Si pokušava da okrene svet protiv SAD dok Tramp sklapa trgovinske sporazume
29.4.2025 18:11 Autor: Redakcija Biznis.rs 1



Diplomate predsednika Si Đinpinga razleteli su se širom sveta sa jasnom porukom zemljama koje sklapaju dogovore sa Donaldom Trampom (Donald Trump): SAD su siledžija kome se ne može verovati, javlja Bloomberg.
Kineski zvaničnici se utrkuju da okrenu strane vlade protiv SAD tokom roka od 90 dana koji je Tramp odobrio svim nacijama – osim Kine – da sklope trgovinske sporazume tokom perioda odlaganja carina. Kada ti paktovi budu uspostavljeni, ministar finansija Skot Besent (Scott Bessent) je rekao da želi da američki saveznici „približe Kini kao grupa“, dajući njegovoj strani više uticaja u pregovorima.
Dok se američki saveznici od Južne Koreje do Evropske unije oslanjaju na Vašington za bezbednost i imaju podsticaj da ekonomski umire Trampa, Kina pristupa tarifnoj borbi na ravnopravnijim osnovama. Peking je posvetio mnoge godine od prvog Trampovog poslednjeg trgovinskog rata da svoju ekonomiju odvikne od mnogih američkih izvoznih proizvoda i ima najveću vojsku na svetu po broju aktivnih vojnika.
Si se opirao da razgovara sa Trampom i njegova vlada zahteva ukidanje „recipročnih“ carina, čak i dok SAD insistiraju da Kina učini prvi korak u deeskalaciji. Čineći to, Peking se predstavlja kao šampion poretka zasnovanog na pravilima i poziva druge zemlje da stanu uz Kinu protiv SAD.
„Ne radi se samo o Kini i SAD, reč je zaista o međunarodnom trgovinskom i ekonomskom sistemu“, rekao je Vu Sinbo, direktor Centra za američke studije Univerziteta Fudan u Šangaju.

Vu, koji je prošle godine predvodio delegaciju Ministarstva spoljnih poslova na sastancima sa političarima u SAD, rekao je da bi druge vlade trebalo da shvate da su im napori Pekinga koristili.
„Da se Kina nije suprotstavila SAD, kad bi im SAD dale pauzu od 90 dana?“, dodao je on, sugerišući da su carine na Kinu dale Trampu pokriće da zaustavi namete drugim zemljama.
U Vašingtonu, guverner centralne banke Pan Gongšeng rekao je šefovima privrede prošle nedelje da su SAD „teško prekršile“ njihova legitimna prava i interese. Kineski najviši diplomata Vang Ji okupio je blok nacija BRICS-a na sastanku u ponedeljak u Brazilu da se pridruži Pekingu u otporu Trampovim zahtevima.
„Ako odlučite da ćutite, pravite kompromise i povlačite se, da biste samo omogućili nasilniku da postane agresivniji“, rekao je on.
Nekoliko sati kasnije, kinesko ministarstvo spoljnih poslova označilo je Vašington kao „imperijalističku” silu u video snimku sa engleskim titlovima koji tvrdi da su američki potezi da ograniče japanski izvoz prošlog veka ozbiljno naškodili kompanijama poput Toshibe.
Dok su mnogi partneri poput EU dijametralno protiv Trampovih carinama, mnogi će takođe biti oprezni u svom približavanju Kini. Vojna agresija Pekinga prema Tajvanu i u Južnom kineskom moru, gde ima teritorijalnih sporova, izazvala je uzbunu u regionu, dok je Sijeva podrška Vladimiru Putinu nakon njegove invazije na Ukrajinu izazvala žestoko protivljenje u Evropi.

Peking sada pruža maslinove grančice regionalnim rivalima sa kojima se sukobljava oko vojnih pitanja i teritorijalnih sporova, jer pokušava da spreči zemlje da pristanu na takve uslove.
Kina će sledećeg meseca biti domaćin svog prvog potpuno korejskog pop koncerta za devet godina, što je znak da se vlasti spremaju da ukinu takozvanu „zabranu K-wavea“ koja je neformalno nametnuta 2016. godine u znak odmazde za to što je Seul dozvolio američkoj vojsci da postavi protivraketni odbrambeni sistem.
Kineski premijer Li Ćijang poslao je ovog meseca pismo premijeru Šigeru Išibi pozivajući na koordinisan odgovor na Trampove tarife, izvestio je Kyodo News, pozivajući se na zvaničnika japanske vlade. Tokio planira da se odupre svim naporima SAD da formiraju blok protiv Pekinga — njegovog najvećeg trgovinskog partnera — prema zvaničnicima japanske vlade.
Drugi znaci odmrzavanja uključuju očekivanu posetu premijera Narendre Modija Pekingu ove godine na konferenciji Šangajske organizacije za saradnju. Kina je ponudila da kupi više od Indije kako bi pomogla Nju Delhiju da smanji trgovinski deficit i pristala je da ponovo pokrene godišnje hinduističko hodočašće duž sporne granice na Tibetu. Obećala je da se „neće baviti tržišnim dampingom ili žestokom konkurencijom“.
Kineski ambasador u Australiji, Sjao Ćan, krenuo je u PR ofanzivu, objavljujući članak pod nazivom „Američke tarife vraćaju svet na zakon džungle“. To je usledilo nakon članka u zasebnoj publikaciji u kojoj je Sjao osudio Trampa zbog ciljanja na udaljene podantarktičke teritorije. „Čak ni pingvini nisu sigurni od američkih trgovinskih carina“, dodao je on.
U nastojanju da ojačaju podršku, kineske delegacije nižeg nivoa takođe kreću na put. Centralne vlasti su pozvale pokrajinske zvaničnike da traže nova izvozna tržišta, prema nekoliko menadžera državnih trgovaca, od kojih je zatraženo da se pridruže putovanjima u inostranstvo. Tražili su da ih ne identifikuju dok razgovaraju o privatnim stvarima.
Pročitajte još:
Latinska Amerika se pokazala popularnom jer ima transparentniju politiku od nekih afričkih zemalja i veći tržišni potencijal od članica ASEAN-a, rekli su ljudi, navodeći Argentinu kao destinaciju koju su zvaničnici posetili. Diplomatska ofanziva Pekinga neće ubediti američke partnere da napuste Vašington i prihvate Peking, smatra Nil Tomas (Neill Thomas), saradnik za kinesku politiku u Centru za kinesku analizu Azijskog instituta za politiku društva.
„Ali to bi moglo otežati Trampovoj administraciji da predstavi jedinstveni front protiv Pekinga kroz koordinisanu kontrolu izvoza ili zajedničke vojne vežbe“, dodao je on.
SUNCE
29.4.2025 #1 AuthorBorba je krenula ,vide ce mo ko ce biti uspesniji i ko ce pobediti.