Istraživanje portala Biznis.rs: Tržište rada u 2025. godini (2)

Veštačka inteligencija testira svetsko tržište rada

Bolji posaoHi-techIzdvajamoPoslovanjeSvet

9.2.2025 08:01 Autor: Miljan Paunović 27

Veštačka inteligencija testira svetsko tržište rada Veštačka inteligencija testira svetsko tržište rada
Izgleda da će ova godina biti ključna za budućnost tržišta rada u svetu, jer se očekuju razne promene i poremećaji usled promenljivog poslovnog okruženja,... Veštačka inteligencija testira svetsko tržište rada

Izgleda da će ova godina biti ključna za budućnost tržišta rada u svetu, jer se očekuju razne promene i poremećaji usled promenljivog poslovnog okruženja, zamora radne snage i brzog tehnološkog napretka. Istovremeno, kompanije traže od svojih lidera da smanje rashode, a da rast bude brži. 

U svom opsežnom istraživanju predstavljenom u devet tačaka, svetska konsalting agencija Gartner navodi da će tokom ove godine u najvećim svetskim ekonomijama više zaposlenih dostići starosnu granicu za odlazak u penziju nego u bilo kojoj prethodnoj godini, što će dovesti do deficita u broju najiskusnijih radnika.

Takođe, kada se govori o tržištu rada, nezaobilazna veštačka inteligencija (AI) vreba sa svojim prednostima i manama. Naime, tehnologija je promenila odnos između iskusnih stručnjaka i sveže radne snage. AI je apsorbovao mnoge funkcije koje su prethodno pružali pripravnici i timovi za podršku, ostavljajući mlađe radnike bez mogućnosti da uče i da se korak po korak usavršavaju. Menadžeri se pitaju kako će doprineti razvoju budućih stručnjaka ako se time bude bavila AI.

Zabrinutost zbog nedostatka, ali i nemogućnosti praktične obuke, vlada i među mladima i među starijim zaposlenima. Anketa koju je Gartner obavio u maju 2024. godine sa 3.375 zaposlenih pokazala je da je njih šest od deset reklo da ne dobija na poslu obuku koja im je potrebna da bi unapredili svoje osnovne poslovne veštine.

Gartnerova anketa iz prošle godine koja je obuhvatila skoro 18.000 zaposlenih otkrila je da je samo 29 odsto zadovoljno saradnjom na poslu – što je pad sa 36 procenata u 2021. Dalja analiza je pokazala da zadovoljstvo saradnjom među kolegama ima značajan uticaj na učinak – zadovoljni zaposleni su u proseku bolji radnici.

Foto: Freepik

Pritom, rukovodioci kompanija žele da zaposleni koriste veštačku inteligenciju da bi poboljšali produktivnost, smanjili pretrpanost poslom i oslobodili svoje vreme i energiju za kreativnije i strateške zadatke. U isto vreme, AI alati mogu poslužiti kao filter kompetencija na radnom mestu – način da osrednji ili loši radnici učine da sa manje napora budu produktivniji i uticajniji na njihove menadžere i kolege.

Učesnici na tržištu rada trebalo bi u budućnosti da budu veoma oprezni i pronicljivi, kada su napredne tehnologije u pitanju.

AI može da dovede i do ozbiljnih rizika u poslovanju, nepredvidivih troškova koji bi naneli više štete nego koristi kompanijama. Mnogi novi AI alati zahtevaju veće od planiranih troškova, a svaki peti izveštaj od 3.500 anketiranih ljudi ukazuje da je tehnologija koju je njihova organizacija usvojila u poslednje dve godine otežala njihov posao.

Kontinuirano usvajanje AI i automatizacije na radnom mestu je neizbežno, i to će obeležiti naredni period na tržištu rada. Ove godine aktivizam zaposlenih će biti pokretačka snaga za definisanje kako bi trebalo da izgleda partnerstvo, odnosno saradnja između zaposlenih i veštačke inteligencije, navode iz Gartnera.

Foto: Pixabay

Nova radna mesta traže nove radne navike i veštine

Svetski ekonomski forum je u svojoj analizi kao glavne faktore oblikovanja tržišta rada do 2030. godine naveo tehnološke promene, geoekonomsku fragmentaciju, ekonomsku neizvesnost, demografske promene i zelenu tranziciju. Oni će na tržište rada uticati bilo pojedinačno ili u nekoj od kombinacija.

Izveštaj o budućnosti poslova za 2025. objedinjuje perspektivu više od 1.000 vodećih globalnih poslodavaca, sa više od dva miliona radnika.

Očekuje se da će sve brža i šira digitalizacija najviše uticati na transformaciju tržišta rada. U trendovima vezanim za tehnologiju u celini, 60 odsto poslodavaca očekuje da će transformisati svoje poslovanje do 2030.

Napredak u tehnologijama, posebno AI i obradi informacija, očekuje 86 odsto njih, u robotici i automatizaciji 58 odsto i u proizvodnji, skladištenju i distribuciji energije 41 odsto. Očekuje se da će ovi trendovi imati različite efekte na poslove, uz pokretanje i najbrže rastuće i najbrže opadajuće uloge, i podstaći potražnju za veštinama u vezi sa tehnologijom.

