Kina će u potpunosti pripremiti planove za vanredne situacije
25.4.2025 14:54 Autor: Redakcija Biznis.rs 1



Kina je saopštila da će „u potpunosti pripremiti“ planove za vanredne situacije kako bi se odbranila od rastućih spoljnih šokova, zauzimajući strpljivu poziciju u pokušajima da odbrani svoj privredni rast, jer produbljivanje trgovinskog rata sa Donaldom Trampom (Donald Trump) vrši pritisak na drugu najveću svetsku ekonomiju, javlja Bloomberg.
Politbiro, koji donosi odluke, na čelu sa predsednikom Si Đinpingom, takođe je u petak obećao da će uspostaviti nove monetarne instrumente i instrumente za finansiranje ekonomske politike kako bi se podstakla tehnologija, potrošnja i trgovina, navodi se u izveštaju objavljenom na veb stranici vlade. Takvi koraci bi mogli omogućiti brže korišćenje jeftinih kredita za investicije u ciljanim područjima.
„Moramo da nastavimo da unapređujemo politički skup alata kako bismo stabilizovali zaposlenost i ekonomiju i pokrenuli mere koje su već planirane ranije“, rekli su visoki zvaničnici. i obećali da će „učiniti sve što je u njihovoj moći kako bi učvrstili osnove ekonomskog razvoja i socijalne stabilnosti“.
Peking signalizira da se ne žuri sa agresivnim proširivanjem ekonomskih stimulansa samo mesec dana nakon što je predstavio ekonomske mere, uključujući obavezu da će ostvariti sanirati rekordno visok budžetski deficit. Snažniji privredni rast Kine od očekivanog u prvom kvartalu dao je vladi više vremena da razmotri nove korake.
Nada u stimulativne mere je još uvek živa“, rekao je Žaopeng Sing, viši strateg u Australijskoj i Novozelandskoj bankarskoj grupi.
Kreatori politike su ponovili da Kina treba da oslobodi više gotovine za banke „kada je potrebno“ i da pažljivo „bira vreme“ za smanjenje kamatnih stopa. Fjučersi na 30-godišnje državne obveznice skočili su najviše od 9. aprila nakon komentara Politbiroa o blagovremenom smanjenju kamatnih stopa i stope obaveznih rezervi. Prinos na desetogodišnje obveznice ostao je malo promenjen, a ofšor juan je ostao nepromenjen. Kineski referentni indeks CSI 300 je na kraju radnog vremena berze stao na vrednosti 0,1 odsto višoj više nakon rasta od čak 0,5 odsto.

Peking je obično pružao podršku ekonomiji samo kada je to bilo opravdano radi zaštite godišnjeg cilja privrednog rasta zemlje. Iako je rast u prvom kvartalu bio iznad vladinog cilja od oko pet odsto za ovu godinu, potrebni su dodatni stimulansi jer bi ekonomija mogla značajno izgubiti zamah od aprila, kada su stupile na snagu Trampove kaznene recipročne tarife. Kineske vlasti bi mogle da ubrizgaju više ekonomske pomoći kada dobiju jasniji uvid u izglede za trgovinske pregovore sa SAD, a sledeći sastanak Politbiroa za tri meseca je vremenski okvir za praćenje, prema rečima Žaklin Rong (Jacqueline Rong), glavnog ekonomiste za Kinu u BNP Paribasu.
Pročitajte još:
„Kreatori politike će verovatno čekati do julskog sastanka Politbiroa da bi otkrili nove stimulativne mere“, rekla je Rong i dodala da će do tada dve stvari postati jasnije: kako će teći trgovinski pregovori sa SAD i kako se ekonomija kreće, s obzirom na to da je većina politika odobrenih na dve sednice sprovedena.
Iksi
25.4.2025 #1 AuthorNe sumnjamo !