Kina kritikuje američko pravilo koje zabranjuje korišćenje naprednih čipova kompanije Huawei
Hi-techInovacijePoslovanjeSvetU fokusu
15.5.2025 16:17 Autor: Redakcija Biznis.rs 2



Kina je osudila novo američko pravilo protiv upotrebe kompjuterskih čipova kompanije Huawei Technologies bilo gde u svetu, smatrajući to narušavanjem privremenog primirja u trgovinskom ratu između dve najveće ekonomije, navodi Associated Press.
Peking je, međutim, krenuo u pravcu pomirenja, ispunivši svoje obećanje da će ukinuti mere odmazde koje je nametnuo nakon što je američki predsednik Donald Tramp (Trump) eskalirao svoj trgovinski rat, podižući carine na kineske proizvode na čak 145 odsto.
Jedna ključna akcija bila je ukidanje zabrane izvoza u SAD retkih minerala, koji se koriste u mnogim visokotehnološkim proizvodima.
Ranije ove nedelje, Biro za industriju i bezbednost Ministarstva trgovine SAD izdao je smernice u kojima se kaže da Huaweijevi poluprovodnici Ascend podležu kontroli izvoza SAD, na osnovu toga što se smatra da koriste američku tehnologiju.

„Ovi čipovi su verovatno razvijeni ili proizvedeni u suprotnosti sa američkim izvoznim kontrolama“, navodi se u saopštenju, dodajući da „upotreba takvih naprednih računarskih čipova iz kontinentalne Kine rizikuje da naruši kontrolu izvoza u SAD i da kompanije može da podvrgne merama kontrole.“
Kinesko ministarstvo trgovine je odgovorilo da taj potez „nije pogodan za dugoročnu, obostrano korisnu i održivu saradnju i razvoj između dve zemlje. Kineska strana apeluje na američku stranu da odmah ispravi svoje pogrešne prakse“, rekao je portparol ministarstva He Jongćijan.
Huaweijev Ascend čip je centralni u naporima Kine da izgradi sopstvene kapacitete za pravljenje vrhunskih kompjuterskih čipova i drugih tehnologija. Analitičari kažu da upotreba čipa u kineskom pokušaju veštačke inteligencije DeepSeek odražava potencijalni izazov za Nvidiju na globalnom tržištu veštačke inteligencije.
He se takođe obrušio na američke tarife na uvoz kineskog čelika i aluminijuma, koji nisu dobili odlaganje nakon što su Peking i Vašington pristali na pauzu u mnogim povećanjima carina. Rekao je da bi SAD trebalo da odustanu od upotrebe člana 232 Zakona o proširenju trgovine iz 1962. godine, koji predsedniku daje ovlašćenje da nametne carine drugim zemljama iz razloga nacionalne bezbednosti.
Tramp je u februaru iskoristio to ovlašćenje da vrati carine od 25 odsto na čelik i aluminijum koje je uveo tokom svog prvog mandata. Govoreći na nedeljnom brifingu ministarstva, on je pozvao SAD da ukinu veće carine „što je pre moguće“.
Pročitajte još:
Namet od 30 odsto koji Amerika sada nameće na kinesku robu uključuje postojeću tarifu od 20 odsto koja ima za cilj da izvrši pritisak na Kinu da učini više kako bi sprečila ulazak sintetičkog opioidnog fentanila u SAD.
Takođe uključuje iste „osnovne“ tarife od 10 odsto koje je Tramp uveo na uvoz iz većine svetskih zemalja. Porez od 30 odsto dolazi povrh ostalih dažbina na Kinu, uključujući neke preostale od Trampovog prvog mandata i koje je zadržao bivši predsednik Džo Bajden. Kina je uvela carinu od 10 odsto na američke proizvode tokom 90-dnevnog perioda pregovora.
Jj992
15.5.2025 #1 AuthorEto sad zabrana ko ce to vise razumeti
bajroslastičar
15.5.2025 #2 AuthorSamo se nadam da će prestati napokon