REDUKCIJA SAUDIJSKE PROIZVODNJE NAFTE Dodatno smanjenje za milion barela dnevno

SvetVesti

11.5.2020 19:26 Autor: Vladimir Jokanović

REDUKCIJA SAUDIJSKE PROIZVODNJE NAFTE Dodatno smanjenje za milion barela dnevno REDUKCIJA SAUDIJSKE PROIZVODNJE NAFTE Dodatno smanjenje za milion barela dnevno
Saudijska Arabija naložila je u ponedeljak svom najvećem izvozniku nafte, kompaniji „Aramco“ smanjenje proizvodnje za dodatnih milion barela dnevno, što je izazvalo kratkotrajni skok... REDUKCIJA SAUDIJSKE PROIZVODNJE NAFTE Dodatno smanjenje za milion barela dnevno

Saudijska Arabija naložila je u ponedeljak svom najvećem izvozniku nafte, kompaniji „Aramco“ smanjenje proizvodnje za dodatnih milion barela dnevno, što je izazvalo kratkotrajni skok cene „crnog zlata“ na svetskom tržištu. U prvim časovima po objavljivanju pomenute vesti cene sirove nafte WTI i Brent porasle su na 31,04, odnosno 24,94 dolara za barel, ali su se popodne spustile na vrednosti približne onima na kraju prošlonedeljnog trgovanja.

Prema podacima specijalizovanog portala za monitoring energetskog tržišta „OilPrice“, cena WTI nafte se u ponedeljak posle podne (CET) spustila na 24,56 dolara za barel, a Brent na 30,02 dolara. Ekonomski stručnjaci predvideli su proteklih dana da smanjenje proizvodnje za 9,7 miliona barela dnevno, prema sporazumu OPEC+, verovatno neće biti dovoljno da zaštiti cene nafte od eventualnog novog kolapsa, kakav se dogodio 20. aprila, jer je potražnja opala za 30 odsto.

Još jedan razlog za nisku cenu nafte je prezasićenost skladišnih kapaciteta u svetu, pa je dodatno smanjenje proizvodnje trenutno jedini način za održavanje kakve takve stabilnosti tržišta. Neimenovani zvaničnik iz saudijskog Ministarstva energetike rekao je da je nacionalnoj naftnoj kompaniji „Aramco“ naloženo da smanji proizvodnju sirove nafte u junu za dodatnih milion barela dnevno.

Tri nedelje nakon 20. aprila kada je cena nafte prvi put u istoriji tržišta dostigla negativnu vrednost (-37,63 dolara za barel) situacija se promenila nabolje. Kretanja cena nafte u maju potvrđuju tezu da je tržište ušlo u fazu stabilizacije. Cena WTI nafte više je nego dvostruko porasla u odnosu na kraj aprila, a i Brent nafta beleži nizak, ali stabilan rast.

Prema analizi „JP Morgan“, nedavni kolaps tržišta ostaviće dugoročne posledice, jer kako predviđaju, potražnja neće dostići pređašnji nivo sve do novembra 2021. godine. Bez obzira na to kada će biti okončana pandemija korona virusa, rizik od posedovanja većih količina nafte „verovatno će biti trajno povišen“ zbog veće nesigurnosti u pogledu dinamike ponude i potražnje. 

Broj naftnih i gasnih postrojenja u SAD koja su operativna pao je na 374 u sedmici do 8. maja, na najniži nivo od 1940.godine, prenosi Tanjug. Prvi dani nakon stupanja na snagu sporazuma o ograničenoj proizvodnji nafte država OPEC+ (1. maj) pružili su razlog za nadu da je uprkos mnogim poteškoćama izazvanim pandemijom korona virusa, globalno tržište nafte ipak na putu stabilizacije

Ipak, iako su proizvođači nafte pristali da smanje proizvodnju za 9,7 miliona barela dnevno, sporazum neće biti dovoljan da podrži porast cene nafte u narednim nedeljama, ukoliko ne bude došlo do povećanja potražnje, naveli  su „Goldman Sachs“ u prošlonedeljnoj analizi.

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.