Huawei priprema novi AI čip za masovnu isporuku
22.4.2025 08:53 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



Huawei Technologies planira da započne s masovnim isporukama svog naprednog čipa za veštačku inteligenciju 910C kineskim kupcima već sledećeg meseca.
Kineske AI kompanije su ostale “u potrazi” za domaćim alternativama za H20, primarni AI čip koji je američka kompanija Nvidia donedavno smela slobodno da prodaje na tržištu vodeće azijske ekonomije. Ovog meseca, administracija američkog predsednika Donalda Trampa (Donald Trump) saopštila je Nvidiji da će za prodaju H20 biti potrebna izvozna dozvola, piše SEEbiz.
Huaweijev 910C, grafička procesorska jedinica (GPU), predstavlja arhitektonsku evoluciju, a ne tehnološki iskorak, prema insajderima. Postiže performanse uporedive s Nvidijinim H100 čipom kombinovanjem dva 910B procesora u jedan paket kroz napredne tehnike integracije.
To znači da ima dvostruko veću računarsku snagu i kapacitet memorije od 910B i takođe ima inkrementalna poboljšanja, uključujući poboljšanu podršku za različite podatke o radnom opterećenju veštačke inteligencije.
Huawei je odbio za Reuters da komentariše ono što je nazvao špekulacijama o planovima isporuke za 910C i njegovim mogućnostima.
Najnovija ograničenja izvoza Nvidijinog H20 od strane Ministarstva trgovine SAD „znači da će Huaweijev GPU Ascend 910C sada postati hardver izbora za (kineske) programere AI modela i za razvoj kapaciteta zaključivanja“, rekao je Pol Trijolo (Paul Triolo), partner u konzultantskoj tvrtki Albright Stonebridge Group.
Pročitajte još:
Krajem prošle godine, Huawei je distribuirao uzorke 910C nekoliko tehnoloških kompanija i počeo da prihvata porudžbine.
Reuters nije mogao da utvrdi koje će kompanije prvenstveno proizvoditi 910C za Huawei.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.