok indijske rafinerije traže nove izvore snabdevanja, Rusija će tragati za novim kupcima. Ključno pitanje biće da li će Kina, drugi veliki kupac ruske nafte, biti spremna da preuzme veće količine, s obzirom na rast rizika u njenoj naftnoj industriji i trenutne pregovore s Vašingtonom o trgovinskom primirju.
„Neke indijske rafinerije svakako će želeti da zadrže izvoz u Evropu“, ocenjuje Fernando Fereira (Fernando Ferreira), direktor kompanije Rapidan Energy Group. „Ovo će dovesti do smanjenja ili preusmeravanja trgovinskih tokova, ali ne i do potpunog prekida uvoza iz Indije.“















Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.