Upućena žalba Evropskoj komisiji na projekat Jadar
27.12.2024 16:02 Autor: Redakcija Biznis.rs 1
Ekološki pokret Marš sa Drine i nemačka nevladina organizacija Green Legal Impact objavili su da su Evropskoj komisiji i članovima Odbora za kritične sirovine uputili žalbu na projekat „Jadar“ za otvaranje rudnika litijuma kod Loznice koji planira kompanija Rio Tinto.
Rio Sava Exploration – ćerka-firma Rio Tinta, je status „strateškog projekta“ po Zakonu EU o kritičnim sirovinama (CRMA) tražila za planirani rudnik litijuma i bora u dolini reke Jadar kod Loznice, navele su te dve nevladine organizacije u saopštenju, prenosi Beta.
„Ovaj projekat ne bi trebalo da dobije strateški status iz pravnih, ekoloških, društvenih i političkih razloga. Poznati rizici uključuju rudarske aktivnosti koje ugrožavaju okolne vodene resurse, represiju nad aktivistima za zaštitu životne sredine, nedostatak administrativne transparentnosti i odgovornosti“, ukazano je u saopštenju.
Dodaje se da je predlog projekta koji je dostavljen na procenu uticaja na životnu sredinu sada u fazi utvrđivanja opsega, a ima nedostatke koji ne zadovoljavaju kriterijume za dodelu „strateškog statusa“ po CRMA.
Podnošenje ove žalbe je, kako je navedeno, presedan jer Evropska komisija nije nevladinim organizacijama omogućila osporavanje odluke o strateškom statusu pošto je njena odluka o klasifikaciji projekta na osnovu CRMA „administrativni akt“ u skladu sa Arhuskom konvencijom.
Dve organizacije su navele da se njihova žalba međutim oslanja se na pravo da se u skladu sa Arhuskom konvencijom ospori administrativni akt koji podleže internoj reviziji.
„Mi osporavamo političku odluku na nivou EU i nastavićemo pravnim putem ukoliko ‘Jadar’ dobije strateški status. U Srbiji, nedostaci tog predloga projekta pružaju jake pravne argumente protiv izdavanja bilo kakvih ekoloških dozvola“, navedeno je u žalbi.
Dodaje se da izveštaj o projektu ukazuje na opasnosti po životnu sredinu i životinjski svet, po ljudska prava i zdravlje, na nedostatak transparentnosti i nepravilnosti u pogledu pitanja izdavanja dozvola, rokova i upravljanja, kao i na kršenje zakona Srbije.
„U zemljama kao što je Srbija, ekstrakcija minerala mogla bi da uništi lokalne ekosisteme, ugrožavajući zemljište, vodu i biodiverzitet i stvarajući političku i društvenu nestabilnost što dovodi do pitanja o posvećenosti Evropske unije ljudskim pravima i održivim praksama u inostranstvu“ rekla je predstavnica Marša sa Drine Bojana Novaković.
Pročitajte još:
Ocenila je da EU „rizikuje politički kredibilitet“, posebno kad se to vidi kao „jačanje (neo)kolonijalne eksploatacije“.
Novaković je rekla da nedostatak transparentnosti, kao i zakonske nepravilnosti i manjkave studije izvodljivosti u projektu ‘Jadar’ dodatno razotkrivaju „saučesništvo EU u potkopavanju samog upravljanja i regulatornih okvira za koje tvrdi da ih zastupa, održavajući sistem nejednake eksploatacije resursa koji je u korist delovima Evrope, a na štetu drugih“.
SHALIMAR
27.12.2024 #1 AuthorBas me zanima kakav ce odgovor biti