Emisije CO2 u razvijenim ekonomijama pale za 1,1 odsto

Porasle i potražnja i potrošnja energije u 2024, obnovljivi izvori pokrili potrebe

EkologijaEUInfrastrukturaSvet

5.4.2025 12:31 Autor: Miljan Paunović 28

Porasle i potražnja i potrošnja energije u 2024, obnovljivi izvori pokrili potrebe Porasle i potražnja i potrošnja energije u 2024, obnovljivi izvori pokrili potrebe
Globalna potražnja za energijom rasla je bržim tempom od proseka u 2024. godini, a najveći faktor rasta bila je veća potrošnja električne energije širom... Porasle i potražnja i potrošnja energije u 2024, obnovljivi izvori pokrili potrebe

Globalna potražnja za energijom rasla je bržim tempom od proseka u 2024. godini, a najveći faktor rasta bila je veća potrošnja električne energije širom sveta. Pritom, povećala se i ponuda obnovljivih izvora energije i prirodnog gasa, kojim se pokrila većina dodatnih potreba za energijom, navodi se u novom izveštaju Međunarodne agencije za energiju (IEA).

U izveštaju Globalni energetski presek navodi se da je globalna potražnja za energijom porasla za 2,2 odsto prošle godine – manje od rasta BDP-a od 3,2 procenta, ali znatno brže od prosečnog godišnjeg povećanja potražnje od 1,3 odsto između 2013. i 2023.

Privrede u usponu i razvoju najviše su uticale za potražnju energijom, 80 odsto, uprkos sporijem rastom potrošnje u Kini za manje od tri odsto upola u odnosu na stopu iz 2023. i znatno ispod nedavnog godišnjeg proseka zemlje. Nakon nekoliko godina opadanja, napredne ekonomije su doživele povratak rasta, pri čemu se njihova potražnja za energijom povećala za skoro jedan odsto u ukupnom iznosu.

Energetski sektor predvodio je ubrzanje rasta potražnje za energijom tokom prošle godine, čija je potrošnja  porasla za skoro 1.100 teravat-sati, ili 4,3 odsto, navodi se u izveštaju IEA. I dodaje da je to skoro duplo više od godišnjeg proseka u protekloj deceniji.

Oštar porast potrošnje električne energije u svetu prošle godine bio je podstaknut rekordnim globalnim temperaturama, koje su povećale potražnju za hlađenjem u mnogim zemljama, kao i porastom potrošnje iz industrije, elektrifikacijom transporta i rastom centara podataka i veštačke inteligencije.

Povećanje ponude izvora sa niskim emisijama uspelo je da zadovolji potrebe za energijom, odnosno da odgovori na veću potražnju.

Bandera
Foto: Pixabay.com

Količina novih kapaciteta za obnovljivu energiju instalirana širom sveta porasla je na oko 700 gigavata, postavljajući novi godišnji rekord, i to 22. godinu zaredom. Povećanje kapaciteta nuklearne energije dostiglo je peti najviši nivo u poslednje tri decenije. Kao rezultat toga, 80 odsto povećanja globalne proizvodnje električne energije u 2024. godini obezbeđivali su obnovljivi izvori i nuklearna energija. Ponuda proizvodnje na prirodni gas se takođe stalno povećavala kako bi se pokrila rastuća potražnja za električnom energijom.

„U svetu danas postoje mnoge neizvesnosti i različiti narativi o energetici – ali ovaj novi izveštaj IEA zasnovan na podacima stavlja na sto neke jasne činjenice o tome šta se dešava globalno“, rekao je izvršni direktor IEA Fatih Birol i istakao da upotreba električne energije brzo raste, povlačeći sa sobom ukupnu potražnju za energijom, pri čemu obnovljivi izvori pokrivaju najveći udeo rasta.

Kao rezultat veće potrošnje, prirodni gas je zabeležio najveći porast potražnje među fosilnim gorivima. Potražnja za gasom u 2024. je porasla za 115 milijardi kubnih metara (bcm), ili 2,7 odsto, u poređenju sa prosekom od oko 75 milijardi kubnih metara godišnje tokom protekle decenije.

U međuvremenu, potražnja za naftom je rasla sporije, za 0,8 odsto. Udeo nafte u ukupnoj potražnji za energijom pao je ispod 30 odsto po prvi put ikada, 50 godina nakon što je dostigao vrhunac od 46 procenata. Prodaja električnih automobila porasla je za više od 25 odsto prošle godine, pri čemu su e-modeli činili jedan od pet prodatih automobila širom sveta, ističe su u izveštaju.

Foto: Freepik.com

Globalna potražnja za ugljem porasla je za jedan procenat u 2024. godini, što je upola manja stopa rasta u odnosu na prethodnu godinu.

Emisije CO2 u razvijenim ekonomijama pale su za 1,1 odsto na 10,9 milijardi tona 2024. godine – nivo koji je poslednji put viđen pre 50 godina, iako je kumulativni BDP ovih zemalja sada tri puta veći. Većina rasta emisija dolazio je iz zemalja u razvoju i privreda u razvoju, osim Kine, navodi se u izveštaju IEA.  

