U EVROPSKOJ UNIJI 2,4 MILIONA GRAĐANA ZAPADNOG BALKANA SA LEGALNOM DOZVOLOM BORAVKA Najviše Albanaca i Srba
21.1.2021 11:28 Autor: Redakcija Biznis.rs
Važeće dozvole boravka za zemlje EU na kraju 2019. godine imalo je 2,4 miliona ljudi sa Zapadnog Balkana, što je skoro 14 odsto stanovništva regiona od 17,6 miliona građana, pokazuju podaci Evropskog zavoda za statistiku Eurostat.
Najveći broj emigranata iz regiona u EU imala je Albanija. Ukupno 868.000 Albanaca imali su regularne dozvole boravka za zemlje Unije, što je nešto više od 30 odsto od 2,8 miliona stanovnika te zemlje. Na ovaj način je Albanija zauzela četvrto mesto među zemljama koje imaju najveći broj legalnih imigranata u Evropskoj Uniji.
Na toj rang listi među deset zemalja nalazi se i Srbija sa 504.000 građana koji su imali važeće boravišne dozvole za zemlje EU. Pored toga, boravišne dozvole za EU ima i oko 450 hiljada građana Bosne i Hercegovine, oko 340 hiljada stanovnika sa Kosova i Metohije, oko 220 hiljada građana Severne Makedonije kao i oko 91 hiljada Crnogoraca.
Prema podacima Eurostata, na kraju 2019. godine bilo je ukupno 20,3 miliona važećih boravišnih dozvola koje omogućavaju građanima iz zemalja koji nisu članice EU da borave u Uniji.
U apsolutnom iznosu, Maroko je bio zemlja sa najvećim brojem legalnih emigranata u EU, sa oko dva miliona građana, zatim sledi Turska (1,9 miliona), Ukrajina (1,8 miliona) i Kina, računajući i stanovnike Hong Konga (oko milion)
Najpopularnija zemlja za emigrante sa Zapadnog Balkana je Nemačka, zatim slede Austrija, Švajcarska, Italija, i Slovenija, prenosi indikator.ba.
Sve u svemu, Nemačka je bila najpopularnija destinacija za građane koji nisu članice EU, sa 4,9 miliona važećih dozvola boravka, 24 odsto od ukupnog broja, a zatim slede Italija (3,6 miliona – 18 odsto), Francuska (3,1 milion – 15 odsto) i Španija (2,9 miliona – 14 odsto). Ove četiri države članice EU činile su 71 odsto od ukupnog broja važećih dozvola boravka dodijeljenih građanima koji nisu iz zemalja članica EU.
Ovi statistički podaci se odnose na period do kraja 2019. godine, iako izveštaji govore da se veliki broj migranata vratio u svoje matične zemlje, kada se epidemija korona virusa proširila Evropom u martu prošle godine.