Fed je kontrateža Trampovoj budućoj administraciji
21.11.2024 18:33 Autor: Vladimir Jokanović 0
Što se tiče najava o pozicijama u administraciji novoizabranog predsednika SAD Donalda Trampa (Donald Trump), prevashodno me interesuje kako će budući ministar finansija sprovoditi politiku uvođenja carina i fiskalnih stimulansa koje je Tramp najavio u kampanji. S druge strane, kao kontratežu posmatram ulogu američkog Feda, pre svega Pauela koga je Tramp pre osam godina imenovao na tu funkciju.
Fed predstavlja kontrateg ministarstvu finansija i čitavoj administraciji što se tiče ključnih ciljeva – niske stope nezaposlenosti i niske inflacije, kaže za Biznis.rs profesor Ekonomskog fakulteta Univerziteta u Beogradu Đorđe Đukić.
“Kada je reč o šokovima koji će nastupiti 2025. godine, to je pitanje intenziteta povećanja carina na uvoz, ne samo iz Kine, nego i iz drugih zemalja, uključujući EU. Prema onome što je Tramp najavio, raspon povećanja carina je od 20 do 60 procenata. To će biti negativan šok za američku privredu, koji će biti kontrabalansiran pozitivnim šokom fiskalnih podsticaja za nova ulaganja i obećanom deregulacijom finansijskih tržišta, što bi olakšalo investicije krupnog kapitala. Očekuju se velika ulaganja u Silicijumsku dolinu, u sektoru veštačke inteligencije (AI)”, naveo je naš sagovornik.
Prema rečima profesora Đukića, negativan šok za američku privredu doći će sa strane ponude. On navodi da je to u vezi sa migracionom politikom, odnosno intenzitetom njenog sprovođenja, jer SAD kubure sa nedostatkom nekvalifikovane radne snage.
“Na ekonomsku aktivnost u SAD 2025. godine ključno će uticati šokovi na strani tražnje. Najverovatniji scenario jeste da američki privredni rast neće biti ugrožen, jer će pomenute tarife uticati na druge zemlje. Treći važan faktor su kamatne stope, a donedavno očekivani brz tempo smanjenja kamatnih stopa sada je problematizovan zbog efektivne politike koju tržišta projektuju za 2025. godinu, uz umereno povećanje inflacije. Indikativna je nedavna izjava predsednika Feda Džeroma Pauela (Jerome Powell) da je američka privreda u odličnom stanju”, istakao je Đukić.
Naš sagovornik zaključuje da će kontrateža Trampovoj administraciji biti odbor guvernera Feda. Iako je Tramp nedavno izrazio nezadovoljstvo radom Pauela, on ne može biti smenjen, niti namerava da podnese ostavku. Wall Street je žila kucavica američkog sistema, a Pauel je pre Feda bio investicioni bankar. Wall Street može samo da aplaudira njegovoj politici, koja se očitava u berzanskim indeksima na najvišim vrednostima ikada.
Kada je reč o potencijalnim kandidatima za funkciju ministra finansija, američki mediji barataju sa nekoliko imena. Pominju se milijarder iz sektora privatnog kapitala Mark Roan (Marc Rowan), investitor iz hedž fondova Skot Besent (Scott Bessent) i bivši guverner Federalnih rezervi Kevin Vorš (Kevin Warsh), koji savetuje Trampov tranzicioni tim. U igri je i senator iz Tenesija, Bil Hegerti (Bill Hagerty).
Još jedan kandidat figurirao je za to mesto, ali Tramp je odlučio da mu poveri dužnost ministra trgovine. To je milijarder Hauard Lutnik, šef brokerske i investicione banke Cantor Fitzgerald, koji je, kako ga opisuje AP, entuzijasta za kriptovalute. Lutnik je dao punu podršku Trampovom planu uvođenja dodatnih tarifa, navodeći da će to zaštititi američke radnike.
Kao predsednik Cantor Fitzgerald, Lutnik je vodio kompaniju kroz teškoće nakon 11. septembra 2001. godine, kada je poginulo više od 600 zaposlenih u napadu na Svetski trgovinski centar, uključujući njegovog brata. Đukić je ocenio da američka privreda nije toliko zavisna od kineskog izvoza kao što bi moglo da se zaključi na bazi različitih tumačenja, a tarife bi više pogodile EU.
Za Trampov izbor za mesto ministra energetike moglo bi se reći da je kontroverzan, (kao i za neke druge koji se ovde ne pominju). Tramp je prodložio da to bude Kris Rajt (Chris Wright), izvršni direktor kompanije Liberty Energy, druge po veličini kompanije za fraking usluge na svetu.
Rajt je dao više izjava kritikujući napore u borbi protiv klimatskih promena. U jednom videu koji je prošle godine objavio na LinkedInu negirao je postojanje klimatske krize i osporio globalnu tranziciju ka zelenoj energiji, prenosi ABC. Iako ne osporava postojanje klimatskih promena, Rajt tvrdi da su politike za smanjenje njihovog uticaja pogrešne i prenaglašene. On smatra da potencijalni negativni uticaji klimatskih promena „jasno bivaju nadmašeni koristima od povećane potrošnje energije“.
Tramp je tokom izborne kampanje više puta puta rekao da će SAD povećati proizvodnju fosilnih goriva, pre svega nafte, što će, prema njegovim rečima, doprineti smanjenju cene benzina. Uprkos obećanjima novoizabranog predsednika, čini se da naftne i gasne kompanije imaju drugačije planove. Daren Vuds, izvršni direktor kompanije ExxonMobil, bio je skeptičan prema Trampovom planu.
„Nisam siguran kako se ‘buši, samo buši’ prevodi u politiku,“ rekao je za CNBC nakon objave najnovijih rezultata kompanije. Osim toga, na UN klimatskom samitu Cop29 u Azerbejdžanu ove nedelje Vuds je pozvao novu administraciju da ne istupa iz Pariskog sporazuma o klimi. Analitičari ističu da se ne uočavaju promene u srednjoročnim planovima bušenja nafte u odnosu na osnovne ekonomske parametre.
Pročitajte još:
Tramp je na mesto državnog sekretara u novoj administraciji predložio senatora sa Floride Marka Rubija (Marco Rubio), svog nekadašnjeg rivala u Republikanskoj stranci i zagovornika tvrde linije u odnosima sa Kinom. Milijarderu Ilonu Masku (Ilon Musk) Tramp je namenio ulogu “šefa odeljenja za efikasnost vlade”. Mask i Viveka Ramasvami biće zaduženi za sprovođenje obećanog plana za smanjenje propisa, birokratije i troškova u vladi.
Tramp je predložio nominaciju voditelja Fox Newsa, Pita Hegseta (Pete Hegseth) za ministra odbrane i bivšeg kongresmena iz Teksasa, Džona Ratklifa (John Ratcliffe) za direktora CIA. O poemnutim i drugima predlozima za visoke funkcije u novoj administraciji odlučivaće Senat u januaru.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.