USPEŠNO ZAVRŠEN ARANŽMAN SA SRBIJOM, potvrdio Odbor izvršnih direktora MMF
BankeIzdvajamoNovacSrbijaVesti
9.1.2021 09:02 Autor: Redakcija Biznis.rs
Odbor izvršnih direktora Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) doneo je odluku o uspešnom završetku petog, poslednjeg razmatranja rezultata ekonomskog programa Srbije, saopštila je Narodna banka Srbije (NBS).
Program podržan Instrumentom za koordinaciju politike (The Policy Coordination Instrument – PCI) odobren je Srbiji u julu 2018, na period od 30 meseci, savetodavnog je karaktera i nije predviđao korišćenje finansijskih sredstava.
Odbor MMF ocenio je da je tokom celog trajanja programa njegovo sprovođenje bilo uspešno. To potvrđuje i činjenica da su odluke o uspešnom završetku revizija donošene i bez održavanja formalnog sastanka Odbora, što je mogućnost koja se koristi kada se proceni da formalna diskusija nije potrebna, s obzirom na dobro sprovođenje mera ekonomske politike i dobre makroekonomske rezultate, navodi se u saopštenju.
Konstatuje se da su kvantitativni ciljevi za kraj septembra ispunjeni i da je postignut dovoljan napredak u ispunjavanju ciljeva strukturnih reformi. Nakon što je u trećem tromesečju započet ekonomski oporavak u Srbiji od posledica pandemije virusa korona, MMF monetarni fond prognozira privredni rast Srbije od pet odsto u 2021. i 4,5 odsto u 2022. godini, uz visok i održiv rast i u srednjem roku.
Odbor MMF ocenjuje da su mere monetarne politike i veliki fiskalni paket imali važnu ulogu u podršci domaćoj ekonomiji i brzom oporavku.
Guverner NBS Jorgovanka Tabaković ističe da je i tokom prethodnih revizija programa Odbor MMF pozitivno ocenio odgovor nosilaca ekonomske politike u Srbiji, navodeći da je snažan, pravovremen i sveobuhvatan. Mere su ocenjene kao dobro osmišljene i na pravi način usmerene na zaštitu građana i podršku stanovništvu, očuvanju radnih mesta, na veća ulaganja u zdravstvo, obezbeđenje dovoljne likvidnosti u bankarskom sistemu i lakše otplate obaveza po osnovu kredita.
Odbor Međunarodnog monetarnog fonda konstatuje i da je u Srbiji očuvana niska inflacija, a očekuje da će inflacija ostati pod kontrolom NBS i u 2021. godini, i u srednjem roku.
Prema oceni MMF, fiskalni deficit od tri odsto bruto domaćeg proizvoda (BDP) u 2021. godini obezbediće da se učešće javnog duga u bruto domaćem proizvodu smanjuje, istovremeno stvarajući dovoljno prostora za podršku ekonomskom oporavku, uključujući veće kapitalne investicije. Ističe da i dalje ostaje neizvesnost u pogledu toka epidemije na globalnom nivou.
Tabaković je istakla da je odluka o uspešnom završetku petog razmatranja ekonomskog programa očekivana.
„Cilj ekonomskog programa, koji je u julu 2018. godine odobren na 30 meseci, bio je očuvanje makroekonomske i finansijske stabilnosti, uz nastavak strukturnih i institucionalnih reformi za podsticanje bržeg i sveobuhvatnog rasta, stvaranje novih radnih mesta i dalji rast životnog standarda naših građana. Srbija je takav ekonomski program sprovodila i svi ciljevi su ispunjeni“, naglasila je Tabaković.
Odbor MMF ističe da u narednom periodu prioriteti ostaju u vezi sa nastavkom strukturnih i institucionalnih reformi. Srednjoročni prioriteti obuhvataju i razvoj tržišta kapitala, unapređenje upravljanja, uključujući i jačanje vladavine prava.
Tabaković ocenjuje da srednjoročni makroekonomski okvir koji MMF projektuje za Srbiju ukazuje na to da se očekuje nastavak dobrih politika. Fond na srednji rok projektuje dinamičan rast koji ima dobru strukturu. Očekuje kontinuitet niske inflacije, rast izvoza i deviznih rezervi Srbije, fiskalni okvir, koji istovremeno obezbeđuje smanjenje učešća javnog duga u BDP i podršku ekonomiji, uključujući i rast kapitalnih investicija.
MMF očekuje i da će Srbija nastaviti da opravdava poverenje investitora, koje se ogleda u vidu projektovanih visokih priliva stranih direktnih investicija.
„Naši prioriteti ostaju isti – stabilnost i održiv i ubrzan ekonomski rast, uz dalji rast životnog standarda građana“, istakla je guverner NBS.