Investicioni bum, geopolitička premoć i Trampovi planovi

Persijski zaliv kao budući centar sveta

InfrastrukturaInvesticijeNekretninePoslovanjeSvet

8.5.2025 17:20 Autor: Žikica Milošević 1

Persijski zaliv kao budući centar sveta Persijski zaliv kao budući centar sveta
Američki predsednik Donald Tramp (Trump) planira da svoj spoljnopolitički angažman otvori posetom trima državama Persijskog zaliva, regiona koji uveliko određuje geostrateške pravce, oblikuje budućnost... Persijski zaliv kao budući centar sveta

Američki predsednik Donald Tramp (Trump) planira da svoj spoljnopolitički angažman otvori posetom trima državama Persijskog zaliva, regiona koji uveliko određuje geostrateške pravce, oblikuje budućnost globalne ekonomije i predstavlja jednog od najboljih kupaca američkog naoružanja.

Arabijsko poluostrvo se transformiše iz tradicionalnog energetskog giganta u ključnu tačku svetskog kapitala, energetske tranzicije, investicione ekspanzije i tehnologije.

Saudijska Arabija, Ujedinjeni Arapski Emirati i Katar predvode ovu tihu revoluciju ulažući stotine milijardi dolara u infrastrukturu, turizam, sport, zelene tehnologije i fintech sektor. Ambicije više nisu regionalne, već – planetarne.

Saudijska Arabija: Vizija 2030 postaje stvarnost

Kao i u prvom mandatu, prva zemlja koju Tramp posećuje biće Saudijska Arabija, kraljevina koja američkoj vojnoj industriji otvara tržište vredno 110 milijardi dolara i koja je pristala da tokom četiri naredne godine u američke kompanije uloži bilion dolara.

Predvođena prestolonaslednikom Mohamedom bin Salmanom, Saudijska Arabija sprovodi svoju Viziju 2030 – strateški plan koji ima za cilj da zemlju učini nezavisnom od nafte i postavi je za globalnog lidera u turizmu, sportu, tehnologiji i kulturi. Istovremeno, Saudijci su najavili plan da kroz investicije i trgovinu sa SAD tokom naredne četiri godine ulože 600 milijardi dolara.

NEOM, futuristički grad koji se podiže u pustinji, vredan je više od 500 milijardi dolara. Projekat Red Sea Global obuhvata više od 90 ostrva sa luksuznim rizortima. Infrastrukturni izdaci (uključujući železnicu, aerodrome, i luke) premašuju 1,3 biliona dolara.

Kraljevina će biti domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu 2034, ali već sada ulaže ogromna sredstva u sportski „soft power“ – od kupovine fudbalskih zvezda do organizacije velikih sportskih događaja. Samo u 2023. godini Saudijska Arabija je uložila 7,7 milijardi dolara u sport, a plan je da ta cifra dosegne 20 milijardi do 2030. Turistički sektor je u porastu – 27 miliona turista je posetilo zemlju u 2023, sa ciljem da do 2030. ta brojka pređe 100 miliona.

Rijad / Foto: Unsplash

UAE: Novi globalni centar kapitala

Ujedinjeni Arapski Emirati – sa Dubaijem i Abu Dabijem kao ekonomskim motorima – učvršćuju svoju poziciju kao finansijsko i logističko čvorište između Istoka i Zapada. Dubai je već dom za više od 30.000 međunarodnih kompanija, a Abu Dabi je sedište Mubadala Investment Company, jednog od najvećih državnih investicionih fondova sa imovinom vrednom preko 280 milijardi dolara.

Emirati intenzivno ulažu u obrazovanje, veštačku inteligenciju, blockchain, energetsku tranziciju, fintech kompanije i venture capital fondove koji beže iz tradicionalnih centara poput Londona i Njujorka. Samo 2023. uloženo je više od 10 milijardi dolara u globalne startape.

U Dubaiju je 2024. otvorena „Globalna banka za klimu“ u saradnji sa EU i Azijom – još jedan signal o ambicijama Emirata da postanu lider u zelenim finansijama. Dubai beleži rast BDP-a od 3,5 odsto godišnje, dok investicije u digitalnu infrastrukturu i pametne gradove premašuju 200 milijardi dolara.

