Zemlje BRICS nastoje da zaobiđu dolar u međusobnoj trgovini

Ideja alternativnog mehanizma međunarodnog plaćanja koju čeka razvoj

AnalizaBiznisSvet

3.1.2025 13:53 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Ideja alternativnog mehanizma međunarodnog plaćanja koju čeka razvoj Ideja alternativnog mehanizma međunarodnog plaćanja koju čeka razvoj
Jedan od glavnih fokusa prošlogodišnjeg samite grupe zemalja BRICS bio je razvoj alternativnog međunarodnog sistema plaćanja. U zajedničkoj deklaraciji na kraju samita, članice BRICS... Ideja alternativnog mehanizma međunarodnog plaćanja koju čeka razvoj

Jedan od glavnih fokusa prošlogodišnjeg samite grupe zemalja BRICS bio je razvoj alternativnog međunarodnog sistema plaćanja. U zajedničkoj deklaraciji na kraju samita, članice BRICS podržale su jačanje mreža korespondentskog bankarstva unutar organizacije i omogućavanje plaćanja u lokalnim valutama u skladu s BRICS inicijativom za prekogranična plaćanja (BCBPI).

Ova inicijativa, poznata kao BRICS Pay, predviđa decentralizovani i nezavisni mehanizam za plaćanja koji bi omogućio članicama BRICS-a međusobnu trgovinu koristeći sopstvene valute. Predlog za BRICS Pay pojavio se još 2018. godine, ali je tek na samitu 2022. ova ideja viđena kao potencijalna alternativa sistemu SWIFT, međunarodnoj mreži za bankarske transakcije i ključnom alatu zapadnih sankcija protiv Rusije, navodi Interpreter.

Zbog sankcija nakon invazije na Ukrajinu, Rusija je isključena iz SWIFT-a i suočena sa trgovinskim izazovima, što ju je primoralo da koristi lokalne valute ili čak da se bavi razmenom dobara poput voća i povrća. Kao osnivač BRICS-a, Rusija je najglasniji zagovornik alternative BRICS Pay, videći je kao ključ za izbegavanje SWIFT-a.

I druge članice BRICS-a vide ovaj projekat kao korak ka „dedolarizaciji“ i oslobađanju od finansijske dominacije SAD. Predsednik Brazila, Lula da Silva, izjavio je da je vreme za novi sistem plaćanja između BRICS zemalja, ističući potrebu da se multipolarni poredak odrazi i na međunarodni finansijski sistem.

BRICS već ima potrebnu infrastrukturu za ovaj sistem. Ruska mreža Mir, indijski Unified Payment Interface (UPI) i kineske platforme WePay i AliPay predstavljaju snažnu osnovu za razvoj Sistema BRICS Pay. Plan je da BRICS Pay koristi tehnologiju UPI i WePay, uključujući digitalne novčanike, QR kodove i direktnu povezanost sa lokalnim bankama. To bi omogućilo trgovinu u lokalnim valutama, izbegavajući dolar.

Foto: Biznis.rs

Takođe, postoji mogućnost korišćenja blokčejn tehnologije za transparentnost i efikasnost, što bi podržalo i digitalne valute članica BRICS-a, poput e-juana ili e-rupija. Ako BRICS Pay postane realnost, mogao bi značajno da oslabi dominaciju zapadnog finansijskog poretka. Članice BRICS-a trenutno čine 35,4 odsto svetske ekonomije i oko 45 odsto globalne populacije.

Međutim, i dalje postoje prepreke. Indija i Kina imaju svoje alternative SWIFT-u, poput CIPS-a i SFMS-a, i nisu u potpunosti uverene u BRICS Pay.Ruski predsednik Vladimir Putin potvrdio je da BRICS još nije razvio sistem plaćanja dalje od faze studija izvodljivosti. Nakon samita, Međunarodni monetarni fond (IMF) zatražio je više informacija o alternativnom sistemu plaćanja.

Zemlje u razvoju iz grupe BRICS, posebno one koje i dalje intenzivno trguju s Rusijom, žele da se oslobode zapadno vođenog finansijskog poretka, ali pred njima je dug put. Američki dolar se i dalje koristi u 80 odsto globalnih trgovinskih transakcija, dok SWIFT godišnje obradi 150.000 milijardi dolara. Članice BRICS-a su svesne velikih izazova u pokušaju da poremete taj poredak.

Zajednička izjava sa samita bila je suzdržana i nije direktno pomenula BRICS Pay, već je koristila blaži naziv „BRICS inicijativa za prekogranična plaćanja“. Ipak, ako BRICS Pay postane realnost, mogao bi preoblikovati globalni finansijski sistem i pružiti značajnu prednost bloku zemalja BRICS-a.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.