Kina utrostručuje proizvodnju AI čipova
27.8.2025 14:47 Autor: Redakcija Biznis.rs 4



Kineski proizvođači čipova planiraju da utrostruče proizvodnju u tehnološkom sektoru veštačke inteligencije do 2026. godine, u nastojanju da smanje zavisnost od kompanije Nvidia.
Huawei namerava da do kraja godine pokrene proizvodnju u fabrici specijalizovanoj za AI čipove, dok bi još dve fabrike trebalo da budu otvorene 2026. godine. Iako su fabrike projektovane da prvenstveno opslužuju Huawei, vlasništvo nad njima za sada nije jasno. Sam Huawei navodi da nema planove da poseduje sopstvene pogone, prenosi Financial Times.
Zajednička proizvodnja u tri planirane fabrike mogla bi da nadmaši trenutne kapacitete najvećeg kineskog proizvođača čipova – kompanije SMIC, čiji je Huawei najveći klijent. SMIC planira da naredne godine udvostruči kapacitete za proizvodnju čipova od sedam nanometara.
Pročitajte još:
Peking ubrzava razvoj domaćih AI čipova, dok kineske firme rade na procesorima koji bi mogli da pariraju specijalno prilagođenom modelu H20 kompanije Nvidia, za koji vlasti imaju bezbednosne rezerve.
Huawei planira da početkom 2025. krene u masovnu proizvodnju svog najnaprednijeg AI čipa, i pored prepreka izazvanih američkim sankcijama.
Žarko
27.8.2025 #1 AuthorNaša VI je bolja od vaše VI, razvrstavam pa brojim
SUNCE
28.8.2025 #2 AuthorVredan narod i velika ekonomska sila.
SUNCE
28.8.2025 #3 AuthorKinezi su velika sila i izuzetno jaka ekonomija,bolje reći prva u svetu
NELY
31.8.2025 #4 AuthorPametni ljudi