Prema podacima Ministarstva investicija Saudijske Arabije i Bloomberga

Katar: Sportska i diplomatska supersila

Katar je bio domaćin Svetskog prvenstva u fudbalu 2022, događaja koji je izmenio globalnu percepciju ove male, ali izuzetno bogate zemlje. Više od 220 milijardi dolara uloženo je u infrastrukturu povodom Mundijala – od metroa, aerodroma, stadiona, do hotela i pametnih gradova. To je bio najskuplji mundijal do sada.

Taj sportski uspeh poslužio je kao politička platforma: kao najveći svetski izvoznik tečnog gasa Katar je stekao ogromnu meku moć. Qatar Investment Authority (QIA) upravlja imovinom vrednom oko 475 milijardi dolara, sa ulaganjima u evropske banke, modne kuće, nekretnine i tehnologiju.

Zahvaljajući dobrim kontaktima sa SAD, Rusijom, Kinom, Iranom i EU, Katar se istovremeno pozicionirao kao posrednik u raznim mirovnim pregovorima, između ostalog i za sukobe u Avganistanu, Gazi i Africi. Qatar Airways je jedan od najvećih svetskih avio-prevoznika, kao i Emirates, a u stopu ih prati Etihad. Pitanje je trenutka kada će se i u Saudijskoj Arabiji „dosetiti“ da i oni postanu čvorište za međunarodni saobraćaj.

Foto: Pixabay

Moć regiona

Donald Tramp ovaj region vidi kao „novi epicentar svetske moći, gde se donose ključne odluke o energiji, kapitalu, tehnologiji i bezbednosti“. Prema planu njegovih savetnika za spoljnopolitičku i ekonomsku agendu, predsednik SAD planira da potpiše bilateralne investicione sporazume vredne preko 50 milijardi dolara sa UAE i Saudijskom Arabijom, da formira Zajednički fond za infrastrukturne projekte u Africi i Aziji, otvori „Trump Gulf Economic Forum“ sa sedištem u Rijadu i izložbenim centrom u Dubaiju, da pregovara o povratku američkih kompanija na velika vrata u region, naročito u sektorima energetike, građevine, tehnologije i vojno-industrijskog kompleksa…

Novinar i spoljnopolitički analitičar Boško Jakšić kaže za Biznis.rs da Tramp još jednom potvrđuje kako je interes biznisa ključni faktor njegove spoljne politike.

„Obazrivo normalizuje odnose sa Rusijom očekujući lukrativne poslove, posebno u sektoru energetike. Kijevu je prihvatio da pruži neke bezbednosne garancije tek kada su pristali na osnivanje zajedničkog investicionog fonda koji će eksploatisati ukrajinske retke metale. Tako i sa Saudijcima čiji je novac godinama tiho plovio prema kompanijama u vlasništvu Trampa, njegove porodice i drugih iz njegove orbite“, ističe Jakšić.

„Možda će cenu platiti interesi američke nacionalne bezbednosti, ali to je Tramp. On svet posmatra kao globalno tržište nekretnina“, zaključuje naš sagovornik.

U vremenu kada se svet odmiče od bipolarnosti, a novi centri moći nastaju u regionima koji su do juče posmatrani kao periferija, Arabijsko poluostrvo dokazuje da više nije samo izvoznik nafte. U regiju sada dolazi kapital iz Kine, SAD, Evrope, pa čak i Rusije, a svi žele pristup fondu, tržištu i političkom uticaju koji UAE, Saudijci i Katarci sve više poseduju.

„Arapsko poluostrvo više nije samo energetski epicentar – ono postaje diplomatski i tehnološki motor sveta,“ ocenjuje dr Farid Zakarija (Fareed Zakaria), geopolitički analitičar CNN-a.

Trampova odluka da izabere Rijad umesto Brisela za svoju prvu međunarodnu posetu poslaće poruku koja nadilazi simboliku: to je priznanje da se globalna moć seli iz zapadnih centara u finansijski, energetski i politički samouvereno Arapsko poluostrvo. Za sve koji prate kapital, investicije i geopolitičku dinamiku – vreme je da gledamo jugoistok, ne samo zapad.

  • Jj992

    8.5.2025 #1 Author

    Bas da vidimo kako ce se te prognozi ostvariti

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.