Posledice nepredvidive američke trgovinske politike

Pad poverenja malih preduzeća u SAD treći mesec zaredom

PreduzetnikSvet

11.3.2025 16:34 Autor: Redakcija Biznis.rs 13

Pad poverenja malih preduzeća u SAD treći mesec zaredom Pad poverenja malih preduzeća u SAD treći mesec zaredom
Poverenje malih preduzeća u Sjedinjenim Američkim Državama opalo je u februaru treći mesec zaredom, brišući većinu dobitaka ostvarenih nakon izborne pobede predsednika Donalda Trampa... Pad poverenja malih preduzeća u SAD treći mesec zaredom

Poverenje malih preduzeća u Sjedinjenim Američkim Državama opalo je u februaru treći mesec zaredom, brišući većinu dobitaka ostvarenih nakon izborne pobede predsednika Donalda Trampa (Donald Trump) u novembru, usled rastuće zabrinutosti zbog trgovinske politike administracije.

Nacionalna federacija nezavisnog biznisa (NFIB) saopštila je u utorak da je njen Indeks optimizma malih preduzeća prošlog meseca pao za 2,1 poen, na 100,7. Pad odražava i pad poverenja potrošača i poslovnog sektora, kao i pad berze, koji su zajedno poništili takozvani „Trampov skok“. NFIB Indeks neizvesnosti porastao je za četiri poena, na 104, što je drugo najviše očitavanje u istoriji, prenosi Reuters.

„Neizvesnost je velika i raste u poslovnom sektoru, i to iz mnogo razloga“, rekao je glavni ekonomista NFIB Bil Dankelberg, ne navodeći detalje. Vlasnici malih preduzeća uglavnom naginju Republikanskoj stranci.

Trampova nepredvidiva trgovinska politika, obeležena naizmeničnim uvođenjem i ukidanjem tarifa protiv Kanade i Meksika, izazvala je zabrinutost među preduzećima, a ekonomisti upozoravaju da ovakva nestabilnost otežava kompanijama dugoročno planiranje.

Obustavljene tarifa, pretnje novim nametima i već uvedene dažbine navele su potrošače da očekuju višu inflaciju u narednoj godini i duže. Istraživanje koje je sproveo NFIB pokazalo je da je procenat preduzeća koja su povećala prosečne prodajne cene prošlog meseca porastao za 10 poena, na 32 odsto, što je najveći rast od aprila 2021. godine. Rast cena je najčešći u sektorima finansija, veleprodaje, poljoprivrede, maloprodaje, građevine i proizvodnje.

Udeo kompanija koje planiraju povećanje cena porastao je za tri procenta, na 29 odsto, što je najviši nivo u poslednjih 11 meseci. Procenat vlasnika preduzeća koji očekuju poboljšanje ekonomije naglo je pao za deset poena, na 37 odsto. Takođe, udeo onih koji smatraju da je sada dobro vreme za proširenje poslovanja opao je za pet poena, na 12 odsto, što je najveći pad od aprila 2020. godine.

  • PAVLE-2005

    12.3.2025 #1 Author

    Trampa interesuje samo krupne i velike kompanije

    Odgovori

  • aleks112

    14.3.2025 #2 Author

    Izgleda da je “Trampov skok” napravio salto unazad

    Odgovori

  • aleks112

    14.3.2025 #3 Author

    Mala preduzeća su sve zabrinutija, cene skaču, a neizvesnost raste.

    Odgovori

  • aleks112

    14.3.2025 #4 Author

    Ako ovako nastavi, preduzetnici će morati da otvore firmu samo da bi smislili kako da prežive poreze i tarife!

    Odgovori

  • Lelica

    14.3.2025 #5 Author

    Malim preduzecima je najteze

    Odgovori

  • ZELJKA

    14.3.2025 #6 Author

    Treba svako da vodi racuna kakav pristup ima aplikacija i kakve podatke izbacuje s obzirom na posecenost

    Odgovori

  • SHALIMAR

    15.3.2025 #7 Author

    Nepredvidivost u trgovinskoj politici ce tek biti,ovo je pocetak..

    Odgovori

    • Emilija

      16.3.2025 #8 Author

      To je stvarno zabrinjavajuće jer malim i srednjim preduzećima je uvek potrebna podrška i pomoć.Velikima.je lako

      Odgovori

  • STEPA

    16.3.2025 #9 Author

    Ni kod njih više nije zavidna situacija

    Odgovori

  • Mina

    16.3.2025 #10 Author

    Nepredvidiva trgovinska politika SAD-a slabi poverenje malih preduzeća, što može imati dugoročne negativne posledice po ekonomiju.

    Odgovori

  • Jeca

    16.3.2025 #11 Author

    Za mala preduzeca je potrebna pomoc,za one malo vece nema zime.

    Odgovori

  • SUNCICA

    16.3.2025 #12 Author

    I oni su u krizi, samo se prividno vade

    Odgovori

  • GAGA

    16.3.2025 #13 Author

    Malim preduzetnicima je uvek teze

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.