Nigerija kaznila Metu sa 220 miliona dolara zbog kršenja prava potrošača
26.4.2025 10:04 Autor: Redakcija Biznis.rs 2



Sud u Nigeriji odbacio je danas žalbu kompanije Meta na kaznu od 220 miliona dolara koju je vlasniku Facebook i WhatsApp izrekla federalna komisija za zaštitu konkurencije i potrošača te afričke zemlje – zbog brojnih kršenja propisa o zaštiti podataka o ličnosti.
Meta će, na osnovu sudske odluke morati da plati dodatnih 35.000 dolara kako bi pokrila troškove inicijalne istrage o postupanju kompanije, saopštio je portparol komisije Ondaje Ijagvu.
Sud je utvrdilo da je komisija ispravno identifikovala više radnji na WhatsApp-u i Facebook-u kao kršenja zakona, dodao je Ijagvu. Meta ima rok do kraja juna da plati kaznu, pišu lokalni mediji.
Nigerija je optužila Metu da je kršila zakone o zaštiti podataka i pravima potrošača na ove dve mreže.
Generalni direktor komisije Adamu Abdulahi rekao je da su istrage sprovedene u saradnji sa nigerijskom komisijom za zaštitu podataka o ličnosti između maja 2021. i decembra 2023. godine otkrile „invazivne prakse protiv onih na koje se podaci odnose i potrošača“ u Nigeriji.
On je optužio Metu da su joj prakse diskriminatorske i da zloupotrebljava dominantni položaj na tržištu, da deli podatke Nigerijaca bez dozvole i da ih lišava prava da odrede kako se njihovi podaci koriste.
Mnogoljudna Nigerija je imala oko 164,3 miliona internet pretplatnika zaključno sa martom 2025. godine, pokazuju podaci Nacionalne komisije za komunikacije (NCC).
Pročitajte još:
Metine aplikacije i društvene mreže – WhatsApp, Facebook i Instagram – smatraju se najpopularnijim u zemlji.
Evropska komisija je ovog meseca uvela finansijske sankcije američkim tehnološkim gigantima Apple i Meta zbog kršenja pravila konkurencije. Meta će morati da plati 200 miliona evra zbog kršenja pravila o korišćenju ličnih podataka.
REA
26.4.2025 #1 AuthorZa njih smesna suma,ali neka su
LJUBOMIR
26.4.2025 #2 AuthorLepo po džepu