PKS predložio zajedničku saradnju za projekte EU

Trgovinska razmena Srbije sa zemljama dunavskog regiona veća od 14 milijardi evra godišnje

SrbijaVesti

3.4.2025 14:37 Autor: Redakcija Biznis.rs 0

Trgovinska razmena Srbije sa zemljama dunavskog regiona veća od 14 milijardi evra godišnje Trgovinska razmena Srbije sa zemljama dunavskog regiona veća od 14 milijardi evra godišnje
Zajednička saradnja komora i privreda u Dunavskom regionu otvara vrata za projekte iz EU fondova i unapređenje razvoja celokupnog Dunavskog regiona, veoma značajnog za... Trgovinska razmena Srbije sa zemljama dunavskog regiona veća od 14 milijardi evra godišnje

Zajednička saradnja komora i privreda u Dunavskom regionu otvara vrata za projekte iz EU fondova i unapređenje razvoja celokupnog Dunavskog regiona, veoma značajnog za Srbiju, ocenjeno je na sastanku Mihaila Vesovića, zamenika predsednika Privredne komore Srbije i Karolja Baloga (Karoly Zsolt Balogh) generalnog sekretara Federacije dunavskih privrednih komora – DCCF.

Na sastanku se razgovaralo o unapređenja rada, saradnje i razmene informacija između komora članica DCCF sa akcentom na razmenu ideja za jačanje poslovnih veza i kooperacija privrednika podunavskog regiona.

“Za Srbiju su tržišta zemalja Dunavskog regiona veoma značajna. Svi unutrašnji vodni putevi u Srbiji su direktno ili indirektno povezani sa međunarodnom rekom Dunav i preko njega sa evropskom mrežom vodnih puteva”, rekao je Vesović.

Sa ciljem unapređenja ekonomske saradnje Srbije sa podunavskim zemljama, PKS je postala punopravni član Federacije dunavskih privrednih komora u novembru 2021. godine i zajedno sa našim privrednicima učestvuje u aktivnostima i projektima ove značajne međunarodne komorske organizacije.

Predlog koji je izneo Vesović za unapređenje rada privrednika u okviru DCCF je da se formira poslovni savet Federacije dunavskih privrednih komora (DCCF Business Council) u čijem sastavu bi bili privrednici – članovi komora DCCF iz tri sektora za koje je posebno važan podunavski region: transporta, turizma i energetike.

Na sednicama poslovnog saveta privrednici podunavskog regiona uz podršku komora članica DCCF bili bi u prilici da direktno razmenjuju ideje o unapređenju međusobne saradnje, govore o izazovima i problemima koji opterećuju poslovanje, a koji se mogu rešiti u okviru saveta. Takođe, imali bi mogućnost da iniciraju zajedničke projekte sa kojima mogu konkurisati za fondove koji su na raspolaganju u okviru Strategije EU za Dunavski region.

Foto: Probudi Dunav

Članovi DCCF su nacionalne i regionalne komore iz regiona Podunavlja sledećih zemalja: Nemačke, Austrije, Slovačke, Mađarske, Hrvatske, Rumunije, Bugarske, Turske i Srbije.

Predloženo je i da se jednom godišnje u okviru rada DCCF organizuje Poslovni forum podunavskih zemalja (Danube Annual Business Forum) na kome bi se u širem formatu, uz učešće privrednika, predstavnika komora i državnih institucija govorilo o potrebama privrede, predlagala rešenja aktuelnih smetnji u saradnji i unapređivali međusobni odnosi privrednika i komora.

Koliko je važan Dunavski region za Srbiju?

Dunavski region je jedan od značajnijih za našu privredu i vrednost ukupne godišnje robne razmene Srbije sa zemljama članicama Federacije dunavskih privrednih komora iznosi preko 14 milijardi evra.

Učešće robne razmene Srbije sa zemljama članicama Federacije dunavskih privrednih komora u ukupnoj robnoj razmeni Srbije sa svetom godišnje iznosi oko 36 odsto.

Pokrivenost uvoza izvozom u ukupnoj robnoj razmeni Srbije sa zemljama DCCF se u proseku godišnje kreće oko 90 odsto.

“Nerealizovan izvozni potencijal Srbije sa zemljama čije su komore članice DCCF je oko 5,7 milijardi dolara. Kada bi privreda naše zemlje iskoristila samo deo ovog nerealizovanog izvoznog potencijala – značajno bi se mogao smanjiti deficit koji naša zemlja ima, pre svega sa Nemačkom, Austrijom, Mađarskom i Turskom”, rekao je Vesović.

Na velikom broju tržišta zemalja DCCF na godišnjem nivou, Srbija ostvaruje suficit u razmeni sa Bugarskom, Hrvatskom, Rumunijom i Slovačkom, dok sa četiri podunavske zemlje naša zemlja ostvaruje deficit – sa Nemačkom, Austrijom, Mađarskom i Turskom.

Broj firmi izvoznica i uvoznica na ova tržišta se svake godine povećava, što se vidi i u stalnom porastu razmene sa podunavskim zemljama i pokazuje da postoji potencijal za unapređenje saradnje.

PKS sa mnogim podunavskim komorama, koje su i članice Federacije dunavskih privrednih komora, ima potpisane sporazume o saradnji. U proteklom periodu organizovano je više velikih poslovnih skupova sa stotinama kompanija učesnica i B2B razgovora naših privrednika sa privrednicima iz podunavskih zemalja.

Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.