Rastu rizici od pogoršanja odnosa Pekinga i Vašingtona

McKinsey preispituje prisustvo u Kini

BiznisPoslovanjeSvet

6.2.2025 09:58 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

McKinsey preispituje prisustvo u Kini McKinsey preispituje prisustvo u Kini
Partneri u kompaniji McKinsey & Co. preispituju prisustvo konsultantskog giganta u Kini, zabrinuti da poslovanje u toj zemlji možda nije vredno rizika usled sve... McKinsey preispituje prisustvo u Kini

Partneri u kompaniji McKinsey & Co. preispituju prisustvo konsultantskog giganta u Kini, zabrinuti da poslovanje u toj zemlji možda nije vredno rizika usled sve nestabilnijih odnosa između Kine i SAD.

Neki visoki partneri iznose ove zabrinutosti još od kraja prošle godine, čak i pre nego što je Donald Tramp ponovo izabran za predsednika sa obećanjem da će pojačati pritisak na Kinu, navode izvori upoznati sa situacijom.

Oni smatraju da bi profitabilan severnoamerički biznis mogao više nego da nadoknadi povlačenje iz Kine, gde operacije beleže gubitke, prenosi Bloomberg.

Ovaj stav se sukobljava sa globalnim menadžing partnerom kompanije McKinsey, Bobom Sternfelsom, koji insistira da kompanija mora zadržati međunarodno prisustvo.

„Biti globalna firma je izbor. To je teži izbor, i znam da će postajati sve teži“, napisao je Sternfels u internom memorandumu krajem prošle godine.

Iako ovaj memorandum nije direktan odgovor na zabrinutost u vezi sa Kinom, on osvetljava dilemu s kojom se suočavaju mnoge multinacionalne kompanije uvučene u ekonomski i politički sukob dve najveće svetske ekonomije. Napetosti između SAD i Kine dodatno su eskalirale nakon što je Tramp ove nedelje povećao tarife za dodatnih 10 odsto, što je izazvalo odmazdu iz Pekinga.

Američki državni sekretar Marko Rubio (Marco Rubio) javno je izrazio neprijateljski stav prema Komunističkoj partiji Kine, pozivajući na pooštravanje ekonomske i vojne politike prema toj zemlji.

Sve veće tenzije dovode do povlačenja američkih firmi – prema januarskom istraživanju Američke privredne komore u Kini, oko 30 odsto američkih kompanija razmatra ili već premešta deo poslovanja iz ove zemlje.

Većina ispitanika očekuje dalje pogoršanje odnosa između dve zemlje tokom ove godine.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.