OpenAI razvija sopstvene AI čipove
10.2.2025 13:53 Autor: Redakcija Biznis.rs 2
![OpenAI razvija sopstvene AI čipove](https://biznis.rs/wp-content/uploads/2023/06/ai-technology-microchip-background-futuristic-innovation-technology-remix-640x363.jpg)
![OpenAI razvija sopstvene AI čipove](https://biznis.rs/wp-content/uploads/2023/06/ai-technology-microchip-background-futuristic-innovation-technology-remix-750x425.jpg)
![OpenAI razvija sopstvene AI čipove](https://biznis.rs/wp-content/uploads/2023/06/ai-technology-microchip-background-futuristic-innovation-technology-remix-640x363.jpg)
OpenAI ubrzano radi na razvoju sopstvenih čipova za veštačku inteligenciju, čime želi da smanji oslanjanje na tehnologiju kompanije Nvidia. Open AI planira da u narednim mesecima završi dizajn svog prvog internog čipa i da ga pošalje na proizvodnju u Taiwan Semiconductor Manufacturing Co (TSMC). Ovaj proces, poznat kao „tape-out“, označava prvi korak ka fizičkoj proizvodnji čipa.
OpenAI je na putu da ostvari svoj ambiciozni cilj masovne proizvodnje u do 2026. godine. Tipičan tape-out košta desetine miliona dolara i traje oko šest meseci, osim ako kompanija ne plati znatno više za ubrzanu proizvodnju. Međutim, nema garancija da će čip ispravno raditi nakon prvog tape-outa – neuspeh bi značio analizu problema i ponavljanje celog procesa, prenosi Reuters.
U kompaniji OpenAI, ovaj čip se vidi kao strateško oružje koje bi kompaniji dalo veću pregovaračku moć u odnosu na druge dobavljače čipova. Nakon prvog modela, planirano je razvijanje sve naprednijih procesora sa širim mogućnostima u svakoj sledećoj iteraciji.
Ako prvi tape-out prođe uspešno, OpenAI bi mogao da počne masovnu proizvodnju sopstvenog AI čipa i potencijalno testira alternativu Nvidia čipovima već krajem ove godine. Ovo pokazuje da je OpenAI napravio brz napredak u dizajniranju čipa, što kod drugih proizvođača obično traje godinama.
Velike tehnološke kompanije poput Microsofta i Mete godinama pokušavaju da naprave sopstvene AI čipove, ali sa ograničenim uspehom. Nedavna nestabilnost na tržištu, koju je izazvao kineski AI startup DeepSeek, takođe je postavila pitanje da li će u budućnosti biti potrebno manje čipova za razvoj moćnih AI modela.
Pročitajte još:
Prvi AI čip kompanije OpenAI moći će da trenira i pokreće AI modele, ali će u početku biti korišćen uglavnom za pokretanje modela na ograničenoj skali unutar kompanijske infrastrukture. Ako OpenAI želi da izgradi puni program za AI čipove kao Google ili Amazon, moraće da zaposli stotine inženjera i da uloži ogroman kapital.
Žarko
10.2.2025 #1 AuthorJa se držim Slavice iz doba korone koja nije pristala na to da je Bil Gjets čipuje i tačka… Šalu na stranu, tužno je što niko ne govori o digitalnim ratovima (nije baš najbolji izraz) koji su uveliko i naveliko u (pro)toku
Žarko
11.2.2025 #2 AuthorZanimljivo, kao da smo na pragu AI koji razvija samu sebe ili ti AI