Više faktora uticalo na pad bitcoina, fluktuacije očekivane
28.2.2025 15:21 Autor: Marko Miladinović 10



Od rekordne vrednosti od 103.332,30 američkih dolara, postignute 4. decembra, do nivoa od 81.900 dolara u trenutku pisanja ovog teksta, nepuna tri meseca kasnije, najtrgovanija kriptovaluta bitcoin – izgubila je približno 20 odsto svoje cene.
Najveći deo tog gubitka desio se u poslednje dve nedelje, a kao što to obično biva, pad bitcoina pratili su gubici i većine ostalih digitalnih tokena na globalnom tržištu.
Šta se u stvari dogodilo, od početnog entuzijazma i uzleta koji je doveo do rekorda nakon izbora Donalda Trampa (Donald Trump) za predsednika SAD i njegove deklarativne podrške kripto investicijama, pa do naznaka panike i povlačenja velikih uloga?
U pitanju je kombinacija nekoliko udruženih faktora, objašnjava za Biznis.rs Marko Bogdanović iz domaće kripto menjačnice ECD.
“Tradicionalna berza je zabeležila značajan pad, pre svega kada posmatramo indekse S&P 500 i NASDAQ, što generalno utiče na sentiment kod investitora. Na to se nadovezao hakerski napad – ili bolje reći krađa – kriptovaluta u vrednosti većoj od 1,4 milijarde dolara na Bybit berzi koja se pripisuje hakerima iz Severne Koreje”, kaže Bogdanović, i dodaje da je teško ignorisati i brojne spekulacije o američkim sankcijama.
Brojne druge kriptovalute zabeležile su i veći pad nego bitcoin – skoro četvrtina od 200 najvećih kriptovaluta došlo je do najniže cene u poslednjih godinu dana.

Međutim, naš sagovornik ističe da kada se sve navedeno uzme u obzir, reakcija tržišta, odnosno investitora, zapravo je pozitivnija u odnosu na neke slične situacije ranijih godina.
“Raniji hakovi ili padovi velikih platformi mnogo više su uzdrmali poverenje korisnika i atmosfera je bila znatno negativnija nego što je sada slučaj. Jedan od razloga za to je adekvatna reakcija Bybita – obezbeđena je pozajmica koja pokriva oko 80 odsto ukradenih sredstava, dok će preostali deo biti nadoknađen iz rezervi berze. Povlačenja i depoziti na platformi nastavljeni su normalno”, napominje Bogdanović.
Uprkos ovom padu, bitcoin je i dalje „u plusu“ od oko 35 odsto u odnosu na pre godinu dana. Njegov aktuelni pad može se uporediti sa tempom naglog rasta s kraja novembra i početkom decembra.
Pročitajte još:
Jednostavno, reč je o volatilnom obliku imovine koji lako reaguje na tržišne impulse, bilo negativne, bilo pozitivne.
“Sve više korisnika upoznato je sa fluktuacijama na tržištu, te sa te strane deluje da postoji mnogo manje panike nego što je to bio slučaj u godinama kada je kripto industrija bila mlađa”, zaključuje Marko Bogdanović.
PAVLE-2005
28.2.2025 #1 AuthorDošao i Tramp glave
MISKO
1.3.2025 #2 AuthorOdavno vec
WanderingSpirit
28.2.2025 #3 AuthorDugoročno gledano, ovo su očekivane turbulencije.
LJUBOMIR
2.3.2025 #4 AuthorKako god okreneš prosto je tako
SENSEI
1.3.2025 #5 AuthorKakvi god da su faktori ipak je došlo do pada bit coina
aleks112
2.3.2025 #6 Authorčas euforija, čas panika!
Šone
1.3.2025 #7 AuthorKljučno pitanje je da li je ovo samo privremena korekcija ili početak većeg trenda.
LAV
2.3.2025 #8 AuthorPa to bi trebalo odgonetnuti…
aleks112
2.3.2025 #9 AuthorStrpljenje je i dalje najjača valuta na ovom tržištu.
DUCA
2.3.2025 #10 AuthorVidećemo da li će nastaviti da pada?