Ubrzavanje investiranja u Srbiji kroz eProstor
BiznisInfrastrukturaPoslovanjePreduzetnikSrbijaVesti
28.1.2021 13:19 Autor: Julijana Vincan
Izrada prostornih i urbanističkih planova, koji određuju namene i propisuju pravila građenja, predstavlja usko grlo za investiranje u Srbiji, gde procedure nekad traju i godinama. Nacionalna alijansa za lokalni ekonomski razvoj (NALED) rešenje vidi u uspostavljanju digitalne platforme eProstor.
Naime, za usvajanje plana detaljne regulacije trenutno je potrebno najmanje pola godine uz poštovanje svih procedura, a za plan generalne regulacije bar 12 meseci. Međutim, u praksi procedure donošenja često traju i godinama, zbog nedovoljno efikasne komunikacije i koordinacije nadležnih organa.
„eProstor bi omogućio da institucije mogu da elektronski razmenjuju informacije, daju komentare, izdaju uslove i saglasnosti i na platformi rade simultano na izradi planova, umesto što sada čekaju jedna na drugu da bi uradile svoj deo posla. To bi bio i napredni sistem koji bi se mogao integrisati sa sistemom za izdavanje različitih dozvola za potrebe izgradnje, a takođe bi predstavljao lako pretraživu bazu svih planskih dokumenata u Srbiji“, izjavila je potpredsednica Upravnog odbora NALED i članica Upravnog odbora Udruženja inženjera konsultanata Srbije (ACES), Dragana Čukić.
Dodala je da bi se zahvaljujući eProstoru ubrzao proces izrade planova, ostvarila velika ušteda i povećala transparentnost usvajanja planskih dokumenata.
Uključivanje građana u proces izrade planova
Jedna od ključnih odlika eProstora, kako se navodi, bilo bi lakše i blagovremeno uključivanje građana i privrede u sve faze izrade planova.
Preko javnog dela portala, oni bi mogli da obeleže zonu za koju su posebno zainteresovani, i da u gotovo realnom vremenu elektronskim putem dobiju obaveštenje kada je neko pokrenuo inicijativu za izmenu planskog dokumenta ili podneo zahtev za građevinsku dozvolu i da, u skladu sa zakonom predviđenim procedurama, pravovremeno reaguju.
„To bi sprečilo situacije gde su investitori već pribavili dozvole za izgradnju, a građani saznaju da će doći do izgradnje tek kada se pojave bageri, kada je kasno za uticanje na planom predviđene namene ili parametre. Trenutno imamo više primera (male hidroelektrane, promene namena zelenih površina u zone izgradnje i slično) gde građani protestima sprečavaju izgradnju, a investitori koji su pribavili dozvole od države mogu da traže i ostvare pravo na odštetu, koja će im biti isplaćena iz budžeta“, objašnjava Čukić i ističe značaj eProstora za unapređenje kulture blagovremenog uključivanja svih zainteresovanih strana u izradu planova.
Unapređivanje saradnje sa katastrom
Povezivanjem s Republičkim geodetskim zavodom, eProstor bi omogućio da se iz katastra brzo povlače informacije potrebne za izgradnju, kao i da se podaci u katastru redovno ažuriraju.
„Činjenica da sve institucije rade istovremeno na jednom planskom dokumentu, sigurno bi uticala da se striktnije poštuju rokovi i u planska dokumenta unose ažurni i potpuni podaci, što bi unapredilo kvalitet tih dokumenata“, ističe NALED.
Dodaje se da je u ovom trenutku teritorija Srbije dobro pokrivena planskim dokumentima, ali da su u mnogim slučajevima nepotpuni, te ih je neophodno dalje razrađivati kroz izradu detaljnijih planova.
„To vrlo često moraju da finansiraju investitori kako bi mogli da grade, bez izvesnog vremenskog roka za realizaciju projekata“, napominje se u saopštenju.
Nedostatak jedinstvene baze svih planova sa ažurnim i potpunim podacima otežava čak i profesionalcima da utvrde precizno pod kojim uslovima se može graditi u određenoj zoni, što bi rešio eProstor.
„Srbija je značajno unapredila regulativu za upravljanje geoprostornim podacima i stvorila okvir za izradu platforme eProstor i elektronskih procedura za izradu planskih dokumenata. Na putu do eProstora potrebno je unaprediti dostupnost podataka i njihovu standardizaciju i digitalizaciju“, objašnjeno je u Nacionalnoj alijansi za lokalni ekonomski razvoj.