U američkim lukama vidljive prve posledice uvedenih carina
29.4.2025 10:31 Autor: Redakcija Biznis.rs 0



Sve nepredvidljiviji trgovinski rat rezultirao je padom pošiljka u glavne američke luke. Najnovija statistika pokazuje da je broj brodova koji treba da stignu u luku Los Anđeles smanjen za skoro trećinu u poređenju sa istom nedeljom prošle godine.
Prema podacima koje je prikupio Port Optimizer iz evidencije okeanskog transporta, očekuje se da će 11 odsto manje brodova stići u luku Los Anđeles ove nedelje u poređenju sa istom nedeljom prošle godine. Odvojeni podaci koje je objavio Finanacial Times od dobavljača podataka Vision pokazuju da su kineske rezervacije kontejnera u SAD pale za 45 odsto do sredine aprila u poređenju sa godinom ranije, piše Blic.
Većina ekonomista veruje da će Trampovi potezi dovesti do značajnog usporavanja globalne trgovine, podići cene za američke potrošače i povećati verovatnoću recesije.
Vašington je uveo carinu od 145 odsto na uvoz iz Kine i opštu graničnu carinu od deset odsto za sve ostale zemlje, sa nekim izuzecima.
Tokom vikenda, američki ministar finansija Skot Besent (Scott Bessent) sugerisao je da postoji potencijalni „put“ ka sporazumu sa Kinom o carinama nakon razgovora sa svojim kineskim kolegama na marginama prolećnih sastanaka Međunarodnog monetarnog fonda i Svetske banke.
Analiza američke kompanije za privatni kapital Apolo Global Management pokazala je da su novi poslovni nalozi naglo opali od Trampovog „Dana izbavljenja“ 2. aprila. „Za kompanije, nove porudžbine padaju, planovi kapitalnih investicija se smanjuju, a očekivanja zarade se revidiraju naniže“, rekao je Torsten Slok, glavni ekonomista Apolla.
„Na frontu domaćinstava, poverenje potrošača je na rekordno niskom nivou, potrošači su kupovali unapred pre nego što su tarife stupile na snagu. Turizam usporava, posebno međunarodna putovanja“, dodao je on.
Sve veći broj izvršnih direktora američkih kompanija izrazio je zabrinutost zbog uticaja Trampove tarifne politike. Šefovi Walmarta i Targeta, dva najveća maloprodavca u zemlji, upozorili su predsednika da bi njegovi planovi mogli da poremete lance snabdevanja, podignu cene i dovedu do praznih polica.
Analitičari upozoravaju da najnoviji podaci o isporuci, koji se ažuriraju svakodnevno, ukazuju na eskalaciju posledica. Međutim, deo pada je posledica zatišja aktivnosti jer su američke kompanije požurile da uvoze robu uoči Trampove inauguracije u iščekivanju njegove tarifne politike.
Američki trgovinski deficit se u januaru povećao na rekordno visok nivo pošto su kompanije preventivno uvozile pre uvođenja carina.
„Američke lučke vlasti i logističke kompanije već očekuju nagli pad kineskih pošiljki. Potražnja za robom iz Kine naglo je pala od sredine aprila, što sugeriše da su se američke kompanije brzo prilagodile tarifama“, rekla je Ketlin Bruks (Kathleen Brooks), direktorka istraživanja na trgovačkoj platformi KSTB.
On predviđa da će pad rezervacija kontejnera imati „veliki uticaj“ na kineska preduzeća. Međutim, Zhao Chenkin, zamenik šefa kineskog državnog planera, rekao je danas da je „potpuno uveren“ da će druga po veličini svetska ekonomija postići svoj cilj ekonomskog rasta od oko pet odsto do 2025. godine.
Luke u zalivu San Pedro u Los Anđelesu i Long Biču obrađuju skoro trećinu sve kontejnerske pomorske trgovine u SAD i deluju kao glavna kapija za robu iz Kine. Automobili, računari i pametni telefoni su ključni proizvodi koji se uvoze preko luke Los Anđeles.
Napominjući da je obično potrebno između 20 i 40 dana da morski kontejner otputuje iz Kine u SAD, Slok je rekao da će od sredine sledećeg meseca doći do domino efekta na potražnju za transportom u SAD, što bi moglo dovesti do praznih polica i otpuštanja u distributivnoj i maloprodajnoj industriji.
Pročitajte još:
„Ovo bi moglo dovesti do recesije do leta“, upozorio je on.
Pol Krugman (Paul Krugman), američki ekonomista i dobitnik Nobelove nagrade, istakao je da trenutni kolaps trgovine „podseća na ono što se dogodilo tokom i posle pandemije virusa korona“.
„Ali ovog puta virus neće biti odgovoran. Sve će se vrteti oko Donalda Trampa. Ovog puta neće biti vakcina koje bi nam pritekle u pomoć. Zaglavljeni smo sa ovim agensom haosa još više od tri godine“, rekao je Krugman.
Nema komentara. Budite prvi koji će ostaviti komentar.