ULAGANJE U ZDRAVSTVO I SOCIJALNU ZAŠTITU KLJUČNI ZA OPORAVAK EVROPE Svetska banka predlaže pomoć privatnom sektoru
9.4.2020 12:10 Autor: Ljiljana Begović
Brze i odlučne mere koje su usmerene na ulaganje u sisteme zdravstvene i socijalne zaštite građana, naročito najugroženijih, uz podršku privatnom sektoru, ključne su za ublažavanje posledica pandemije korona virusa, navodi se u najnovijem izveštaju Svetske banke.
Mala i srednja preduzeća koja su pogođena posledicama pandemije, mogla bi značajno da imaju koristi od ciljanih državnih subvencija, navodi se u preporukama Svetske banke, prenosi „New York Times“.
„Tokom ovih izuzetno teških vremena donosioci odluka moraju delovati odlučno. Potrebno je delovati i brzo kako bi se ojačali zdravstveni sistemi i sistemi socijalne zaštite, pružila pomoć privatnom sektoru te očuvali finansijska stabilnost i poverenje jer je sve to ključno za živote ljudi”, kaže Siril Miler (Cyril Muller), potpredsednik Svetske banke za Evropu i srednju Aziju.
Projekcije posledica pandemije virusa COVID-19 na svetsku ekonomiju nisu sigurne, pa su u izveštaju navedene simulacije koje prikazuju različite stope ekonomskog pada, a temelje se na podacima koji su bili dostupni do 20. marta ove godine. Scenariji upućuju na to da će zbog pandemije uzrokovane korona virusom u 2020. rast u Evropi i srednjoj Aziji zameniti recesija, uz pad u rasponu od 4,4 do 2,8 posto.
„Održavanje socijalne distance među ljudima, kao i zatvaranje škola i preduzeća koja nisu preko potrebna nužne su mere za suzbijanje širenja pandemije i spašavanje života. Istovremeno, cilj javnih politika mora da bude smanjenje ekonomskih troškova tih mera, kao i osiguranje brzog, i izbegavanje produženog, oporavka nakon završetka pandemije”, navodi Asli Demirguč-Kunt (Asli Demirgüç-Kunt), glavna ekonomistkinja Svetske banke za Evropu i srednju Aziju.
Mere podrške poput novčanih transfera ili subvencija za zdravstvo, kako bi se pomoglo ugroženim ljudima i porodicama, te privremeni poslovni krediti i poreske olakšice za preduzeća biće od presudnog značaja za ublažavanje pada i očuvanje radnih mesta, kaže se u izveštaju.
Grupacija Svetske banke preduzima široke, brze akcije kako bi pomogla zemljama u razvoju da ojačaju svoj odgovor na pandemiju, poboljšaju intervencije u javnom zdravstvu i pomognu privatnom sektoru da nastavi da deluje i održava poslove. Finansijska podrška od 160 milijardi dolara tokom narednih 15 meseci trebalo bi da pomogne zemljama da zaštite siromašne i ugrožene, podrže preduzeća i ojačaju ekonomski oporavak.