Italijanski list ocenjuje da to više nije unosan posao

Milionski gubici kompanija koje eksploatišu litijum u svetu

AnalizaSvet

27.8.2024 08:45 Autor: Redakcija Biznis.rs 7

Milionski gubici kompanija koje eksploatišu litijum u svetu Milionski gubici kompanija koje eksploatišu litijum u svetu
Veliki spor i protesti građana u Srbiji zbog plana za eksplotaciju litijuma u dolini Jadra i dalje su tema nekih medija u Evropskoj uniji,... Milionski gubici kompanija koje eksploatišu litijum u svetu

Veliki spor i protesti građana u Srbiji zbog plana za eksplotaciju litijuma u dolini Jadra i dalje su tema nekih medija u Evropskoj uniji, a ujedno se izveštava da „proizvodnja litijuma nigde više nije unosan posao“, kako piše italijanski ekonomski dnevnik Il sole 24 ore.

Briselski portal Politico prenosi ocenu ministarke Srbije za evropske integracije Tanje Miščević da će Srbija izgraditi sistem za kontrolu kvaliteta proizvodnje litijuma i obezbediti da se „baterije pravljene po standardima EU izvoze u Uniju, jer inače neće moći tamo da se izvoze“.

Francuski list Le Mond u redakcijskom osvrtu upozorava na pogubne posledice pretećeg trgovinskog rata između EU i Kine upravo oko masovnog uvoza subvencionisanih jeftinih kineskih automobila, piše eKapija.

LE Mond navodi da je ključno da evropska industrija e-automobila postane konkurentna, a to će moći samo ako osetno poveća sposobnost inoviranja i jako smanji uvoz sirovina, u prvom redu litijuma iz Kine.

Nemačka i EU su s Vladom Srbije sklopile dogovor da se, „uz poštovanje najviših standarda za zaštitu prirodne sredine“, u dolini Jadra, u Srbiji, vadi litijum koji bi podmirio važan deo potreba EU proizvođača električnih vozila.

Italijanski Il sole 24 ore tvrdi da svi veliki proizvođači litijuma u svetu upozoravaju da je cena litijuma u znatnom padu.

Foto: Freepik.com

Tako drugi svetski proizvođač litijuma, čileanska kompanija SQM, koja vadi ovaj mineral iz polupresušenih slanih jezera u pustinji Atakama, navodi da je dobit od rudarenja litijuma opala za 64 odsto za godinu dana, što za nju znači 214 miliona dolara.

Ta čileanska kompanija takođe procenjuje da će cena litijuma nastaviti da opada, uključujući glavnog svetskog proizvođača Kinu gde je taj pad već dostigao 20 odsto.

Direktor SQM objašnjava da je cena „donedavno belog zlata-litijuma“ osetno u padu zbog prevelike ponude, što je tendencija koja će se teško izmeniti pre kraja ove decenije.

Potražnja i potrošnja litijuma za baterije rasla je mnogo sporije u Evropi i Americi. Amerika je postavila carinu od sto odsto na uvoz kineskih električnih automobila, a ni evropske, niti američke automobilske kompanije ne uspevaju ni izdaleka da stignu Kineze u proizvodnji jeftinih električnih vozila, objašnjava Il sole 24 ore.

Kako dodaje, najveći svetski proizvođač litijuma, američka kompanija Albermerle je krajem jula saopštila da mora da dodatno skreše troškove proizvodnje zbog čistog gubitka od 188 miliona dolara.

Il sole 24 ore prenosi i ocenu glavnog menadžera Albermerla da se cena litijuma i dalje srozava i da će kompanija jako smanjiti proizvodne kapacitete i otpustiti stotine radnika iz svojih rudnika u Australiji.

Otud su proizvodnju litijuma skresali, ukazuje taj milanski ekonomski list, „i kineski kolosi Ganfeng Lithium i Tianqi Lithium jer su im „poslednjih šest meseci finansijski izveštaji završili u crvenom“, mada će u svetu, zaključuje Il sole 24 ore, proizvodnja litijuma ukupno i dalje rasti.

  • Rade

    27.8.2024 #1 Author

    Ako vlada radi suprotno od volje naroda onda treba da bude smenjena .. I da cene litijuma ne padaju ne treba da se kopa u Srbiji. Baš me briga za zavisnost EU od Kine i njihovih elektricnih automobila

    Odgovori

    • Milan

      28.8.2024 #2 Author

      Tako je. Na žalost ljudi u vlasti drže kapital i decu van Srbije, pa ih bole uvo. Bitno im je da obrnu još koji krug skinu kajimak pa dok traje traje. Onda doviđena prijatno i pobegnu tamo gde drže kapital, naravno procenat kapitala moraju dati strancima za koje su radili i pljačkali.

      Odgovori

    • Miki

      28.8.2024 #3 Author

      👏👌

      Odgovori

  • Mario

    27.8.2024 #4 Author

    Vlada je uzela pare od Rio Tinta .
    Treba smenuti vlast zbog kriminala
    I korupcije.Nema kopanja litijuma
    nema vise rudnika.Narod je rekao
    stop rudarenja u srbiji .Narod treba da se pita.

    Odgovori

    • Dragan

      29.8.2024 #5 Author

      A jel znste KOJA vlada je uzela pare od Rio Tinto? Ona koju je vodio Tadić i njegov đak Đilas, dali su ekskluzivna prava ovom gigantu , danas se prave blesavi.
      Dakle pre nego izzjavite gluposti proverite podatke, nezavisno od toga ko je vlast.

      Odgovori

      • Viki

        2.9.2024 #6 Author

        A ko sprečava ove na vlasti da strpaju u zatvor tu prethodnu vlast i da od njih izvuku novca što više i vrate dobar deo? A ugovore proglase nelegalnim jer su sklopljeni korupcijom? Ne čujem vas, šta rekoste???

        Odgovori

  • Dragan

    29.8.2024 #7 Author

    A jel znste KOJA vlada je uzela pare od Rio Tinto? Ona koju je vodio Tadić i njegov đak Đilas, dali su ekskluzivna prava ovom gigantu , danas se prave blesavi.
    Dakle pre nego izzjavite gluposti proverite podatke, nezavisno od toga ko je vlast.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.