Predviđa se da će globalni broj radnih mesta rasti do 2030. godine, što će dovesti i do veće potrebe za novim radnim navikama i veštinama.  

S obzirom na rastuće zahteve za veštinama, obim usavršavanja i prekvalifikacije radne snage za koji se očekuje da će biti potreban i dalje je značajan: od 100 zaposlenih njih 59 bi trebalo da prođe obuku do 2030. Od toga poslodavci predviđaju da bi 29 moglo da se unapredi u svojim trenutnim ulogama, a 19 bi moglo da napreduje u okviru svoje organizacije.

Međutim, malo je verovatno da će ostalih 11 dobiti potrebnu prekvalifikaciju ili dokvalifikaciju, što bi njihove izglede za zapošljavanje sve više dovodilo u pitanje. 

Susret pet generacija na jednom radnom mestu

Po prvi put u istoriji pet generacija koegzistira na radnom mestu, a generacija Z predstavlja segment koji najbrže raste. Prema Deloitte-ovoj anketi o radnoj snazi iz 2024. godine, 82 odsto zaposlenih iz generacije Z daje prednost kompanijama koje nude snažnu podršku za mentalno zdravlje i jasne smernice za razvoj karijere, što označava značajan pomak u očekivanjima na radnom mestu, navodi Velocity Global, platforma za zapošljavanje.

Više generacija na istom radnom mestu zahteva drugačiji pristup liderstvu i saradnji. Dok bejbi bumeri cene stabilnost i interakciju licem u lice, generacija Z traži fleksibilnost i komunikaciju na prvom mestu. Uspešne organizacije reaguju sprovođenjem programa obrnutog mentorstva, gde mlađi zaposleni dele digitalno znanje dok uče iz velikog iskustva starijih kolega.

Pročitajte i prvi deo našeg istraživanja: Polovina zaposlenih aktivno traži novo radno mesto: Šta poslodavci mogu da urade da ih zadrže?

  • KIMCHI

    9.2.2025 #1 Author

    Zanimljiv podatak o najvecem broju penzionisanih ove godine na svetskom nivou

    Odgovori

  • Crni

    9.2.2025 #2 Author

    Vještačka inteligencija početak promjena

    Odgovori

  • TREXS

    9.2.2025 #3 Author

    Zdrav rad sa ljudima

    Odgovori

  • Trexs

    9.2.2025 #4 Author

    Svakako je potrebno

    Odgovori

  • REA

    9.2.2025 #5 Author

    Bice nama kao u americkim horor SiFi filmovima

    Odgovori

  • ZVEZDA

    9.2.2025 #6 Author

    Vestacka inteligencija preuzima sve poslove

    Odgovori

  • ZELJKA

    9.2.2025 #8 Author

    Odlicne vesti.

    Odgovori

  • Emilija

    9.2.2025 #10 Author

    Prednost ili mana

    Odgovori

    • DUSA

      9.2.2025 #11 Author

      Mana

      Odgovori

    • Jelena

      10.2.2025 #12 Author

      Ima dosta prednosti, ali vremenom ćemo videti šta su joj mane

      Odgovori

  • JANA

    9.2.2025 #13 Author

    Jako korisna stvar ,videcemo kako ce se AI pokazati u bliskoj buducnosti.

    Odgovori

  • SHALIMAR

    9.2.2025 #15 Author

    Ima dosta prednosti,ali kao sve mora da ima onu losu stranu samo se o njoj ne govori…

    Odgovori

  • VALERIJA

    9.2.2025 #16 Author

    Veštačka inteligencija je zaposela svetsko tržište rada.

    Odgovori

  • LAV

    9.2.2025 #17 Author

    Vestacka inteligencija zauzima sve sfere.

    Odgovori

  • PIKSI

    9.2.2025 #18 Author

    sjajna stavar samo da zazivi na trzistu

    Odgovori

  • SUNCICA

    9.2.2025 #19 Author

    Odlicna stvar ta vestacka inteligencija

    Odgovori

  • Lelica

    9.2.2025 #20 Author

    Pitanje je koliko ce koristiti i da li ce.

    Odgovori

  • JEKSICA25

    9.2.2025 #22 Author

    Pa to je i bilo za ocekivati

    Odgovori

  • SanjaS

    9.2.2025 #23 Author

    Trebalo bi tako.

    Odgovori

  • gagica

    9.2.2025 #24 Author

    Super je to

    Odgovori

  • HANA

    9.2.2025 #25 Author

    Meni se ovo ništa ne sviđa…

    Odgovori

  • ELLA

    10.2.2025 #26 Author

    Preuzima brzo primat. Sam čovek je stvorio gadno će biti kada uskoro ne bude mogao da je obuzda

    Odgovori

  • Dux011

    10.2.2025 #27 Author

    Da brzo se širi ceo taj sistem, možda i neočekivano brzo.

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.