Cena struje u veleprodaji u EU pala 16 odsto u 2024. godini

U Evropskoj uniji, prema podacima Asocijacije Evropske elektro-energetske industrije (Euroelectric), prosečna veleprodajna cena električne energije u EU u prošloj godini za dan unapred pala je za 16 odsto u poređenju sa 2023. godinom, uz neke značajne izuzetke u poslednjem kvartalu godine. Potražnja za električnom energijom nije porasla od krize prvenstveno zbog niske industrijske potrošnje.  

Oni dalje navode da su emisije smanjene za 59 odsto u poređenju sa nivoima iz 1990. godine zahvaljujući većim obnovljivim izvorima energije.

„Kao rezultat toga, EU je postigla najčistiju kombinaciju proizvodnje električne energije ikada. Potražnja za električnom energijom nije porasla od krize prvenstveno zbog niske industrijske potrošnje. Gledajući unapred, podsticaji za elektrifikaciju industrije biće ključni za postizanje dekarbonizovane konkurentne privrede“, navodi Euroelectric.

 
 
  • WanderingSpirit

    5.4.2025 #1 Author

    Ovo su sjajne vesti

    Odgovori

  • VALERIJA

    5.4.2025 #2 Author

    Dobro je obnovljivi izvori nisu podbacili.

    Odgovori

    • Vanja

      5.4.2025 #3 Author

      Dobro je da je i dalje niska industrijska potrosnja!

      Odgovori

  • MADMAX

    5.4.2025 #4 Author

    Pa logično je da kada potrošnja raste samim tim i potražnja raste. Osnovi ekonomije prva god e.š.

    Odgovori

  • ŽIZI

    5.4.2025 #5 Author

    U koju ekonomiju spadamo mi?

    Odgovori

  • ZELJKA

    5.4.2025 #6 Author

    To su dobre vesti, s obzirom na to da niko ne misli o ustedi i prirodi.

    Odgovori

    • ELLA

      7.4.2025 #7 Author

      Naravno da nisu dobre vesti. Prirodu smo unistili

      Odgovori

  • Emilija

    5.4.2025 #8 Author

    Dobro je da se i tako nešto desava

    Odgovori

  • Ivana

    5.4.2025 #9 Author

    Treba nam mnogo vise zelene energije

    Odgovori

  • TREX

    5.4.2025 #10 Author

    Sjajne su vesti

    Odgovori

  • DUCA

    6.4.2025 #11 Author

    Dobro da su obnovljivi izvori energije pokrili porast potražnje i potrošnje.

    Odgovori

  • HANA

    6.4.2025 #13 Author

    Gde smo mi u ovoj priči?

    Odgovori

  • STEPA

    6.4.2025 #14 Author

    I sve će veća potrošnja biti.

    Odgovori

  • STEPA

    6.4.2025 #15 Author

    Treba i još obnovljivih izvora energije.

    Odgovori

  • SHALIMAR

    6.4.2025 #16 Author

    Cim potrosnja raste i potraznja isto tako…

    Odgovori

  • Jeca

    6.4.2025 #17 Author

    To je svakako korisno za nss.

    Odgovori

  • ZVEZDA

    6.4.2025 #18 Author

    Pa to je super

    Odgovori

  • MASVIDAL

    6.4.2025 #19 Author

    Odlicne vesti, obzirom da nam je to i potrebno, ta zelena energija!

    Odgovori

  • KIMCHI

    6.4.2025 #20 Author

    Ostaje pitanje nerazvijenih ekonomija

    Odgovori

  • Mina

    6.4.2025 #21 Author

    Obnovljivi izvori pomažu da emisije ostanu niže.

    Odgovori

  • ZOI

    6.4.2025 #22 Author

    Neke dobre vesti i kod nas

    Odgovori

  • JANA

    6.4.2025 #23 Author

    Porasla je potrosnja naravno ,slazemo se svi ,ali porasle su i cene ,kako vidimo iz prilozenog i nafta i gas sve je poskupelo ,sve to vuce jedno za drugim

    Odgovori

  • Jelena

    6.4.2025 #24 Author

    Zeleno preuzima vođstvo, ohrabruje što obnovljivi izvori uspevaju da isprate rast potrošnje energije.

    Odgovori

  • LAV

    6.4.2025 #25 Author

    Dosta se radi na obnovljivim izvorima sto je jako vazno.

    Odgovori

  • Šone

    6.4.2025 #26 Author

    Ohoo, super, sjajna vest za sve. Konačno i nešto dobro da se čuje.

    Odgovori

  • GAGA

    6.4.2025 #27 Author

    Super je da se ovakve stvari desavaju

    Odgovori

  • Jovica

    7.4.2025 #28 Author

    Sjajno. Pozitivna vest

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.