(Video) GRČKA U BORBI PROTIV GOLIJATA Jorgos iz Patre za Biznis.rs: Izdržite još malo u karantinu, nama je to pomoglo, pa se vidimo na leto!
27.4.2020 09:00 Autor: Redakcija Biznis.rs
Grčka je jedna od prvih evropskih zemalja u koju je stigao korona virus, već krajem februara, kada su se turisti vratili sa putovanja zaraženi virusom Covid-19. Svi svetski mediji pisali su o epidemiji korona virusa u Grčkoj i Italiji, ali nekoliko nedelja kasnije, Grčka se više ne pominje.
Naime, Grčke vlasti su među prvima uvele zabranu kretanja, što je u mnogome pomoglo da se korona virus drži pod kontrolom.
Jorgos S, je lekar i našao se na radnom mestu u bonici u Riju (mesto blizu Patrasa na Peloponezu), kada je Korona virus stigao u ovu mediteransku zemlju. Prvi slučajevi zaraženih koronom pojavili su se upravo u gradu Patras, gde Jorgos živi, a svi oboleli su zbrinuti u bolnici u Riju, koja je inače jedna od najbolji kardiovaskularnih klinika u Evropi.
„ Nije mi bilo prijatno kada sam čuo da su zaraženi upravo u mom gradu i bolnici u kojoj radim, ali morao sam da pomognem ljudima, iako ni dan danas ne znamo tačno protiv čega se borimo“, rekao je Jorgos za portal Biznis.rs.
On je dodao da se najviše uplašio jer ga kod kuće čekaju supruga i dvoje dece (15 i 10 godina), a kako je on direktno izložen virusu, postojala je mogućnost da i njih zarazi.
„ Gledate ljude, uglavnom starije kako gube dah, bore se za svaki uzdah, a ne možete da im pomognete, čak ni respiratori to ne mogu. Onda, nažalost oni izgube borbu za život, a vi odete kući da bodrite svoju porodicu da izdrži“, priča Jorgos.
„ Najteže je objasniti deci, zbog čega ne mogu napolje, iako je lepo vreme, ili zašto ne mogu da posete baku“, priča Jorgos.
Kako kaže, njemu je bilo teško i zbog toga što je u početku i njegova supruga radila, ali da je kasnije prema merama države samo jedan roditelj morao da radi, a drugom je odsustvo sa posla plaćeno.
“Nezgodno je i to što ako morate da izađete do prodavnice, morate da pošaljete sms poruku i onda idete u kupovinu i to je to. Morate imati fiskalni račun, ako vas zaustavi policija, jer ukoliko ste daleko od mesta gde je prodavnica ili zgrade u kojoj živite, plaćate kaznu, a možete i u zatvor da odete”, objašnjava ovaj simpatični Grk.
Ipak on kaže da i pored strogih mera i ograničenog kretanja, postoji moguđnost i da se malo izađe na vazduh.
“ Svi su kod kuće! Napolju su samo doktori i ljudi koji moraju idu na posao. Supermarketi imaju sve od hrane kao i stvari za kuću. Može da se prošeta obalom samo po pesku jedan sat, ali i za to treba da poseduješ poseban papir/dozvolu ili možeš da pošalješ SMS i da izađeš”, objašnjava Jorgos.
Ovaj Grk kaže da voli Srbe i da ima puno pijatelja u našoj zemlji, jer je pvu godinu studija završio upravo u Beogradu, kao i da se nada da će do leta sve sa epidemijom proći i da će njegovi prijatelji moći da dođu na odmor na more.
“ Tenutno sam sa porodicom u vikendici, u mestu Lambiri blizu Patre, tu smo pored mora i lepo nam je. Trudimo se da ispunimo vreme igrajući društvene igre ili gledajući filmove. Deca su naravno, najčešće na kompjuterima ili telefonima, mada je i ovde problem sa internetom, pa često negoduju, ali ne možemo im u tome pomoći. Trudimo se da ne gledamo mnogo vesti, ali ipak moramo da znamo šta se dešava, pa tu i tamo pogledamo one najvažnije“, kaže Jorgos.
U Patri više nema nijednog zaraženog korona virusom, kaže Jorgos, i dodaje da ih ima u Atini, Kastorji i Ksantiju i nekim drugim mestima, ali on misli da se sa ovim merama zabrane kretanja epidemija suzbila na minimum, što je dobro.
“Uvek ima onih koj krše zabranu, ali su oni, srećom, u manjini, a i policija ih uhvati, a onda im sledi novčana kazna i zatvor”, priča Jorgos i dodaje da i treba kazne za ovakve prestupe da budu visoke, jer kršenjem mera države ugrožavaju ne samo svoj, već i život mnogih drugih ljudi.
Inače, Grčka je meru privremene zabrane kretanja produžila do 4. maja, a onda će krenuti u drugu fazu ublažavanja mera, odnosno počeće da rade firzerski, kozmetički saloni i manje prodavnice. Posle 20. maja se planira i otvaranje velikih tržnih centara, a od 25. maja do 5. juna trebalo bi da se ponovo otvore kafići, restorani i barovi.
U Grčkoj je prema podacima od nedelje 26. aprila korona virusom zaraženo 2.517 osoba, u poslednja 24 sata je 11 novozaraženih, a ukupno su preminula 134 pacijenta.