Razlike u stavovima o kontroli kompanija dovele do prekida razgovora

Nissan otkazao pregovore o spajanju sa Hondom

AutomobiliSvet

6.2.2025 09:26 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Nissan otkazao pregovore o spajanju sa Hondom Nissan otkazao pregovore o spajanju sa Hondom
Nissan je otkazao pregovore o spajanju sa Hondom, čime su propali planovi za stvaranje trećeg najvećeg proizvođača automobila na svetu. Odluka dolazi u vreme... Nissan otkazao pregovore o spajanju sa Hondom

Nissan je otkazao pregovore o spajanju sa Hondom, čime su propali planovi za stvaranje trećeg najvećeg proizvođača automobila na svetu.

Odluka dolazi u vreme kada Nissan pokušava da se oporavi od finansijske krize i smanji troškove, a Honda se, s obzirom na veliku tržišnu vrednost, sve više zabrinula zbog lošeg napretka Nissana u njegovom procesu restrukturisanja, piše Finanacial Times.

Iako su pregovori prvobitno započeti sa namerom da se stvori ravnopravno partnerstvo, razlike u stavovima o kontroli kompanija i druge nesuglasice dovele su do prekida razgovora.

Deonice Nissana pale više od četiri odsto nakon izveštaja o otkazivanju pregovora, a deonice Honde su skočile više od osam odsto, što je signaliziralo olakšanje kod investitora zbog obustave spajanja.

Ovaj razvoj događaja ostavlja Nissanu ozbiljna pitanja o njegovoj sposobnosti da samostalno izađe iz trenutne krize i sprovede plan oporavka, koji uključuje smanjenje broja zaposlenih i kapaciteta.

Honda, drugi po veličini proizvođač automobila u Japanu, i Nissan – treći po veličini, prošle godine su saopštili da vode pregovore o spajanju, planirajući da stvore trećeg najvećeg proizvođača automobila na svetu prema prodaji, kako bi ojačali u industriji koja se suočava sa velikom pretnjom kineske kompanije BYD i njene ekspertize o električnim automobilima.

Foto: Unsplash

Međutim, pregovori su postali komplikovani zbog rastućih razlika između dve strane, prema rečima dvoje ljudi upoznatih sa situacijom, koji su želeli da ostanu anonimni.

Honda je istraživala mogućnost da Nissan postane njena podružnica, rekao je jedan od izvora, dodajući da bi takav aranžman bio u suprotnosti sa početnim duhom pregovora koji su prvobitno zamišljeni kao spajanje ravnopravnih partnera.

„Vesti koje kažu da Nissan nije želeo da bude podružnica Honde ukazuju na to da je kontrola bila sporna tema. Bez mogućnosti da ima kontrolu Honda se povukla“, rekao je Kristofer Rihter (Christopher Richter), analitičar za automobile u japanskoj brokerskoj kući CLSA.

Portparol Nissana izjavio je da izveštaj japanskog lista Nikkei nije zasnovan na informacijama koje je kompanija zvanično objavila i da planira da finalizuje svoj budući pravac do sredine februara, kada će o tome obavestiti javnost.

Portparol Honde izjavio je da nisu primili nikakvu informaciju od Nissana o povlačenju iz memoranduma o razumevanju u vezi sa radom na spajanju.

Ovaj razvoj događaja postavlja nova pitanja o tome kako će Nissan, koji je teško pogođen krizom, uspeti da preživi bez spoljne pomoći. Nissan je u sredini plana za oporavak, sa ciljem da smanji 9.000 radnih mesta i 20 odsto globalnih kapaciteta.

Honda, sa tržišnom vrednošću gotovo pet puta većom od Nissana, bila je sve zabrinutija napretkom svog manjeg rivala u procesu oporavka, rekao je drugi izvor.

Pregovori o povezivanju poklopili su se sa potencijalnim porezima američkog predsednika Donalda Trampa (Donald Trump). Porezi na uvoz u SAD iz Meksika bili bi bolniji za Nissan nego za Hondu ili Toyotu, koje imaju pogone u SAD, smatraju analitičari.

Nissan je teže pogođen od drugih proizvođača automobila zbog prelaska na električna vozila (EV), jer se nikada nije potpuno oporavio od krize koja je započela hapšenjem i uklanjanjem bivšeg predsednika Karlosa Gosna (Carlos Ghosn) 2018. godine.

Nissanov dugoročni partner u savezu, francuski Renault, rekao je da bi principijelno bio otvoren za spajanje sa Hondom. Francuski proizvođač automobila poseduje 36 odsto Nissana.

Međutum, Mitsubishi, kao manji partner Nissana, nije bio za spajanje.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.