U zemljama kao što je Srbija, ekstrakcija minerala mogla bi da uništi lokalne ekosisteme

Upućena žalba Evropskoj komisiji na projekat Jadar

EUSrbijaVesti

27.12.2024 16:02 Autor: Redakcija Biznis.rs 1

Upućena žalba Evropskoj komisiji na projekat Jadar Upućena žalba Evropskoj komisiji na projekat Jadar
Ekološki pokret Marš sa Drine i nemačka nevladina organizacija Green Legal Impact objavili su da su Evropskoj komisiji i članovima Odbora za kritične sirovine... Upućena žalba Evropskoj komisiji na projekat Jadar

Ekološki pokret Marš sa Drine i nemačka nevladina organizacija Green Legal Impact objavili su da su Evropskoj komisiji i članovima Odbora za kritične sirovine uputili žalbu na projekat „Jadar“ za otvaranje rudnika litijuma kod Loznice koji planira kompanija Rio Tinto.

Rio Sava Exploration – ćerka-firma Rio Tinta, je status „strateškog projekta“ po Zakonu EU o kritičnim sirovinama (CRMA) tražila za planirani rudnik litijuma i bora u dolini reke Jadar kod Loznice, navele su te dve nevladine organizacije u saopštenju, prenosi Beta.

„Ovaj projekat ne bi trebalo da dobije strateški status iz pravnih, ekoloških, društvenih i političkih razloga. Poznati rizici uključuju rudarske aktivnosti koje ugrožavaju okolne vodene resurse, represiju nad aktivistima za zaštitu životne sredine, nedostatak administrativne transparentnosti i odgovornosti“, ukazano je u saopštenju.

Dodaje se da je predlog projekta koji je dostavljen na procenu uticaja na životnu sredinu sada u fazi utvrđivanja opsega, a ima nedostatke koji ne zadovoljavaju kriterijume za dodelu „strateškog statusa“ po CRMA.

Podnošenje ove žalbe je, kako je navedeno, presedan jer Evropska komisija nije nevladinim organizacijama omogućila osporavanje odluke o strateškom statusu pošto je njena odluka o klasifikaciji projekta na osnovu CRMA „administrativni akt“ u skladu sa Arhuskom konvencijom.

Dve organizacije su navele da se njihova žalba međutim oslanja se na pravo da se u skladu sa Arhuskom konvencijom ospori administrativni akt koji podleže internoj reviziji.

Iskopavanje ruda uz mehanizaciju
Foto: Pixabay.com

„Mi osporavamo političku odluku na nivou EU i nastavićemo pravnim putem ukoliko ‘Jadar’ dobije strateški status. U Srbiji, nedostaci tog predloga projekta pružaju jake pravne argumente protiv izdavanja bilo kakvih ekoloških dozvola“, navedeno je u žalbi.

Dodaje se da izveštaj o projektu ukazuje na opasnosti po životnu sredinu i životinjski svet, po ljudska prava i zdravlje, na nedostatak transparentnosti i nepravilnosti u pogledu pitanja izdavanja dozvola, rokova i upravljanja, kao i na kršenje zakona Srbije.

„U zemljama kao što je Srbija, ekstrakcija minerala mogla bi da uništi lokalne ekosisteme, ugrožavajući zemljište, vodu i biodiverzitet i stvarajući političku i društvenu nestabilnost što dovodi do pitanja o posvećenosti Evropske unije ljudskim pravima i održivim praksama u inostranstvu“ rekla je predstavnica Marša sa Drine Bojana Novaković.

Ocenila je da EU „rizikuje politički kredibilitet“, posebno kad se to vidi kao „jačanje (neo)kolonijalne eksploatacije“.

Novaković je rekla da nedostatak transparentnosti, kao i zakonske nepravilnosti i manjkave studije izvodljivosti u projektu ‘Jadar’ dodatno razotkrivaju „saučesništvo EU u potkopavanju samog upravljanja i regulatornih okvira za koje tvrdi da ih zastupa, održavajući sistem nejednake eksploatacije resursa koji je u korist delovima Evrope, a na štetu drugih“.

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.