Novi iznos manji za 7.000 dinara od prvobitno obećanog

Poljoprivrednici dobili novu ponudu države za subvencije

Agrobiznis

25.10.2024 08:11 Autor: Redakcija Biznis.rs 2

Poljoprivrednici dobili novu ponudu države za subvencije Poljoprivrednici dobili novu ponudu države za subvencije
Poljoprivednici pet udruženja u Srbiji koji su u četvrtak razgovarali s resornim ministrom Aleksandrom Martinovićem o ispunjenju zahteva iz prošle godine kada im je... Poljoprivrednici dobili novu ponudu države za subvencije

Poljoprivednici pet udruženja u Srbiji koji su u četvrtak razgovarali s resornim ministrom Aleksandrom Martinovićem o ispunjenju zahteva iz prošle godine kada im je obećana subvencija od 35.000 dinara po hektaru, dobili su novu ponudu, manju za 7.000 dinara.

Predsednik Skupštine Udruženja poljoprivrednih proizvođača Subotice Miroslav Matković je posle sastanka rekao za agenciju Beta da su Martinović, savetnik predsednika Srbije Dragan Glamočić i šef kabineta premijera Žarko Mićić ponudili isplatu drugog dela subvencije za sertifikovano seme u iznosu od 10.000 dinara po hektaru, umesto 17.000 kako je bilo obećano prošle godine.

Država bi, rekao je Matković, isplatila subvenciju za sertifikovano seme bez pravdanja računom njegove kupovine što znači da bi svi koji su dobili direktnu subvenciju po hektaru od 18.000 dinara dobili i 10.000 dinara, ali bi to važilo samo u ovoj godini.

“Ponudili su da subvencija za seme naredne godine bude do 17.000 dinara po hektaru uz račun o kupovini, što znači ako je skuplje da bi sami doplatili, a ako bude jeftinije da ćemo dobiti novac prema računu”, rekao je Matković.

Dodao je da se o zahtevu za gorivo bez akcize na svim pumpama „dogovor nije pomakao s mrtve tačke“.

“Obećali su nam da ćemo o gorivu za narednu godinu razgovarati i razmatrati povećanje iznosa za povraćaj koji je sada 50 dinara po litru”, rekao je Matković.

Ukoliko bi poljoprivrednici prihvatili ponudu, uredba bi bila odmah doneta, obećali su predstavnici vlasti i da bi se u roku od 30 dana isplatilo po 10.000 dinara.

Matković je rekao da su na sastanku bili predstavnici Udruženja za opstanak poljoprivrednika Srbije, Udruženje poljoprivrednih proizvođača Subotice, Savez udruženja poljoprivrednika Banata i udruženja „Aradac“ i „Banatska crnica“. Naveo je da će udruženja razmotri ponudu.

Razdor među udruženjima koja su podeljena u dva bloka, napravila je država koja odbija da ispuni zahteve posle protesta u maju i oktobru prošle godine čije je ispunjenje obećala tadašnja premijerka Ana Brnabić koje je pred parlamentarne i predsedničke izbore u decembru.

Grupa udruženja poljoprivrednika u kojoj je i subotičko udruženje je pre tri nedelje tražila da se ispune zahtevi od prošle godine, ali je tada država počela da ih ucenjuje i nudi manje subvencije za sertifikovano seme i već drugi put koriguje ponudu.

U drugoj grupi udruženja koja su u julu ove godine potpisala sporazum s Ministarstvom poljoprivrede o ispunjenju tih skoro istih zahteva među kojima je i subvencija od ukupno 35.000 dinara, od čega 17.000 za sertifikovano seme, su udruženje Stig (Požarevac), Složni pidikanci (Bavnište), Brestovački ratari (Banatski Brestovac), Udruženje proizđača mleka Šumadije i Pomoravlja „Adrani“ i udruženje Severni Banat (Kikinda).

Oni nisu bili pozvani na današnji sastanak i po rečima predsednika udruženja „Stig“ Nedeljka Savića ne pristaju na izmenu potpisanog sporazuma jer „ne veruju državi da će ispuniti ni novi, za poljoprivrednike nepovoljniji sporazum, kao što nije ispunjavala ni do sada“.

Ta udruženja su očekivala da se, kako je najavljivao premijer Miloš Vučević, ovog meseca raspiše javni poziv za subvenciju za sertifikovano seme.

  • Faith

    25.10.2024 #1 Author

    Treba im pomoci sto vise

    Odgovori

  • Jan

    26.10.2024 #2 Author

    Evo ovako,ja sam predao knjigovodji uredne i važeće račune za seme,kupovao sam najskuplji dekalb.Ja hoću mojih 17.000din po hektaru.A avi drugi sto su sejali žito sa tavana,njimà neka država da 10.000din.ništa ja protiv nemam..

    Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *

    Biznis.rs newsletter

    Prijavite se na biznis.rs newsletter i budite uvek u toku sa najnovijim finansijskim i ekonomskim temama značajnim za društveni razvoj.

    Vaša e-mail adresa će biti korišćena isključivo za potrebe slanja newslettera, a u skladu sa Politikom privatnosti.